لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۱۰

ایران: از اسرائیل به خاطر ترور علی‌محمدی شکایت می‌کنیم


سرپرست وزارت امور خارجه روز دوشنبه با تأکید بر دست داشتن سازمان جاسوسی اسرائیل، موساد، در ترور مسعود علی‌محمدی، اعلام کرد که ایران در این زمینه از اسرائیل نزد مراجع بین‌المللی شکایت خواهد کرد.

علی‌اکبر صالحی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، اظهار کرد که «مستندات دخالت رژیم صهیونیستی در ترور دانشمند ایرانی» جمع‌آوری و «پرونده حقوقی» در این زمینه در وزارت امور خارجه تشکیل شده است.

مسعود علی محمدی، استاد فیزیک کوانتوم دانشگاه تهران، که از وی به عنوان «دانشمند هسته‌ای» نیز یاد می‌شود، در دی‌ماه سال گذشته در مقابل منزلش از سوی افراد ناشناسی ترور شد.

به دنبال این واقعه، جمهوری اسلامی انگشت اتهام را به سوی آمریکا و اسرائیل نشانه رفت و در نهایت در تاریخ ۲۰ دی‌ماه، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی اعلام کرد که با انهدام «شبکه‌ای از جاسوسان و تروریست‌های» اسرائیل، موفق به دستگیری عوامل اصلی ترور مسعود علی‌محمدی شده‌اند.

پس از آن خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی، اعلام کرد که فردی به نام «مجید جمالی فشی» عامل اصلی ترور بوده است و تلویزیون دولتی ایران نیز اظهارات فردی منسوب به «مجید جمالی فشی» را در مورد نحوه ترور آقای علی‌محمدی، در بخش‌های مختلف خبری به نمایش گذاشت.

در این برنامه تلویزیونی، فرد مزبور توضیح می‌دهد که وی برای نخستین بار در ترکیه با عوامل اسرائیل آشنا شده و پس از آن به اسرائیل سفر کرده و در «پادگانی در نزدیکی تل‌آویو» تحت آموزش‌های لازم قرار گرفته است.

پس از این اظهارات، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی نیز اسرائیل را به دست داشتن در ترور آقای علی‌محمدی متهم کرد و تهدید کرد که جمهوری اسلامی با «اقدامات اطلاعاتی» اسرائیل در رابطه با این ترور «مقابله اطلاعاتی و اقداماتی» خواهد کرد.

همچنین اظهارات اسماعیل کوثری، عضو هیئت رئیسه فراکسیون اصولگرایان مجلس حاکی از آن است که آقای مصلحی روز یکشنبه، ۲۶ دی‌ماه نیز گزارشی در باره «ترور» آقای علی‌محمدی به این فراکسیون ارائه داده است.

آقای کوثری گفته است که طی یک جلسه یک ساعت و نیمه، آقای مصلحی گزارشی را در باره «جزئیات دستگیری عاملات ترور» آقای علی محمدی و نحوه «مقابله با شبکه‌های تروریستی مورد حمایت سرویس‌های جاسوسی بیگانه» در اختیار نمایندگان اصولگرا قرار داده است.
XS
SM
MD
LG