لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۳۵

شورشیان لیبی «نقشه راه» اتحادیه آفریقا برای آتش‌بس را نپذیرفتند


عکس تزئینی است
شورشیان لیبی «نقشه راه» پیشنهادی هیئت رهبران آفریقایی برای برون‌رفت از درگیری در لیبی و آتش بس را رد کرده، بار دیگر خواستار برکناری معمر قذافی از قدرت شدند.

به گزارش آسوشیتد پرس، مصطفی عبدالجلیل، رئیس «شورای ملی انتقالی» لیبی روز دوشنبه اعلام کرد که طرح پیشنهادی رهبران اتحادیه آفریقا پاسخگوی خواسته‌های مردم لیبی نیست و تنها شامل اصلاحات سیاسی‌ است.

آقای عبدالجلیل که تا پیش از پیوستن به مخالفان وزارت دادگستری دولت معمر قذافی را بر عهده داشت، تأکید کرد که آقای قذافی و پسرانش باید «فورا» لیبی را ترک کنند و افزود که در غیر اینصورت «مردم لیبی به سراغ آن‌ها خواهند رفت».

هیئتی از رهبران اتحادیه آفریقا که روز یکشنبه برای میانجیگری میان حکومت لیبی و مخالفان با معمر قذافی دیدار کرده بودند، اعلام کرده‌اند که آقای قذافی «نقشه راه» برای خاتمه نزاع لیبی را پذیرفته است.

بنا بر گزارش‌ها، این «نقشه راه» شامل برقراری آتش‌بس فوری، باز شدن راه امدادرسانی انساندوستانه، و برگزاری مذاکرات میان دو جناح برای رسیدن به راه حل خاتمه درگیری‌ها می‌شود.

جیکوب زوما، رییس جمهور آفریقای جنوبی که در رأس هیئتی متشکل از رهبران آفریقایی با معمر قذافی دیدار کرده‌است از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، خواست تا حملات هوایی به لیبی را به مدت سه هفته متوقف کند تا «شانسی برای آتش‌بس فراهم شود».

این هیئت پس از آن عازم بنغازی شدند تا طرح پیشنهادی را با مخالفان حکومت لیبی نیز در میان بگذارند.

به گزارش آسوشیتد پرس زمانی که این هیئت وارد بنغازی شدند، گروهی از معترضان به مذاکره با معمر قذافی دست به تجمع زده، اعلام کردند که به اعضای این هیئت که به گفته آنان اکثرشان از همپیمانان آقای قذافی هستند امید اندکی دارند.

رئیس «شورای ملی انتقالی» روز دوشنبه با اظهار این که زمان پیشنهادات مطرح شده از سوی این هیئت سپری شده است، گفت: «ما با خون شهدایمان معامله نمی‌کنیم. یا می‌میریم،‌ یا پیروز می‌شویم.»

این اظهارات در حالی بیان شده است که سیف الاسلام قذافی، پسر معمر قذافی روز دوشنبه، کنار کشیدن پدرش از قدرت را «مضحک» خواند.

وی با اینحال تأکید کرد که معمر قذافی قصد ندارد «همه چیز» را در لیبی کنترل کند و خواستار حضور نخبگان جوان در بدنه رهبری است.

به دنبال رد پیشنهاد هیئت آفریقایی از سوی مخالفان لیبی، فرانکو فراتینی، وزیر امور خارجه ایتالیا از این تصمیم مخالفان حمایت کرد و افزود که «پسران و خانواده قذافی نمی‌توانند در آینده سیاسی لیبی سهیم باشند».

آندرس فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو نیز ضمن استقبال از هر نوع تلاشی برای پایان دادن به اختلافات در لیبی تأکید کرده است که هر گونه آتش بس باید «معتبر و قابل اثبات» باشد.

معمر قذافی در حالی از آتش بس در لیبی استقبال کرده است که شب و روز دوشنبه حملات نیروهای حکومتی لیبی در مصراته همچنان ادامه داشته و به گفته یک پزشک در اثر این حملات شش نفر در مصراته جان باخته‌اند.
XS
SM
MD
LG