لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۰۸

سارا پیلین از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کناره گیری کرد


سارا پیلین، از چهره‌های شناخته شده محافظه‌کار در آمریکا
سارا پیلین، از چهره‌های شناخته شده محافظه‌کار در آمریکا و نامزد معاونت ریاست جمهوری حزب جمهوریخواه در انتخابات سال ۲۰۰۸، اعلام کرد که در رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۲ آمریکا شرکت نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سارا پیلین، فرماندار پیشین ایالت آلاسکا روز چهارشنبه در نامه‌ای خطاب به حامیان اش اعلام کرد که با این‌کار راه را برای انتخاب شدن یک جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آینده هموارتر می‌کند و تأکید کرد که این اقدام او بر فعالیت‌های انتخاباتی حزب جمهوریخواه تاثیر بهتری خواهد داشت.

او در این نامه که در وب سایت شخصی‌اش منتشر شده آورده است که از این پس و در هفته‌های آینده در مسیر هماهنگ کردن استراتژی‌های لازم برای پیشروی حزب جمهوریخواه سهم خواهد داشت تا به گفته او، فرد دیگری «جایگزین» باراک اوباما شود و در عین حال حزب جمهوری‌خواه بتواند ضمن حفظ کردن اکثریت خود در مجلس نمایندگان، در آینده اکثریت مجلس سنای آمریکا را نیز از آن خود کند.

خانم پیلین در حال حاضر از شخص خاصی حمایت نکرده و تنها تاکید کرده است که به طور حتم به دنبال حمایت از فردی خارج از حزب جمهوریخواه نخواهد رفت.

وی در یک گفت‌و‌گوی رادیویی در این خصوص گفت که معتقد است وارد شدن یک «حزب سوم» به رقابت‌های کنونی میان جمهور‌یخواهان و دموکرات‌ها، «تنها انتخاب دوباره باراک اوباما را تضمین می‌کند».

سارا پیلین ۴۷ ساله که در میان جنبش به شدت محافظه‌کار «چای» از محبوبیت بالایی برخوردار است، پس از آن که در رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۰۸ به عنوان معاون سناتور جان مک‌کین، نامزد حزب جمهوریخواه، انتخاب شد، نامش بر سر زبان‌ها افتاد.

در جریان رقابت‌های مقدماتی انتخابات ریاست‌جمهوری پیش روی آمریکا نیز، سارا پیلین که از منتقدین سرسخت باراک اوباما به شمار می‌رود، مصمم به شرکت در انتخابات بود و در همین زمینه نیز برای جلب رای به ایالت‌های مختلف آمریکا سفر کرده بود.

با این‌حال و علیرغم نام و شهرت وی در میان جمهوریخواهان، خبرگزاری فرانسه تأکید می‌کند که ناظرین مستقل معتقد بودند که سارا پیلین قادر نخواهد بود با باراک اوباما رقابت کند.

یک روز پیش از کنار کشیدن خانم پیلین از رقابت‌های انتخاباتی، کریس کریستی، فرماندار جمهوریخواه نیوجرسی، نیز اعلام کرد که قصد ندارد خود را برای ریاست جمهوری نامزد کند.

با تغییر و تحولات اخیر در میان جمهوریخواهان، به نظر می‌رسد که در حال حاضر رقابت اصلی میان میت رامنی، فرماندار پیشین ماساچوست و ریک پری، فرماندار تگزاس باشد.

انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا، آبان ماه سال ۱۳۹۱ برگزار خواهد شد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG