لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۴۲

آمریکا: ایران فعال‌ترین کشور در حمایت از تروریسم است


آیت‌الله علی خامنه‌ای (چپ) در دیدار با رهبران گروه‌های فلسطینی تحت‌الحمایه ایران در تهران
آیت‌الله علی خامنه‌ای (چپ) در دیدار با رهبران گروه‌های فلسطینی تحت‌الحمایه ایران در تهران
ایالات متحده آمریکا در گزارش سالانه خود از وضعیت تروریسم در جهان ضمن آن که ایران را «فعا‌ل‌ترین کشور در حمایت از تروریسم» دانسته اعلام کرد که نام جمهوری اسلامی را به همراه سه کشور سوریه، سودان و کوبا هم‌چنان در فهرست سیاه خود نگاه می‌دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه آمریکا در این گزارش که روز پنج‌شنبه منتشر شد تأکید کرده است که ایران در سال ۲۰۱۰ به‌واسطه حمایت‌های مالی و مادی از گروه‌های شبه‌نظامی در خاورمیانه و آسیای مرکزی و همچنین سازمان‌دهی این گروه‌ها «هم‌چنان فعال‌ترین کشور حامی تروریسم» باقی می‌ماند.

در این گزارش، بر حمایت گسترده ایران از گروه‌های فلسطینی «حماس»، «جهاد اسلامی فلسطین» و «جبهه مردمی برای آزادی فلسطین» و همچنین حزب‌الله لبنان، طالبان افغانستان و افراطیون شیعه در عراق تأکید شده است.

وزارت خارجه آمریکا همچنین حمایت ایران از این گروه‌ها را مانعی بر سر راه رشد دموکراسی دانسته و تأکید کرده است که این گونه اقدامات جمهوری اسلامی بر تلاش‌های بین‌المللی برای ارتقای صلح «تأثیر مستقیم» می‌گذارد و در عین حال تهدیدی برای ثبات اقتصادی حوزه خلیج فارس به شمار می‌رود.

ایران نخستین بار در سال ۱۹۸۴ به عنوان حامی تروریسم از سوی ایالات متحده در فهرست سیاه قرار گرفت.

در فهرست جدید ایالات متحده، سوریه نیز که نامش نخستین بار در سال ۱۹۷۴ در این فهرست جای گرفت، به عنوان کشور حامی شبه‌نظامیان فلسطینی،حزب‌الله و حزب بعث عراق شناخته شده است.

وزارت خارجه آمریکا تأکید کرده است که شاخه خارجی رهبری شبه‌نظامیان فلسطینی و همچنین گروه‌های سنی‌مذهب مرتبط با حزب بعث عراق در دمشق مستقر هستند.

سودان که سال ۱۹۹۳ برای اولین بار نامش در این فهرست قرار گرفت، دیگر کشوری است که امسال نیز از سوی آمریکا جزء حامیان تروریسم شناخته شده است.

در این گزارش آمده است که سودان در یک سال گذشته در تلاش‌های جهانی صورت گرفته برای مقابله با تروریسم و القاعده، با جامعه جهانی همکاری داشته، اما در عین تأکید شده است که شکاف‌های موجود در دولت سودان مانعی است بر سر راه مقابله تمام‌عیار با القاعده سودان.

کوبا نیز چهارمین کشوری است که ایالات متحده معتقد است در جهت حمایت از تروریسم گام برمی‌دارد. نام این کشور نخستین بار در سال ۱۹۸۲ در فهرست سیاه وزارت خارجه آمریکا ذکر شد.

وزارت امور خارجه آمریکا تأکید کرده است که اعضای کنونی و پیشین گروه جدایی‌طلبان باسک، اِتا، در حال حاضر در کوبا زندگی می‌کنند. گروه جدایی‌طلب باسک اسپانیا از نظر ایالات متحده، اتحادیه اروپا و سازمان ملل سازمانی تروریستی به شمار می‌رود.

گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا در مورد وضعیت تروریسم در جهان این بار با حدود سه ماه تأخیر منتشر شد. هر سال این گزارش باید سی‌ام آوریل منتشر شود و بر اساس قانون اساسی ایالات متحده، وزیر امور خارجه موظف است گزارش کاملی در مورد کشور‌ها و گروه‌هایی که حامی تروریسم شناخته شده‌اند به کنگره آمریکا ارائه دهد.
XS
SM
MD
LG