لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۵۴

بازداشت گروهی از شعاردهندگان علیه سعودی در ورزشگاه آزادی


برخورد نیروی انتظامی با شعاردهندگان در دیدار پرسپولیس-الاتحاد، ۱۳ اردیبهشت ۹۰.
نیروی انتظامی در ایران روز سه‌شنبه گروهی از افرادی را که در جریان دیدار فوتبال دو تیم پرسپولیس و الاتحاد عربستان سعودی علیه خاندان آل سعود شعار می‌دادند، در نیمه دوم بازی از جایگاه تماشاگران اخراج کرد.

خبرگزاری فارس هم‌چنین از درگیری و «بازداشت» شماری از این افراد خبر می‌دهد و شاهدان عینی نیز به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌اند که دو تن از شعاردهندگان در درگیری با نیروی انتظامی «به‌شدت زخمی شده‌اند».

خبرگزاری نیمه‌رسمی فارس از این گروه به عنوان «دانشجویان و جوانان» یاد می‌کند و پرس‌نیوز، خبرگزاری باشگاه فرهنگی‌ورزشی پرسپولیس تهران، آنها را «عده‌ای سیاه‌پوش بسیجی» توصیف کرده و تعداد آنها را حدود ۲۰۰ نفر ذکر می‌کند.

مسابقه فوتبال میان پرسپولیس تهران و الاتحاد عربستان سعودی که روز سه‌شنبه در ورزشگاه آزادی تهران انجام شد، با نتیجه سه بر دو به سود تیم پرسپولیس پایان یافت و گزارش‌های مختلف تعداد تماشاگران حاضر در استادیوم را بین ۴ تا ۱۰ هزار نفر ذکر کرده‌اند.

پرس‌نیوز در مورد این درگیری‌ها می‌نویسد: «معمولاً این که ۲۰۰ نفر لباس یک‌رنگ پوشیده و در بازی ورزشی شعارهایی سیاسی و غیر ورزشی می‌دهند از قبل هماهنگ شده‌است... نیروی انتظامی هم با آن‌ها برخورد کرده‌است.»
جمع کردن پرچم‌های شعاردهندگان توسط نیروی انتظامی، ۱۳ اردیبهشت.

پرس‌نیوز می‌افزاید: «این حرکت می‌تواند پرسپولیس را در بازی‌های آینده آسیایی دچار مشکل کند.»

خبرگزاری فارس در گزارش خود نوشته‌ است که افراد معترض به حکومت سعودی، «در مسیرهای منتهی به استادیوم آزادی با به اهتزاز درآوردن پرچم کشورهای عربی و اسلامی و به تن کردن لباس تیم ملی این کشورها»، شعارهایی همچون «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل»، «مرگ بر آل خلیفه»، «مرگ بر آل سعود»، «الموت لآل سعود» و... سر دادند.

بر اساس این گزارش، با آغاز دیدار تیم‌های پرسپولیس و الاتحاد این افراد «در حالی که نیروی انتظامی از ورود آن‌ها با پرچم بحرین به استادیوم ممانعت کرد، پرچم‌های خود را تحویل داده وارد استادیوم شدند» و در حین بازی شعارهایی همچون «پرسپولیس زلزله، آل‌سعود قاتله»، «پرسپولیس زلزله، آْل‌سعود خائنه»، «بحرین بحرین» سر می‌دادند.

خبرگزاری باشگاه فرهنگی‌ورزشی پرسپولیس نیز در این ‌خصوص می‌نویسد که «چند دقیقه بعد هواداران پرسپولیس از آنان خواستند تا ورزشگاه را ترک کنند. در همین هنگام ماموران نیروی انتظامی این افراد را به پشت دروازه پرسپولیس هدایت کردند که با حمایت تماشاگران این تیم همراه شد».

این خبر می‌افزاید: «در حالی که هواداران پرسپولیس همچنان خواهان خروج این افراد از ورزشگاه بودند، ماموران نیروی انتظامی به مرور این افراد را به خارج از ورزشگاه هدایت کردند. به همین دلیل جو ورزشگاه تا حدودی ملتهب شد که در این لحظه تماشاگران پرسپولیس با صدای بلند به تشویق این تیم پرداختند تا توجه‌ها به سمت دیگری برود.»

فارس نیز در این مورد می‌نویسد که «شماری از هواداران حاضر در ورزشگاه که توسط ماموران نیروی انتظامی در حال هدایت شدن به پشت نیمکت پرسپولیس بودند با ماموران نیروی انتظامی درگیری پیدا کردند. این مسئله منجر به درگیری فیزیکی دو طرف شد و برخی از این افراد توسط نیروی انتظامی دستگیر شدند».

با آغاز ناآرامی‌ها در بحرین از ماه فوریه گذشته، رسانه‌ها و نیروهای دولتی ایران اعتراض خود به حاکمیت سنی‌مذهب بحرین را افزایش داده و کمک عربستان سعودی و چند کشور دیگر عربی به این حکومت در اعزام نیروی نظامی به بحرین را محکوم می‌کنند.

روح‌الله حسینیان، نماینده اصول‌گرای مجلس، گفته‌است که ایران باید در مقابل گسیل نیروهای سعودی به بحرین به گزینه نظامی بیندیشد.

در همین زمینه وزیر امور خارجه ایران نیز روز سه‌شنبه هشدار داد که موضوع بحرین، در صورت ادامه، «نتایج ناگواری» به همراه خواهد داشت.
XS
SM
MD
LG