لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۴۴

رييس جمهوری عراق دوشنبه به تهران می رود


محمود احمدی نژاد می گويد ايران حاضر است راه نجات را به آمريکا و بريتانيا نشان دهد.

جلال طالبانی ريیس جمهوری عراق روز دوشنبه برای ملاقات و گفت و گو با همتای ایرانی خود عازم تهران می شود.


قرار است محور اصلی در این گفت و گوهای دوجانبه نقش احتمالی ایران در مهار نا آرامی های عراق باشد.


هیوا عثمان، سخنگوی ریاست جمهوری عراق تایید کرد که سفر معوق مانده آقای طالبانی به تهران، روز دوشنبه ۲۶ نوامبر صورت می پذیرد.


«نشست سه جانبه در دستور کار نبوده است»


پیشتر گفته شده بود روز شنبه ۲۴ نوامبر، روسای جمهوری سه کشور ایران، سوریه و عراق طی نشستی در تهران، مساله خشونت های فزاینده قومی در عراق را مورد بحث قرار خواهند داد، اما سوریه کماکان به این دعوت پاسخی نداده و سفر جلال طالبانی نیز به دلیل تدابیر امنیتی شدید در بغداد و بسته شدن فرودگاه ها به تعویق افتاد.


در همین حال، وجود طرحی مبنی بر برگزاری نشست سه جانبه با محوریت عراق در تهران از سوی محمد علی حسينی سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران تکذیب شد.


روز دوشنبه آقای حسینی که در جمع خبرنگاران سخن می گفت، طرح نشست سه جانبه را طرح خوبی دانست، اما اضافه کرد:«اين نشست به اين صورت در دستور كار نبوده است.»


وی همچنين در خصوص دعوت از بشار اسد، ريیس جمهوری سوریه به تهران گفت رايزنی برای تعيين تاريخ اين سفر ادامه دارد.


آمادگی مشروط احمدی نژاد برای همکاری


در حالی که بحث و گمانه زنی در زمینه گفت وگوهای احتمالی در تهران بر سر عراق بالا گرفته است، محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به آمریکا و بریتانیا در عراق خبر داد.


آقای احمدی نژاد، اما این کمک را مشروط به خروج سربازهای آمريکايی و بريتانيايی از عراق و «اصلاح رفتارشان» دانست.


وی گفت: «شرط اين كمک، آن است كه دست از زورگويی برداريد و رفتار خود را اصلاح كنيد. آن وقت، ايران آماده است راه نجات را به شما نشان دهد.»


این سخنان درحالی مطرح می شود که بریتانیا و آمریکا جمهوری اسلامی ایران و سوریه را به دخالت در امور داخلی عراق و دامن زدن به نا آرامی ها در این کشور متهم می کند.


تونی بلر نخست وزیر بریتانیا در اظهارات چند روز پیش خود، ایران و سوریه را به دست کشیدن از حمایت از تروریسم فراخواند و گفت تنها در این صورت همکاری گسترده تر با تهران و دمشق درباره مسايل منطقه ای میسر خواهد بود.


نخست وزیر بریتانیا در سخنان خود همچنین تعلیق فعالیت های «مشکوک» اتمی تهران را به عنوان دیگر پیش شرط گفت و گو با ایران مطرح کرد.


تهران همواره با رد پیشنهاد تعلیق غنی سازی اورانیوم، تصریح کرده که فعالیت های اتمی اش صلح آمیز است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG