لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۲۹

«ایران دیگر به شبه نظامیان عراقی، سلاح نمی دهد»


ژنرال جيمز سيمونز، معاون فرمانده نيروهای چند مليتی در عراق روز پنج شنبه با اشاره به کاهش انفجارهای مرگبار در عراق، همکاری ايران و تلاش اين کشور برای ايجاد ثبات در عراق را تحسين کرد.

يک ژنرال آمريکايی گفت که به نظر می رسد ايران، فرستادن سلاح به عراق را متوقف کرده است و به اين ترتيب تعداد انفجارهای مرگبار کنار جاده ای که باعث مرگ سربازان آمريکايی می شود، تا ۵۰ درصد کاهش يافته اند.


ژنرال جيمز سيمونز، معاون فرمانده نيروهای چند مليتی در عراق روز پنج شنبه با اشاره به کاهش انفجارهای مرگبار در عراق، همکاری ايران و تلاش اين کشور برای ايجاد ثبات در عراق را تحسين کرد.


واشينگتن بارها ايران را به رساندن سلاح و آموزش شبه نظاميان شيعه و تلاش برای بی اثر کردن اهداف آمريکا در عراق و منطقه خاورميانه متهم کرده است.


مقامات ايرانی هر بار نقش داشتن در انتقال سلاح به عراق را رد کرده اند.


محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران در ديدار نخست وزير عراق از تهران در تابستان سال جاری به نوری المالکی اطمينان داد که ايران هر محموله سلاحی را که در مرزهای خود مشاهده کند، توقيف خواهد کرد.


با اين حال ژنرال سيمونز گفت هنوز مشخص نيست که چرا ايران تصميم گرفته است که انتقال سلاح به عراق را متوقف کند.ژنرال جيمز سيمونز، معاون فرمانده نيروهای چند مليتی در عراق روز پنج شنبه با اشاره به کاهش انفجارهای مرگبار در عراق، همکاری ايران و تلاش اين کشور برای ايجاد ثبات در عراق را تحسين کرد.

ژنرال جيمز سيمونز، معاون فرمانده نيروهای چند مليتی در عراق به خبرنگاران گفت که تعداد بمب های کنار جاده ای منفجر شده يا کشف شده، از تعداد سه هزار و ۲۰۰ بمب در ماه مارس، فروردين ماه سال جاری به هزار و پانصد عدد در ماه گذشته، کاهش يافته است.


ژنرال سيمونز همچنين در جمع خبرنگاران در بغداد گفت که ارتش آمريکا در ماه های اخير شواهدی مبنی بر انتقال سلاح از ايران به عراق به دست نياورده است و نظاميان آمريکايی معتقدند که احتمالا ايران به تعهدات خود مبنی بر کمک به ايجاد ثبات در عراق عمل می کند.


معاون فرمانده نيروهای چند مليتی در عراق همچنين شبه نظاميان سنی القاعده در عراق و سپاه مهدی (گروه شبه نظامی مقتدا صدر، روحانی تندرو شيعه) را مسئول حملات کنونی در عراق معرفی کرد.


اوايل ماه جاری رابرت گيتس، وزير دفاع ايالات متحده گفت ايران در پاسداری از مرزهايش بهتر از گذشته عمل کرده است، با اين حال يادآوری کرد که واشينگتن بايد منتظر بماند و نتايج آن را ببيند.


رايان کراکر، سفير ايالات متحده در عراق نيز ماه گذشته به خبرنگاران گفت حملات خمپاره ای و راکتی توسط سپاه مهدی در منطقه سبز محافظت شده بغداد کاهش پيدا کرده، «با اين حال مشخص نيست نقش ايران در کاهش اين حملات چيست.»


هفته گذشته ارتش ايالات متحده نه ايرانی بازداشت شده در عراق را شامل دو تن که آمريکا آنها را به عضويت در سپاه قدس، شاخه ای از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی متهم می کند، آزاد کرد.


هوشيار زيباری، وزير امور خارجه عراق اظهار اميدواری کرده است که اين اقدام راه را برای چهارمين دور مذاکره ايران و آمريکا بر سر امنيت عراق باز کند.


نيروهای بريتانيايی در جنوب عراق نيز از کاهش حملات مرگبار در اين منطقه خبر داده اند.


فرمانده ارتش نيروهای بريتانيايی در جنوب عراق روز پنج شنبه در بغداد به خبرنگاران گفت که حملات عليه نيروهای امنيتی بريتانيا در استان بصره از ماه شهريور تا کنون يک دهم کاهش داشته است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG