لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۲۳

واکنش وزارت ارشاد به حاشیه کتاب سال؛ «لوح تقدیر قبلا امضا شده بود»


رونمایی از ترجمه قانون اساسی جمهوری اسلامی در مراسم کتاب سال
معاون وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی روز چهارشنبه در واکنش به خودداری محمود احمدی‌نژاد از امضای لوح تقدیر رسول جعفریان، برنده جایزه کتاب سال، این خبر را تکذیب کرد.

وب‌سایت خبری و منتقد دولت «آینده» روز سه‌شنبه اعلام کرد که مراسم پايانی بيست‌وهفتمين دوره‌ جايزه‌ كتاب سال در حالی برگزار شد که محمود احمدی‌نژاد حاضر به امضای لوح تقدیر برنده بخش تاریخ نشده است.

به گفته این وب‌سایت، در حالی که «خانه کتاب» به حجت‌الاسلام رسول جعفریان، رئیس کتابخانه، ‌موزه و مرکز اسناد مجلس و پژوهشگر حوزه تاریخ اسلام خبر داده است که کتاب وی در شاخه تاریخ اسلام و ملل اسلامی برنده جایزه کتاب سال شده، تنها یک ساعت پیش از برگزاری مراسم‌ کتاب سال ناگهان اعلام شده است که رئیس جمهور حاضر به امضای لوح نشده است.

محسن پرویز، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران، ایبنا، ضمن تکذیب این خبر افزود: «اگر قرار بود به دليل انتقاد لوح تقدير برای كسي امضا نشود، اولی‌تر اين بود كه اساساً آن فرد برگزيده جايزه كتاب سال نباشد.»

این در حالی است که رسول جعفریان خود در واکنش به این خبر گفته بود که «طبعاً اعلام این مطلب تنها یک ساعت پیش از مراسم نشان از سیاسی بودن آن دارد».

اما آقای پرویز «خودداری محمود احمدی‌نژاد از امضای لوح تقدیر» را این گونه توضیح داده است که چون کتاب آقای جعفریان یک بار در جشنواره فارابی لوح تقدیری با امضای محمود احمدی‌نژاد دریافت کرده، بنابراین «‌اعلام شد كه اين امر مجدداً تكرار نمی‌‌شود».

این مقام وزارت ارشاد ایران می‌گوید از آنجا که آقای جعفریان پیشتر در جشنواره فارابی لوحی به امضای رئیس جمهور دریافت کرده دیگر نیازی به امضای لوحی دیگر نبوده، اما توضیح نداده است که ارتباط جشنواره فارابی با جایزه کتاب سال چیست.

از سوی دیگر علی اوجبی، دبیر علمی بیست‌وهفتمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی، نیز ضمن تکذیب خبر اعلام کرد که نام رسول جعفریان در فهرست برگزیدگان جایزه کتاب سال درج شده و او نیز مانند دیگر برگزیدگان ۵۰ سکه بهار آزادی و تندیس این دوره را دریافت می‌کند.

اوجبی افزود: «جايزه و تنديس ويژه كتاب سال مثل ديگر برگزيدگانی كه در مراسم ديروز حاضر نبودند، به نشانی ايشان ارسال خواهد شد و خود نيز در جريان اين امر قرار دارند.»

حجت‌الاسلام رسول جعفریان، رئیس کتابخانه، ‌موزه و مرکز اسناد مجلس، پس از انتخابات اخیر در چند یادداشت سیاسی دولت محمود احمدی‌نژاد و اوضاع جاری را مورد انتقاد قرار داده بود.
XS
SM
MD
LG