لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۵۹

«مرگ مهندسین ایرانی در حادثه انفجار پایگاه نظامی سوریه»


مرکز مطالعات نظامی جین که ناشر دو مجله معتبر بین المللی نظامی است، گزارش داده است که انفجار اخیر در یک پایگاه تسلیحاتی سوریه که گفته می شود در آنجا سلاح های شیمیایی تولید می شود، رخ داده است.

به نوشته یک نشریه معتبر نظامی، چند مهندس ایرانی در سانحه انفجاری که در یک پایگاه تسلیحاتی پنهانی در سوریه روی داده است، کشته شده اند.


مرکز مطالعات نظامی جین که ناشر دو مجله معتبر بین المللی نظامی است، گزارش داده است که انفجار اخیر در یک پایگاه تسلیحاتی سوریه که گفته می شود در آنجا سلاح های شیمیایی تولید می شود، رخ داده است.


هنوز مقام های ایرانی و سوری درباره این گزارش واکنشی نشان نداده اند.


در این حادثه که روز ۲۶ ماه ژوئن در منطقه «حلب» در شمال سوریه روی داده است، ۱۵ تن از کارمندان سوری کشته و بیش از ۵۰ نفر مجروح شده اند.


گفته رسانه های سوریه علت مرگ اکثر قربانیان، پرتاب شیشه بوده است.


خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، گزارش داده است که در این سانحه « موادی با قدرت انفجار بالا » به دلیل نقص فنی منفجر شده اند و بنا به این گزارش، احتمال خرابکاری در وقوع این حادثه منتفی است.خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، گزارش داده است که در این سانحه «محصولاتی با قدرت انفجار بالا » به دلیل نقص فنی منفجر شده اند و بنا به این گزارش، احتمال خرابکاری در وقوع این حادثه منتفی است.

اما در شماره روز 26 سپتامبر هفته نامه نظامی جین، به نقل از یک منبع سوری که نامش فاش نشده، آمده است: «این انفجار در جریان آزمایش نظامی موشک اسکاد سی با گاز خردل به وقوع پیوسته است.»


بر اساس قوانین بین المللی چنین آزمایشی ممنوع است.


بنا به این گزارش موادی شیمیایی خطرناکی در اطراف محل انفجار کشف شده است.


به گفته منابع فاش نشده مجله جین ديفنس، چند مهندس ایرانی نیز در این حادثه کشته شده اند.


هفته نامه جینز ديفنس، به نقل از منبع سوری خود در وزارت دفاع سوریه نوشته است: «چند مهندس ایرانی دیگر نیز به دلیل نداشتن لباس ایمنی مخصوص، در این حادثه به شدت زخمی شده اند».


این گزارش کمی پس از آن منتشر شد که کره شمالی گزارشاتی مبنی بر ارسال سلاح های اتمی برای سوریه را تکذیب کرده است و به این فرضیه قوت بخشیده که یورش اخیر اسراییل به سوریه، پروژه های اتمی دمشقرا هدف قرار داده است.


به گزارش مجله جینز ديفنس، «دولت سوریه رسانه هايش را از انتشار گزارش دراین باره منع کرده است و تمامی مدارکی را که نشان می دهند این انفجار بر اثر آزمایشات موشکی با همکاری ایران به وقوع پیوسته، نابود کرده است.»


این مجله می افزاید که دلایلی که مقامات سوری برای وقوع این انفجار مطرح کرده اند، سوال برانگیز است.


از جمله اینکه گفته می شود انفجار بر اثر افزایش ناگهانی دمای هوا رخ داده است، در حالی که به گفته یکی از شاهدان این توضیح «نامحتمل» است، چون انفجار در ساعت ۴.۳۰ صبح زمانی که خورشید طلوع نکرده، روی داده است.


به نوشته جینز ديفنس، ایران در طراحی، تولید و مدیریت پنج پایگاه توسعه سلاح های شیمیایی به سوریه کمک می کند.


هفته نامه جینز ديفنس همچنین به نقل از یکی از منابع ایرانی خود آورده است که وزارت دفاع ایران با کارخانه ای وابسته به صنایع نظامی سوریه از سال ۲۰۰۴ تا کنون چندین داد و ستد انجام داده اند.
XS
SM
MD
LG