لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۵۰

هشدار ژاپن به ایران برای پرهیز از منزوی شدن


تارو آسو، تلویحا ایران امروز را با ژاپن دهه سی میلادی مقایسه کرد.
ژاپن از جمهوری اسلامی ايران خواست از حرکت به سوی انزوا در سطح جهانی، پرهيز کند.

تارو آسو، وزير امور خارجه ژاپن، در ديدار با عباس عراقچی، معاون وزير امور خارجه ايران، با بيان اين مطلب از ايران دعوت کرد مسئله تحريم های شورای امنيت سازمان ملل متحد را جدی بگيرد.

عباس عراقچی، بعد از ديدار دو روزه خود از پکن، راهی توکيو شده است تا در باره برنامه های هسته ای ايران با مقامات ژاپنی گفت و گو کند.

وزير امور خارجه ژاپن در اين ديدار گفت: «تهران بايد بکوشد تا از انزوای جهانی پرهيز کند و تحريم های ماه دسامبر شورای امنيت سازمان ملل متحد را دست کم نگيرد.»

وی در همين رابطه با اشاره به دهه ۱۹۳۰ ميلادی و اعلام اين نکته که ژاپن در تلاش برای رويارويی با جامعه جهانی در آن زمان، در سطح دنيا منزوی شد، پرهيز از حرکت به سوی انزوای جهانی را عمل پسنديده ای دانست.

ژاپن که از متحدان اصلی دولت ايالات متحده به شمار می رود همزمان روابط تجاری نزديک خود با جمهوری اسلامی ايران را حفظ کرده است.

ايران با تامين پانزده درصد نفت مصرفی ژاپن، سومين کشور بزرگ تامين کننده نفت اين کشور به حساب می آيد.

ژاپن اگر چه از نظر اقتصادی در رديف اول کشورهای آسيايی جای دارد اما منابع طبيعی تامين انرژی اين کشور بسيار محدود است و اين امر سبب شده تا برای تامين نفت مورد نياز خود، تا حد چشمگيری به منابع نفتی خاور ميانه وابسته باشد.

آقای عراقچی در اين ديدار اظهار داشت که ايران آماده گفت و گو است اما پيش شرط تعليق غنی سازی اورانيوم را نمی پذيرد.

وی گفت: «ما آماده ايم تا نگرانی های جامعه جهانی را از طريق گفت و گو رفع کنيم اما اگر از ما بخواهيد تا از حق خودمان که همان غنی سازی اورانيوم برای مصارف صلح آميز است بگذريم، نمی توانيم آن را قبول کنيم.»

ايران همواره بر صلح آميز بودن برنامه های هسته ای خود تاکيد دارد و مدعی است که در پی دست يابی به سلاح هسته ای نيست، اما غرب معتقد است که ايران در کنار برنامه های صلح آميز خود، اهداف نظامی را مد نظر دارد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG