لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۰:۰۳

ناتو از کشتن غیرنظامیان افغان جلوگیری می کند»


نظاميان تحت فرماندهی ناتو اعلام کرده اند در سال ۲۰۰۶ ميلادی کشتار غيرنظاميان افغان در جريان عمليات ناتو، يکی از اشتباهات فاحش آنها بوده است.
مسئولان ناتو در کابل، در سال ۲۰۰۷ تلاش خواهند کرد در جريان عمليات ضد تروريستی در افغانستان، به غير نظاميان افغان آسيب نرسد.

آنان تلفات غيرنظاميان در جريان عمليات خود را يکی از اشتباهات سربازان اين پيمان در سال ۲۰۰۶ ميلادی دانسته اند.

نظاميان تحت فرماندهی ناتو اعلام کرده اند در سال ۲۰۰۶ ميلادی کشتار غيرنظاميان افغان در جريان عمليات ناتو، يکی از اشتباهات فاحش آنها بوده است. يک سخنگوی نظاميان ناتو در کابل ، صبح روز چهارشنبه اعلام داشت که او اميدوار است در سال ۲۰۰۷ ميلادی اين اشتباهات تکرار نشود.

ريچارد نيوجی در يک نشست خبری ضمن تاکيد بر اين که اشتباهاتی در سال گذشته ميلادی در جنگ با تروریسم رخ داده گفت که در سال ۲۰۰۷ ميلادی برای جلوگيری از تلفات غيرنظاميان افغان بايد مواضع شورشيان و اهداف مورد نظر مشخص شود و هدف قرار گيرد.

وی گفت: «من باور دارم تنها کاری نادرستی که ما انجام داديم و در تلاش برای جلوگيری از آن در سال ۲۰۰۷ ميلادی هستيم، کشتار غيرنظاميان افغان در افغانستان بود. هر چند شماری کمی از غيرنظاميان در جريان حملات ما در افغانستان کشته شدند، اما حتی زندگی يک فرد نيز برای ما مهم است. اگر قرار باشد برای سال ۲۰۰۷ ميلادی تنها یک آرزو داشته باشيم ، اين است که موقعيت همه افراد نظامی و غيرنظامی را در اين کشور مشخص شود تا با نشانه گيری دقيق بتوانيم از کشتار غيرنظاميان در افغانستان جلوگيری کنيم.»

در عين حال مارک ليتی يک سخنگوی ديگر ناتو در کابل اشتباهات سال های گذشته را در افغانستان فقط به نيروهای ناتو منحصر ندانست و گفت که «جامعه جهانی و دولت افغانستان» نيز در حوادثی مشابه، مقصر بودند. به گفته مارک لیتی در پنج سال گذشته روند کمک رسانی جامعه جهانی و دولت افغانستان به صورت فوری انجام نشده است.

وی با ابراز خوش بینی از پيشرفت های که در پنج سال گذشته صورت گرفته، تاکيد کرد مردم افغانستان انتظارات زيادی داشتند که جامعه جهانی و دولت اين کشور نتوانستند آن انتظارات را برآورده سازند.

وی گفت: «حالا ناتو از اشتباهات گذشته درس هایی آموزنده گرفته و راهبرد جديدی را برای دگرگونی های مثبت در زندگی افغان ها برگزیده است.» او از جزئيات اين راهبرد سخنی نگفت.

در کنار جبران اشتباهات گذشته، نظاميان ناتو طرح «فشار بر مراکز اصلی قدرت شورشيان طالبان» را در دستور کار خود قرار دادند. مارک ليتی گفت که در سال جاری ميلادی آنان حملات گسترده نظامی را بر مواضع رهبری طالبان انجام خواهند داد ؛ عملیاتی که به نظر مقامات ناتو کاربردی تر است.
XS
SM
MD
LG