لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۳۱

«آمریکا از تغییر بنیادین مناسباتش با ایران استقبال می کند»


وزير امور خارجه از کشور ليبی به عنوان نمونه ای ياد کرد که بعد از کنار گذاشتن برنامه تسليحات کشتار جمعی در سال ۲۰۰۳ ميلادی روابط گرمی با آمريکا برقرار کرده است.

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا با تاکيد بر اينکه هيچ کشوری «دشمن ابدی» آمريکا نيست، گفت که اگر ايران و کره شمالی، به خواسته های جامعه جهانی درباره برنامه های هسته ای خود احترام بگذارند، آمريکا روابط خود را با آنها توسعه خواهد داد.


به گزارش خبرگزاری ها، خانم رايس روز جمعه در يک کنفرانس مطبوعاتی گفت که دولت جرج بوش در يک سالی که از عمرش باقی است، از تغییر بنیادین مناسباتش با ايران و کره شمالی استقبال می کند.


وزير امور خارجه از کشور ليبی به عنوان نمونه ای ياد کرد که بعد از کنار گذاشتن برنامه تسليحات کشتار جمعی در سال ۲۰۰۳ ميلادی روابط گرمی با آمريکا برقرار کرده است.


  • «بار ديگر می گويم که اگر ايران تنها خواسته قطعنامه های تصويب شده شورای امنيت را عملی کند و غنی سازی اورانيوم را متوقف کند، من حاضر با همتای ايرانی ام، در هر زمان و هر کجا ديدار کنم و درباره هر چيزی مذاکره کنم.»
کاندولیزا رایس

اما وی با اين حال تصريح کرد که دو کشور ايران و کره شمالی، تنها در حالتی می توانند از «منافع ناشی از رابطه با آمريکا» بهره ببرند که تمامی مقاصد تسليحاتی خود را شفاف سازند.


در سال ۲۰۰۲ ميلادی، جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا، ايران را در کنار کره شمالی و عراق (در زمان قدرت صدام حسين) با عنوان «محور شرارت» توصيف کرد که به گفته او از تروريسم در جهان حمايت می کنند.


از ميان اين سه کشور، عراق در سال ۲۰۰۳ ميلادی با حمله نظامی آمريکا رو به رو شد و ديکتاتوری صدام حسين در اين کشور سقوط کرد، اما در اين کشور بعد از اشغال نظامی، سلاح های کشتار جمعی کشف نشد.


به گفته مقام های آمريکايی، اين کشور در تلاش است تا «تهديدها از سوی دو کشور باقی مانده در محور شرارت» را از راه ديپلماسی حل و فصل کند.


پيشنهاد مذاکره با ايران


وزير امور خارجه آمريکا، در کنفرانس مطبوعاتی روز جمعه بار ديگر پيشنهاد خود را برای مذاکره با منوچهر متکی، اعلام کرد.


وی گفت: «بار ديگر می گويم که اگر ايران تنها خواسته قطعنامه های تصويب شده شورای امنيت را عملی کند و غنی سازی اورانيوم را متوقف کند، من حاضر با همتای ايرانی ام، در هر زمان و هر کجا ديدار کنم و درباره هر چيزی مذاکره کنم.»


ايران مصرانه برنامه غنی سازی اورانيوم را ادامه می دهد و تا کنون تمامی پيشنهادهای مذاکره با آمريکا را به همين دليل رده کرده است.


خانم رايس تاکيد کرد تا زمانی که ايران به غنی سازی اورانيوم ادامه می دهد، چنين مذاکره ای انجام نخواهد شد.


وی همچنين بار ديگر از کره شمالی خواست که به تعهداتش برای خلع سلاح هسته ای عمل کند و تا پيش از پايان سال، تمامی تاسيسات ساخت سلاح هسته ای خود را از کار بياندازد.


واشينگتن می گويد که پيونگ يانگ علاوه بر از کار انداختن تاسيسات ساخت سلاح هسته ای خود، بايد جزئيات اين برنامه را نيز شفاف کند. از جمله موضوعات مورد نظر آمريکا درباره برنامه ساخت سلاح هسته ای کره شمالی اين است که آيا اين کشور تکنولوژی ساخت سلاح هسته ای را در اختيار ديگر کشورها قرار داده است يا نه.


واشينگتن همچنين نسبت به برنامه احتمالی غنی سازی اورانيوم به عنوان تکنولوژی جايگزين برنامه پلوتونيوم کره شمالی حساس است.


بر اساس توافق های انجام شده، کره شمالی بايد تا روز ۳۱ دسامبر – ۱۰ روز ديگر – تمامی تاسيسات ساخت سلاح هسته ای خود را از کار بياندازند و چنانکه پيش از اين مقام های آمريکايی گفته اند، اگر اين کشور به تعهداتش عمل کند، از «فهرست سياه» خارج خواهد شد.

اخيرا در گزارشی تحقيقی، گروهی از دانشمندان آمريکايی اعلام کرده اند که رد اورانيوم غنی شده را در کره شمالی کشف کرده اند. وزير امور خارجه آمريکا از اظهارنظر مستقيم درباره اين گزارش که روز جمعه در روزنامه واشنگتن پست منتشر شد، خودداری کرد.


بر اساس توافق های انجام شده، کره شمالی بايد تا روز ۳۱ دسامبر – ۱۰ روز ديگر – تمامی تاسيسات ساخت سلاح هسته ای خود را از کار بياندازند و چنانکه پيش از اين مقام های آمريکايی گفته اند، اگر اين کشور به تعهداتش عمل کند، از «فهرست سياه» خارج خواهد شد.


دولت آمريکا همچنين اعلام کرده که در صورت از کار افتادن تاسيسات ساخت سلاح هسته ای در کره شمالی، مذاکرات برای امضای يک پيمان صلح رسمی را آغاز خواهد کرد. آمريکا و کره شمالی از زمان پايان جنگ کره که نيم قرن پيش رخ داده، در صلحی نانوشته به سر می برند و هنوز پيمانی بعد از آن جنگ امضا نکرده اند.


وزير امور خارجه آمريکا در بخش ديگری از کنفرانس اخير خود گفت که دولت بوش برای بهبود روابطش با سوريه نيز «موضعی باز» دارد.


وی با اين حال افزود: «اما آنها بايد همکاری را به جای مقابله با جامعه جهانی انتخاب کنند.»


آمريکا، دمشق را متهم می کند که از گروههای تروريستی ضد اسرائيلی حمايت می کند و با مداخله در امور داخلی لبنان، اوضاع اين کشور کوچک همسايه خود را بی ثبات کرده است.


XS
SM
MD
LG