لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۹:۵۰

جمعیت ترک های اتحادیه اروپا افزایش یافت


با فرا رسيدن سال نو ميلادی سال ۲۰۰۷ میلادی، بلغارستان و رومانی به عضويت اتحاديه اروپا درآمدند.
با ورود کشورهای بلغارستان و رومانی به اتحاديهء اروپا، حدود ۸۰۰ هزار ترک مقيم اين کشورها به جمعيت ترک های اروپا افزوده شد.

ترکيه دو عضو جديد اتحاديه اروپا را حاميان خود در اين اتحاديه مd داند. اتحاديه اروپا نگران عواقب گسترش مرزهای خاکی خود با ترکيه است.

با فرا رسيدن سال نو ميلادی سال ۲۰۰۷ میلادی، بلغارستان و رومانی به عضويت اتحاديه اروپا درآمدند.

به گزارش آژانس خبر ترک، طبق سرشماری سال ۲۰۰۱، ۷۴۶ هزار و ۶۰۰ ترک در بلغارستان زندگی می کنند که چهار و نه دهم جمعيت نه میلیون نفری اين کشور را تشکيل می دهند.

ترک های بلغارستان از زمان تصرف اين کشور توسط امپراتوری عثمانی در آنجا زندگی می کنند.

رومانی هم ۳۲ هزار و ۵۰۰ شهروند ترک تبار دارد. به اين ترتيب جمعيت ترک های اروپا به ۶ میليون نفر رسيده است.

افزايش جمعيت ترک ها در اروپا، دولت ترکيه را بر آن داشته تا بر خواست خود برای به رسميت شناختن زبان و فرهنگ ترکی در اتحاديه اروپا پافشاری کند. پيشتر اتحاديه اروپا به اين خواست ترکيه پاسخ منفی داده است.

با پيوستن بلغارستان و رومانی به اتحاديه اروپا، حدود يک مليون مسلمان نيز به جمعيت اروپا افزوده شده و در حال حاضر ۱۴ مليون مسلمان، شهروند اروپا هستند.

با تغییرات جمعیتی اخیر در اتحادیه اروپا، آنکارا موقعيت خود را در این اتحاديه، بهتر از گذشته می بيند. سه تن از ۱۸ نماينده ای که بلغارستان به اتحاديه اروپا معرفی کرده، ترک هستند و اين مسئله باعث خوشنودی آنکاراست.

از سوی ديگر اتحاديه اروپا نسبت به گسترش مرزهای خاکی خود با ترکيه نگران است. در سال ۲۰۰۵ بيش از ۵ مليون نفر از طريق دروازه «کاپتان آندريو» در مرز بلغارستان با ترکيه ، وارد اروپا شدند و انتظار می رود در سال ۲۰۰۷ اين ميزان افزايش يابد.
XS
SM
MD
LG