لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۰۶

سازمان ملل: ۳۴ هزار عراقی سال گذشته کشته شده اند


از زمان انتشار اين گزارش، حملات تازه در عراق، ۲۷ کشته در نقاط مختلف اين کشور به جای گذاشته و دهها تن نيز مجروح شده اند.
سازمان ملل متحد، روز سه شنبه گزارش داد که در سال ۲۰۰۶ ميلادی، بيش از ۳۴ هزار عراقی، در خشونت ها جان خود را از دست داده اند و برخی از اين افراد، بعد از شکنجه کشته شده اند.

از زمان انتشار اين گزارش، حملات تازه در عراق، ۲۷ کشته در نقاط مختلف اين کشور به جای گذاشته و دهها تن نيز مجروح شده اند.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که طی سال ۲۰۰۶ ميلادی، دستکم ۳۴ هزار و ۴۵۲ عراقی کشته شده اند. به بيان ديگر، طی سال گذشته ميلادی، به طور متوسط، هر روز ۹۴ عراقی به دليل حملات و خشونت های جاری، جان خود را از دست داده اند.

همچنين بنا به اين گزارش، طی این سال ۳۶ هزار و ۶۸۵ نفر نيز، به دليل خشونت ها در عراق، مجروح شده اند.

در گزارش اخير سازمان ملل آمده است: «وضعيت به شکل منحصر به فردی در بغداد، سخت تر است؛ جايی که روزانه اجساد شناسايی نشده و تلفات بسياری ثبت می شود که آثار شکنجه نيز بر اجساد ديده می شود.»

در گزارش اخير تاکيد شده که به طور مشخص، در بازه زمانی اول نوامبر تا سی ام دسامبر (دو ماه پايانی سال ۲۰۰۶)، شش هزار و ۳۷۶ عراقی غير نظامی به قتل رسيده اند و شش هزار و ۸۷۵ نفر نيز بر اثر خشونت ها، مجروح شده اند.

در اين گزارش يادآوری شده تعداد کشته شدگان در ماه اکتبر به مرز سه هزار و ۷۰۹ نفر رسيد که از زمان مداخله نظامی آمريکا و متحدانش در اين کشور در ماه مارس ۲۰۰۳ تاکنون، بيشترين تلفات ممکن است.

در اين گزارش درباره علل افزايش خشونت در عراق آمده است: «ريشه خشونت های فرقه ای، در انتقامجويی برخی و فقدان بخشش مجرمين برای جرايم قديمی شان نهفته است.»

سازمان ملل همچنين با صراحت، به موضوع حقوق زنان و کودکان اشاره کرده و بنا به اين گزارش، «حقوق اوليه و آزادی های آنها، عميقا تحت تاثير گسترش خشونت ها، عملکرد شورشيان، شبه نظاميان و دار و دسته های خلافکار، قرار گرفته است.»

ضمن اينکه بنا به اين گزارش، وابستگان به نيروهای امنيتی عراقی، کماکان اهداف نخستين شورشيان هستند.

در بخش ديگری از گزارش آمده است که از زمان بمباران سامرا در بيست و دوم فوريه سال ۲۰۰۶ – سوم اسفند سال ۱۳۸۵ خورشيدی - دستکم ۴۷۰ هزار و ۹۴ نفر، به اجبار، «آواره» شده و از خانه شان رانده شده اند. اين گزارش می افزايد که تنها در بغداد، ۳۸ هزار و ۷۶۶ نفر به اجبار، جا به جا شده اند.

در همین زمینه

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG