لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۱۸

یک نظر سنجی: القاعده تضعیف نشده است


حدود ۲۹ درصد مردم معتقدند «جنگ با تروریسم» که در سال ۲۰۰۱ آغاز شد، هیچ اثری بر القاعده نداشته است.(عکس: AFP)

نظرسنجی سرویس جهانی «بی بی سی» حاکی از آن است که مردم دنیا معتقدند، جنگ با تروریسم تحت رهبری ایالات متحده آمریکا و به کمک متحدانش در غلبه بر گروه القاعده موفق نبوده است.


این نظرسنجی نشان می دهد که حدود ۲۹ درصد مردم معتقدند «جنگ با تروریسم» که در سال ۲۰۰۱ توسط جرج بوش، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا، آغاز شد، هیچ اثری بر این شبکه تروریستی نداشته است. ۳۰ درصد از مردم نیز بر این عقیده اند که القاعده در طول این چند سال قدرت بیشتری پیدا کرده است.


بر اساس این نظر سنجی که از تاریخ هشت ژوییه تا ۱۲سپتامبر از حدود ۲۴هزار نفر در ۲۳ کشور جهان گرفته شده است، مردم جز در دو کشور مصر و پاکستان همگی نظری منفی نسبت به شبکه القاعده دارند.


در پاسخ به سوال تعیین برنده «جنگ القاعده و ایالات متحده آمریکا»، ۴۹درصد گفتند که هیچ یک از دو طرف تاکنون برنده جنگ نبوده است، و ۲۲درصد معتقدند که آمریکا در این جنگ دست بالا را داشته است. تنها ۱۰درصد معتقدند که القاعده پیروز میدان نبرد بوده است.


به عقیده باب واتسون، تحلیل گر دفاعی بی بی سی، نتایج این نظر سنجی به طور کلی حاکی از آن است که جنگ با تروریسم به بن بست رسیده است.به عقیده باب واتسون، تحلیل گر دفاعی بی بی سی، نتایج این نظرسنجی به طور کلی حاکی از آن است که جنگ با تروریسم به بن بست رسیده است.

یکی دیگر از سوالاتی که در این نظرسنجی از مردم پرسیده شد این است که «فکر می کنید آن چه که رهبران ایالات متحده امریکا جنگ با تروریسم نامیده اند القاعده را قوی تر کرده، یا ضعیف تر، یا این که هیچ اثری نداشته است؟»


در پاسخ به این سئوال، تنها ۲۲درصد بر این عقیده بودند که «جنگ با تروریسم» این سازمان تروریستی را ضعیف تر کرده است. این رقم در خود ایالات متحده آمریکا به ۳۴ درصد می رسد.


نتایج این نظرسنجی می تواند برای دو دولت مصر و پاکستان بسیار نگران کننده باشد. حدود ۶۰درصد از مصری های شرکت کننده در این نظرسنجی اذعان کردند که نسبت به القاعده نظری مثبت یا مثبت و منفی دارند، و در پاکستان هم که صحنه نبرد اصلی با گروه تروریستی اسامه بن لادن است تنها ۱۹درصد گفتند که نسبت به این گروه نظری منفی دارند.


برخی از تحلیل گران معتقدند هنوز بسیاری از رهبران القاعده از مصری ها هستند.


داگ میلر، از موسسه نظرسنجی «گلوب اسکن» که این نظرسنجی را به سفارش بی بی سی انجام داده است، می گوید یافته های مربوط به مصر و پاکستان «نشانه دیگری است از این که جنگ ایالات متحده آمریکا با تروریسم چندان محبوب مردم نیست.»


این در حالی است که طبق نظرسنجی دیگری که در آوریل سال جاری میلادی منتشر شد، دید مردم نسبت به ایالات متحده رو به بهبود است، و میزان مردمی که معتقدند این کشور اثری مثبت در دنیا دارد از ۳۱ درصد در سال گذشته به ۳۵ درصد رسیده است. در همین نظرسنجی اشاره شده بود که مردم سه کشور کانادا و لبنان و مصر دیدی بدتر نسبت به آمریکا پیدا کرده اند.


جالب این که بر اساس نتایج نظرسنجی جدید بی بی سی، چهار درصد از مردم حتی اسم القاعده را هم نشنیده اند.
XS
SM
MD
LG