لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۴۵

گرباد و توفان جان ۴۸ نفر را در آمریکا گرفت


توفان های همراه با گردبادهای بزرگ در جنوب ايالات متحده آمريکا، طی دو روز سه شنبه و چهارشنبه دست کم ۴۸ نفر کشته و بيش از ۱۵۰ تن مجروح برجای گذاشت.

توفان همراه با گردبادهای بزرگ در جنوب ايالات متحده آمريکا، طی دو روز سه شنبه و چهارشنبه دست کم ۴۸ کشته و بيش از ۱۵۰ مجروح برجای گذاشت.


به گزارش خبرگزاری رويترز، تلفات ناشی از گردبادهای اخير، رکورد نه ساله تلفات چنين گردبادهايی را شکسته است.


آن گونه که مرکز ملی پيش بينی توفان آمريکا اعلام کرده است، سخت ترين گردبادها در ايالت های تنسی – جايی که ۲۴ تن کشته شدند – آرکانزاس، کنتاکی، ميسی سيپی و آلاباما ديده شده اند. تا لحظه تنظيم اين خبر ۶۹ گردباد بزرگ در اين مناطق گزارش شده اند.


به نوشته رويترز، توفان اخير و گردبادها چنان قدرتمند بوده اند که خودروها را «چون اسباب بازی از گوشه ای به گوشه ديگر» پرتاب می کردند و مردم در خيابان ها، مغازه ها، منازل و کارخانه ها کشته می شدند.


يک کارشناس هواشناسی به نام راجر ادواردز به اين خبرگزاری گفت که وقوع چنين توفان هايی «در همه روزهای يک سال غير طبيعی است.»مقام های ايالتی می گويند که تاکنون ۲۴ نفر در ايالت تنسی، ۱۳ نفر در آرکانزاس، هفت نفر در کنتاکی و چهار نفر نيز در ايالت آلاباما کشته شده اند. تعداد مجروحان اين توفان ها هنوز روشن نيست، اما تنها در ايالت تنسی، ۱۴۹ نفر زخمی شده اند.

همچنين بنا به آمار مرکز ملی پيش بينی توفان ها، تلفات اين حادثه کمابيش شبيه به توفان های مشابهی است که در ماه می سال ۱۹۹۹ ميلادی در ايالت های اوکلاهما و تگزاس رخ داده بود.


کاخ سفيد اعلام کرد که جرج بوش، رييس جمهوری اين کشور همزمان با «ابراز تسليت به فرماندارهای ايالت های آسيب ديده»، حمايت خود را اعلام کرده است.


مقام های ايالتی می گويند که تاکنون ۲۴ نفر در ايالت تنسی، ۱۳ نفر در آرکانزاس، هفت نفر در کنتاکی و چهار نفر نيز در ايالت آلاباما کشته شده اند. تعداد مجروحان اين توفان ها هنوز روشن نيست، اما تنها در ايالت تنسی، ۱۴۹ نفر زخمی شده اند.


شلوی لينويل، شهردار لافايته – شهری در ايالت تنسی – گفت: «ما تاکنون از مرگ هشت تن مطمئن شده ايم و همچنان در حال جست و جو هستيم. ويرانی بسياری به بار آمده است.»


استيو بشير، فرماندار کنتاکی که به نيروهای گارد ملی دستور داده تا برای کمک رسانی خود را به دو منطقه در اين ايالت برسانند نيز گفت: «وضعيت دهشتناکی است.»


ديويد آلتوم، فرمانده نيروهای گارد ملی در ايالت کنتاکی اعلام کرد که ۵۰ سرباز به مناطق مورد نياز فرستاده شده اند و باقی نيروها نيز در حال آماده باش به سر می برند.


وی افزود: «ماموريت حال حاضر اين است که از غارت خانه ها جلوگيری کنيم.»


تينا جانسون، از ساکنين ايالت آلاباما که گردباد را از نزديک ديده است به خبرگزاری رويترز گفت: «ناگهان رعد و برق و باران آغاز شد و بعد ما ابرهای قيفی شکل را از درون رعد و برق ديديم.» به گفته وی بسياری از خانه های اطرف گردباد به کلی ويران شدند.


در دو ايالت از چهار ايالتی که با گردباد سهمگين رو به رو شدند، انتخابات مقدماتی جريان داشت تا شهروندان نامزد مورد نظر خود را برای حضور در رقابت نهايی انتخابات رياست جمهوری آمريکا که قرار است ماه نوامبر برگزار شود، برگزينند.


در ايالت ميسی سيپی که هيچ کس کشته نشده است، دو گردباد از شهر صنعتی معروف اين ايالت عبور کردند و ويرانی هايی جدی برجای گذاشتند. کارخانه ماشين آلات «کاترپيلار» از جمله اماکنی است که در اين ايالت به شدت آسيب ديده است.


XS
SM
MD
LG