لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۲۳:۳۸

کمک های آمریکا به محمود عباس افزایش می یابند


«احتمالا»، اين کمک ها به يک هزار نيروی مسلح سازمان فتح که در اردن مستقر هستند نيز داده خواهد شد.
ايالات متحده آمريکا کمک های خود را به محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی گسترش خواهد داد.

خبرگزاری رويترز، گزارش داده است که آمريکا با اهدای تجهيزات غير نظامی و همچنين برپايی دوره های آموزشی برای هشت هزار و ۵۰۰ نيروی امنيت ملی فلسطينی، به دنبال کمک به آقای عباس برای مقابله با شبه نظاميان سازمان حماس است.

اين گزارش می افزايد که «احتمالا»، اين کمک ها به يک هزار نيروی مسلح سازمان فتح که در اردن مستقر هستند نيز داده خواهد شد.

تا کنون کمک های آمريکا به محمود عباس، تنها به چهار هزار نفر از نيروهای امنيت ملی فلسطينی، محدود بوده است.

اما خبرگزاری رويترز روز شنبه گزارش داد به مدارکی دست يافته است که نشان می دهند دولت آمريکا برای برنامه کمک امنيتی به محمود عباس، ۸۶ ميليون و ۴۰۰ هزار دلار تعيين کرده و اين بودجه می تواند دستکم کمک ها به ۱۳ هزار و ۵۰۰ نيروی نظامی وفادار به آقای عباس را پوشش دهد.

در حال حاضر نيروهای امنيت ملی در سرزمين های فلسطينی، تحت فرمان آقای عباس است و بسياری از فلسطينيان اين نيروها را هم ارز با «ارتش» می دانند. در اين ميان گروه کوچکی از اين نيروها نيز با نام «گارد رياست جمهوری»، آموزش ديده و تجهيز شده اند.

بنا به اين گزارش، در مدارک اخير آمده است که در جريان برنامه امنيتی ايالات متحده آمريکا، ۷۶ ميليون و ۴۰۰ هزار دلار در پروژه «دگرگونی و تقويت مقدماتی ساختار امنيتی سرزمين های فلسطينی، به ويژه نيروهای امنيت ملی و گارد فلسطينی» سرمايه گذاری خواهد شد. در اين مدارک همچنين اين پروژه «تلاشی برای مبارزه با ترور در کناره غربی ساحل رود اردن و غزه» توصيف شده است.

در اين مدارک که «حساس اما غيرمحرمانه»، طبقه بندی شده، آمده است که پروژه اخير، «با هماهنگی دفتر رياست تشکيلات خودگردان فلسطينی (آقای عباس) و با حمايت دولت اسراييل» طراحی شده است.

بنا به اين اسناد دولت آمريکا ۱۰ ميليون دلار نيزبه گذرگاه ورود کالا به غزه اختصاص خواهد داد.

مقام های دولت های غربی که در برنامه امنيتی مشارکت دارند می گويند نيروهای امنيتی که با اين برنامه همکاری می کنند، تحت فشار قرار گرفته اند تا برای اطمينان از توقف ورود تجهيزات نظامی به غزه، محموله ها را به شکلی ويژه بازرسی کنند.

سازمان حماس پيش از اين، کمک های امنيتی آمريکا را «بخشی از کودتا عليه دولت تشکيلات خودگردان» توصيف کرد که در کنترل اين سازمان است.
XS
SM
MD
LG