لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۰۲:۵۷

دبیرکل سازمان ملل از ایران خواست به ایجاد صلح در سوریه کمک کند


بان گی‌مون
بان گی‌مون

دبیرکل سازمان ملل متحد، با وزیر خارجه ایران در مورد یمن و سوریه، دو کشوری که تهران از حامیان یکی از طرف‌های نبردها در آن به شمار می‌رود، گفت‌وگو کرده است.

بان گی‌مون، در دیدار ۱۳ مهر ماه خود با محمد جواد ظریف، از تهران خواسته است تا با اعمال نفوذ بر دولت مرکزی سوریه، به پایان دادن به جنگ داخلی آن کشور یاری برساند.

دفتر دبیرکل سازمان ملل متحد، در بیانیه‌ای، تاکید کرده است «راه‌حلی نظامی» برای پایان دادن به درگیری‌ها در سوریه وجود ندارد.

او از ایران خواسته است با استفاده از نفوذ خود به شکل‌گیری یک راه‌حل سیاسی کمک کند.

مقام‌های جهانی بارها از تهران و مسکو خواسته‌اند با استفاده از نفوذ خود بر دولت سوریه، راهی سیاسی به سوی پایان دادن به جنگ داخلی آن کشور بگشایند.
مقام‌های جهانی بارها از تهران و مسکو خواسته‌اند با استفاده از نفوذ خود بر دولت سوریه، راهی سیاسی به سوی پایان دادن به جنگ داخلی آن کشور بگشایند.

بان و ظریف در مورد یمن نیز گفت‌وگو کرده‌اند.

مقام‌های ایرانی بارها حمایت خود از شورشیان حوثی را آشکار کرده و در عین حال شدیدا از حملات ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به آن‌ها در یمن انتقاد کرده‌اند.

عربستان و ائتلاف آن هدف خود را بازگرداندن قدرت به رئیس‌جمهوری در تبعید، عبد ربه منصور هادی اعلام کرده‌اند.

سازمان ملل متحد در تلاش است تا راه‌حلی سیاسی برای تنش‌ها و نبردهای خونین یمن پیدا کند. ماه‌ها از آغاز شورش‌هایی که به خشونت‌ و جنگ در آن کشور کشیده شده، می‌گذرد.

خبرگزاری ایرنا از قول محمد جواد ظریف نقل کرده است که «بحران‌های خاورمیانه به‌ویژه سوریه و یمن» در دیدارهای وزیر خارجه ایران در نیویورک به کرات مطرح شده است.

آقای ظریف در پایان سفر خود به نیویورک، که بخشی از آن شرکت در هفتادمین گردهمایی همگانی ملل متحد بود، در یک کنفرانس خبری شرکت کرد.

او در گفت‌وگو با خبرنگاران، از اینکه «برخی ازهمسایگان ایران نشان داده‌اند به‌دنبال راه‌حل سیاسی برای حل این بحران‌ها (یمن و سوریه) نیستند» ابراز «تاسف» کرد.

انتقاد تهران از کشورهای منطقه در حالی‌ست که ایران خود نیز بارها هدف انتقادهای کشورهای منطقه در مورد عملکردش قرار گرفته است؛ از جمله همتای اماراتی آقای ظریف، که به تازگی تهران را به افزایش کشمکش‌ها در یمن متهم کرده و می‌گوید ایران باید از دخالت در امور کشورهای عربی دست بردارد.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید یان الیاسون، معاون دبیر کل سازمان ملل، قرار است روز یک‌شنبه سفری به تهران داشته باشد.

تهران بخشی از سفرهای این مقام ارشد سازمان ملل به غرب آسیا است که هدف از آن گفت‌وگوها در مورد بحران انسانی ناشی از نبردها در یمن و جنگ داخلی در سوریه است.

XS
SM
MD
LG