لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۱:۳۶

کردستان عراق و ترکیه «قرارداد» ساخت خط لوله انرژی بستند


در حال حاضر خط لوله‌ای بین عراق و ترکیه وجود دارد که از لحاظ تئوری تا ۷۰۰ هزار بشکه نفت را در روز به آن کشور می‌فرستد- در تصویر: مقام‌های اقلیم کردستان در مراسم آغاز بهره‌برداری از خط لوله قدیمی در سال ۲۰۰۹
به گزارش خبرگزاری رویترز کردستان عراق با ترکیه قراردادی چند میلیارد دلاری امضا کرده است تا به موجب آن خط لوله‌ای احداث ‌شود که از طریقش نفت و گاز این منطقه خودمختار صادر شود.

خبرگزاری رویترز این خبر را روز ششم نوامبر به نقل از منبعی که در گفت‌وگوهای بین منطقه خودمختار کردستان عراق و دولت ترکیه نقش داشته، نقل کرده است.

این قرارداد می‌تواند صادراتی تا سقف دو میلیون بشکه نفت در روز و ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز در سال را به بازارهای جهانی شامل شود که به گفته رویترز ممکن است تاثیری عمیق بر وضعیت جغرافیایی و سیاسی منطقه خاورمیانه بگذارد.

تنها چند سال پیش تصور احداث چنین خط لوله‌ای با وجود نزدیکی آنکارا به بغداد و از سوی دیگر اختلافات ترکیه با کردهای ساکن در آن سوی مرز جنوبی آن کشور٬ تقریبا غیرممکن بود.

رویترز می‌گوید نیاز روزافزون ترکیه به انرژی و وابستگی آن کشور در این مورد به منابع خارجی٬ سبب شده تا این کشور نتواند منطقه کردستان عراق و منابع سرشار انرژی فسیلی در آن را نادیده بگیرد.

دولت اقلیم کردستان عراق می‌گوید گسترش چنین صادراتی بر کل عراق و شهروندان آن کشور تاثیری مثبت می‌گذارد، اما بغداد همواره نگران این بوده است که افزایش ثروت در اقلیم، به استقلال احتمالی آن منطقه در آینده بیانجامید.

دولت ترکیه نیز پیشتر تاکید کرده بود که به حساسیت دولت مرکزی عراق در مورد منطقه کردنشین احترام می‌گذارد.

منبعی که با خبرگزاری رویترز گفت‌وگو کرده است نیز تاکید کرده دولت ترکیه برای سال‌ها از وارد شدن به تجارت با منطقه خودمختار دوری می‌کرد. با این همه او این قرارداد جدید را «رسمی و مسئله‌ای تاریخی» عنوان کرده است.

بنا بر قانون اساسی عراق، درآمد صادرات نفت باید از طریق بغداد به مناطق دیگر جاری شود. اقلیم کردستان ۱۷ درصد از کل آن را در بر می‌گیرد.

در حال حاضر نیز این منطقه خودمختار با شرکت‌های بزرگ آمریکایی قراردادهایی دارد.

اکنون بین ترکیه و عراق خط لوله‌ای وجود دارد که روزانه ظرفیت فرستادن ۱.۶ میلیون بشکه نفت را به ترکیه داراست که می‌تواند ۷۰۰ هزار بشکه نفت اقلیم کردستان را شامل شود. اما در این چند سال بهره‌برداری و خروج نفت در کردستان عراق افزایش پیدا کرده است.

موضوع دیگر نیز نیاز ترکیه به گاز است؛ آنچه به شکلی گران از طریق روسیه یا از منابع دیگری مانند ایران و آذربایجان تامین می‌شود. در این مورد نیز منابع خبری به رویترز گفته‌اند، گاز اقلیم کردستان برای ترکیه به مراتب ارزان‌تر از آنچه اکنون وارد می‌کند، تمام خواهد شد.
XS
SM
MD
LG