لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۳۱

ابراز تمایل سناتور آمریکایی برای پیدا کردن لوینسون در ایران


چهره‌های طراحی شده از لوینسون در گذر زمان
بیل نلسون از سناتورهای دمکرات آمریکایی روز ۲۶ آذر ماه طی یک سخنرانی در سنای ایالات متحده، گفت می‌خواهد به دنبال رابرت لوینسون، کسی که بنا بر گزارش‌ها به صورت تائید نشده برای «سی‌آی‌ای» اطلاعات جمع می‌کرد و در ایران ناپدید شده است، به این کشور سفر کند.

سناتور نلسون گفته است طی روزهای گذشته با محمد خزاعی، نماینده ایران در سازمان ملل متحد، گفت‌وگو کرده و به دلایل انسانی، خواستار اطلاعاتی در مورد لوینسون شده است.

او می‌گوید به نماینده ایران در سازمان ملل پیشنهاد کرده است «اگر راهی وجود دارد تا بشود از طریق آن کمکی به این موضوع کرد، مایل است به ایران سفر کند. هر راهی که ممکن است به آزادی لوینسون کمکی کند. اگر مقام‌های ایرانی او را در اختیار دارند، کسی در دولت از محل نگهداریش باخبر است».

این سناتور دمکرات از ایالات فلوریدا با اشاره به «وضعیت شکننده» پرونده اتمی ایران و «احتمال رسیدن به توافق» در ماه‌های آینده گفته است تهران می‌تواند به این طریق «حسن نیت» خود را نشان دهد.

بنا بر گزارشی که به تازگی خبرگزاری آسوشیتدپرس منتشر کرده است رابرت لوینسون، شهروند آمریکایی‌ای که هفت سال پیش در ایران ناپدید شد، در ماموریتی که رسما تائید نشده بود، برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، اطلاعات جمع می‌کرد.

خبرگزاری فرانسه در گفت‌وگویی با داوود صلاح‌الدین، کسی که می‌گوید لوینسون را آخرین بار دیده است، ۲۵ آذر ماه از قول او نوشت دستگیری این مامور پیشین اف‌بی‌آی به دست «مقام‌های ایرانی انجام شده است».

در همان روز اما محمد جواد ظريف،‌ وزير خارجه ايران، در مصاحبه با شبکه تلويزيونی آمريکايی «سی‌بی‌اس» گفت ‌دولت ايران اطلاعی از سرنوشت و محل نگهداری او ندارد.

محمدحسین آغاسی، کسی که وکالت خانواده لوینسون را برعهده داشته است نیز به رادیو فردا گفته است تحقیقات و بررسی‌های او نشان می‌دهد که او «به دست نیروهای قانونی دولت ایران به خصوص نیروهای وزارت اطلاعات دستگیر نشده است».

پس از انتشار گزارش آسوشیتدپرس کاخ سفید، آن را «بسیار غیرمسئولانه» خواند و سخنگوی دولت آمریکا گفت که «آقای لوینسون برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، کار نمی‌کرد».

اما آسوشیتدپرس در زمان انتشار گزارش خود گفته بود تلاش‌ها راه به جایی نبرده است و به گفته مقام‌های عالی دولتی آمریکا، کسانی که او را به گروگان گرفته‌اند تقریبا به طور قطع از رابطه او با سیا اطلاع دارند.

از اوایل سال ۲۰۱۱ هیچ تصویر یا ویدئویی از آقای لوینسون به دست خانواده‌اش نرسیده است.

هنوز خبری در مورد واکنش ایران به درخواست سناتور بیل نلسون منتشر نشده است.
XS
SM
MD
LG