لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۰۳

کره شمالی می‌گوید یک «موشک کروز سطح‌به‌دریای جدید» آزمایش کرده‌است


شهروندان کره جنوبی در حال تماشای اخبار مربوط به آزمایش جدید در سئول

کره شمالی که دست به آزمایش موشکی تازه‌ای زده، می‌گوید یک «موشک جدید سطح به دریا از نوع کروز» را «به‌شکل موفقیت‌آمیز» پرتاب کرده‌است. این پنجمین آزمایش موشکی کره شمالی در کم‌تر از یک ماه‌ است.

تازه‌ترین آزمایش موشکی کره شمالی در ۱۸ خرداد، کم‌تر از یک هفته پس از تشدید تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ در سازمان ملل انجام می‌شود؛ قطعنامه‌ای که در ۱۳ خرداد ماه منتشر شده، با این امید که «رفتار تهاجمی پیونگ‌یانگ عوض شود».

خبرگزاری رسمی کره شمالی صبح جمعه اعلام کرد ارتش آن کشور «دست به پرتاب موفقیت‌آمیز» موشک کروز سطح به دریا زده و این موشک «در دریای شرق، هدف شناوری را ره‌گیری و منهدم کرده‌است». در کره شمالی و کره جنوبی، دریای ژاپن، دریای شرق نامیده می‌شود.

این پنجمین آزمایش موشکی کره شمالی طی کم‌تر از یک ماه‌ است. از زمانی که در کره جنوبی، رئیس‌جمهوری لیبرال، در رقابت با حزب محافظه‌کار آن کشور قدرت را در درست گرفته‌است، کره شمالی سه موشک بالستیک، یک موشک سطح به هوا و اکنون نیز یک موشک کروز با قابلیت پرتاب به اهداف دریایی آزمایش کرده است.

مون جه‌این، رئیس‌جمهوری جدید کره جنوبی از جمله چهره‌های هوادار گفت‌وگو با پیونگ‌یانگ به‌شمار می‌رود، هرچند طی هفته‌های گذشته رویکرد دولت او در قبال همسایه شمالی، سخت‌تر شده‌است.

جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده در ۱۴ خرداد ماه هشدار داده بود که پیشرفت‌های سریع کره‌شمالی در زمینه جنگ‌افزار هسته‌ای، تهدیدی «آشکار و واقعی» برای ایالات متحده و دیگر کشورها است. آقای متیس، در یک نشست امنیتی بین‌المللی در سنگاپور، کره‌شمالی را «تهدید نظامی فوری» توصیف و تاکید کرده است که واشینگتن قصد دارد جلوی آن را بگیرد.

کره شمالی که بارها در جریان رزمایش‌های آمریکا و همسایگانش، ژاپن و کره جنوبی، مواضع سختی گرفته، می‌گوید این رزمایش‌ها با هدف آماده‌سازی نظامی برای حمله به آن کشور صورت می‌گیرد. ایالات متحده و متحدان آن در شرق آسیا این گفته‌ها را رد کرده و می‌گویند رزمایش‌ها جنبه دفاعی دارند.

روز پنج‌شنبه زیردریایی ۱۱۰ متری یو‌اس‌اس شاینِ ارتش ایالات متحده، در بندر پوسان، در کره جنوبی پهلو گرفت. اعزام این زیردریایی از پرل‌هاربر به کره جنوبی، بخشی از تلاش‌های ایالات متحده برای افزایش توانایی‌های نظامی خود در منطقه برآورد شده‌است.

کره شمالی طی یک سال و نیم گذشته، علاوه بر ده‌ها آزمایش موشکی، دو آزمایش اتمی نیز انجام داده‌است. شورای امنیت سازمان ملل انجام آزمایش‌های موشکی بالستیک و آزمایش‌های اتمی را در آن کشور منع کرده‌است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG