لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۳۶

سخنگوی کرملین: فرقی نمی‌کند چه کسی رئیس‌جمهوری آمریکا شود


پوتین در جلوی تصویر و پسکوف پشت سر او؛ روسیه ۲۰۱۵

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین روسیه به یک شبکه خبری آمریکایی می‌گوید فرقی نمی‌کند از میان دو نامزد اصلی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، چه کسی پیروز شود و مخاطرات رویارویی احتمالی با او چقدر باشد.

او می‌گوید روسیه «برای حفظ منافع ملی خود، هر کاری لازم باشد» می‌کند.

آقای پسکوف، شـشم آبان ماه به شبکه ان‌بی‌سی گفته است «ما هنوز یک کشور قدرتمند هستیم که می‌تواند از منافع ملی خود مراقبت کند».

سخنگوی کرملین در عین حال افزوده است روسیه حاضر است با هر یک از نامزدهای انتخابات آمریکا که قدرت را در درست گیرد، وارد تعامل شود.

او می‌گوید اگر دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه، بر سر کار بیاید و «بخواهد روابط خوبی با روسیه برقرار کند، بسیار استقبال می‌کنیم». و اگر «هیلاری کلینتون از طرف آمریکایی‌ها انتخاب شود، و اگر آماده باشد تا در مقابل روسیه گامی به پیش بگذارد، بسیار استقبال می‌کنیم».

دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون، در تقریبا همه مواردی که مناظره کرده و نطقه‌نظرات خود را مطرح کرده‌اند، یا رویه‌ای کاملا متفاوت پیشه‌ کرده، رویکردی در تضاد با دیگری ارائه داده‌اند یا به انتقاد از رقیب خود پرداخته‌اند. از مهم‌ترین موضوعات مطرح‌شده در پیوند با سیاست خارجی واشینگتن، مسئله روسیه است. ترامپ در موارد مختلفی، از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه ستایش کرده و حتی او را سیاستمدار بهتری از باراک اوباما یا خانم کلینتون توصیف کرده‌است. این اظهارنظرها در جریان کارزار انتخاباتی آمریکا «بی‌سابقه» توصیف می‌شوند.

هیلاری کلینتون از سوی دیگر، از منتقدان سیاست روسیه است و ترامپ را آلت دست مسکو توصیف کرده‌است.

ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون در عین حال به روسیه اتهام زده که پشت حملات سایبری و دستبرد اطلاعات مجازی از اعضای آن ستاد و حزب دمکرات قرار دارد و به این وسیله در حال یاری‌رساندن به کارزار ترامپ و دخالت در انتخابات آمریکا است.

دونالد ترامپ این اتهام را رد کرده‌است.

موضوع دیگر، که هر دو نامزد انتخابات آمریکا نقطه‌نظری دیگرگونه ارائه کرده‌اند، جنگ داخلی سوریه و روش رویارویی با آن است. کلینتون خواهان ادامه هماهنگی و تعامل با متحدان منطقه‌ای‌ست و ترامپ این احتمال را مطرح کرده که بشود در همکاری با روسیه به جنگ با «حکومت اسلامی» رفت. دولت فعلی آمریکا، بارها از سیاست روسیه در سوریه و حمایت مسکو از دولت مرکزی دمشق انتقاد کرده‌است.

دمیتری پسکوف در گفت‌وگو با ان‌بی‌سی اتهام‌های مربوط به حملات سایبری و نیز جنایت جنگی را تکذیب کرده است. او در عین حال تاکید کرده که روسیه به حمایت از بشار اسد ادامه خواهد داد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG