لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۲۹

استادان دانشگاه شریف خواستار تسهیل صدور روادید ایران برای شهروندان آمریکا شدند


بیش از ۷۰ استاد دانشگاه صنعتی شریف، در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری ایران، خواستار پرهیز از واکنش به فرمان منع موقت ورود به آمریکا، و در عین‌حال تسهیل صدور روادید برای شهروندان ایالات متحده شده‌اند.

استادان دانشگاه پرآوازه ایران، در نامه خود با اشاره به آن‌چه «تبعیض‌های ناروا» علیه شهروندان این کشور توصیف کرده‌اند، گفته‌اند «ما امضاءکنندگان از اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف، که بخش کوچکی از جامعه دانشگاهی ایران را تشکیل می‌دهیم، از دولت خود تقاضا می‌کنیم که این بار به شیوه متفاوتی نسبت به این عمل ناصواب واکنش نشان دهد».

در مورد واکنش دولت ایران به فرمان اجرایی رئیس‌جمهوری آمریکا بیشتر بخوانید

آن‌ها افزوده اند برای واکنش به فرمان موقتی منع ورود سه ماهه از سوی آمریکا، ایران طی ۹۰ روز آینده به شهروندان آمریکایی در فرودگاه‌های کشور، روادید دو هفته‌ای بدهد.

به گفته استادان دانشگاه شریف این موضوع سبب می‌شود تا شهروندان ایالات متحده «از نزدیک میهمان‌نوازی ایرانیان و مسلمانان صلح‌جو را تجربه کنند».

همزمان با نامه استادان شریف، فدراسیون کشتی ایران نیز از دولت خواسته‌است در مورد صادرنشدن احتمالی روادید برای ورزشکاران آمریکایی، تجدید نظر کرده و امکان حضور تیم ملی کشتی آزاد آمریکا در رقابت‌های ۲۰۱۷ به میزبانی ایران را، فراهم کند.

در مورد درخواست فدراسیون کشتی بیشتر بخوانید

فرمان اجرایی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، به‌طور موقت صدور روادید برای شهروندان هفت کشور، از جمله ایران، را به مدت دست‌کم سه ماه، لغو کرده‌است.

این فرمان با واکنش برخی جوامع علمی و پژوهشگران ایالات متحده روبه‌رو شده‌است؛ از جمله محققان دانشگاه هاروارد که گفته‌اند منع موقتی ورود جلوی پیوستن شماری از بهترین‌ها را از ایران به پژوهشگران این دانشگاه می‌گیرد. استادان و پژوهشگران هاروارد تاکید کرده‌اند، دانشگاه آن‌ها همواره مرکز تحصیل و جذب بهترین‌ها از سراسر جهان بوده‌است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده با دفاع چندباره از فرمان خود، گفته‌است هدف از آن حفاظت از شهروندان و خاک آمریکا در مقابل خطرات احتمالی، و آغاز روند «شدیدا سخت‌گیرانه‌ی بررسی پیشینه» متقاضیان روادید آمریکا است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG