لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۷:۵۷

«افزایش احتمال درگیری» میان نیروهای ترکیه و شبه‌نظامیان کـرد سوریه


شماری از اعضای ی‌پ‌گ در اطراف رقه
شماری از اعضای ی‌پ‌گ در اطراف رقه

فرمانده شبه‌نظامیان کـرد سوریه، که در جریان نبردها علیه داعش از حمایت ائتلاف برخوردار هستند، به خبرگزاری رویترز گفته اقدامات نظامی اخیر ترکیه در شمال سوریه «به‌معنی اعلان جنگ است». او هشدار داده این گروه «در برابر خشونت احتمالی، بی‌تفاوت نخواهد بود».

این تازه‌ترین گفته‌های فرماندهی «یگان‌های مدافع خلق»، هسته اصلی گروه «نیروهای دمکراتیک سوریه» در مورد احتمال درگیری با ترکیه است. سپان همو، فرمانده «ی‌پ‌گ»، نهم تیر ماه، در گفت‌وگو با روزنامه «ینی اوزگور پولتیکا» گفته بود این گروه حضور ترکیه از اعزاز تا جرابلس را نمی‌پذیرد و «هدف نهایی؛ آزادسازی» این مناطق است.

اکنون فرمانده شبه‌نظامیان کـرد در شمال سوریه می‌گوید تجدید قوا و موضع‌گیری نیروهای ارتش ترکیه در مناطق تحت کنترل کـردها در شمال‌غرب سوریه، احتمالا در روزهای پیش‌رو به درگیری خواهد انجامید.

معاون نخست‌وزیر ترکیه گفته است کشورش «اعلان جنگ نکرده» اما در عین‌حال نیروهای نظامی آن کشور، به هرگونه اقدام «خصومت‌آمیز» ی‌پ‌گ، واکنش نشان خواهند داد.

سپان همو در گفت‌وگو با رویترز، ترکیه را متهم کرده در حال آماده‌سازی «یک کارزار نظامی بزرگ در حلب و منطقه عفرین» -از شهرستان‌های سوریه در حلب، واقع در شمال غرب سوریه- است.

ترکیه همواره از افزایش نفوذ شبه‌نظامیان کـرد در شمال سوریه، در نزدیکی مرزهای خود، ابراز نارضایتی کرده‌است. آنکارا گروه ی‌پ‌گ را شاخه‌ای از «پ‌کا‌کا» و یک گروه «تروریستی» می‌داند. آن‌چه مورد قبول ایالات متحده، که از شبه‌نظامیان کـرد در قالب «نیروهای دمکراتیک سوریه» حمایت می‌کند، نیست. «نیروهای دمکراتیک سوریه» در حال حاضر با داعش در مرکز اصلی این گروه در سوریه، یعنی شهر رقه، در نبرد هستند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، روز چهارشنبه به شبکه تلویزیونی «فرانس ۲۴» گفته بود «در صورتی‌که هدف هرگونه تهدیدی قرار بگیریم، ارتش ما، با کمک "ارتش آزاد سوریه" در محل، عملیات انجام خواهد داد».

در سال گذشته نیروهای ارتش ترکیه، با حمایت از شماری از گروه‌های وابسته به «ارتش آزاد سوریه»، وارد خاک سوریه شده و نفرات گروه موسوم به حکومت اسلامی را از مناطق مرزی اطراف جرابلس بیرون کردند. اما درگیری‌ها با نفرات داعش، و همزمان، با شبه‌نظامیان کـرد، تا مدتی پس از آن ادامه پیدا کرد.

اوایل تیر ماه سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه، گزارش داده بود که ترکیه اقدام به تجدید قوا و اعزام شماری از نیروهای نظامی، خودروی زرهی و جنگ‌افزار به منطقه‌ای بین اعزاز تا جرابلس کرده‌است. اعزاز در شمال غربی سوریه، در نزدیکی حلب و شهر مرزی کیلیس در ترکیه قرار دارد. جرابلس در نزدیکی رود فرات در نزدیکی شهر مرزی قرقمیش است.

XS
SM
MD
LG