لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۲۰

دهها نفر در درگیری های شمال بغداد کشته شدند


ارتش آمريکا می گوید که در عمليات شهرک صدر، «۴۹ جنايتکار» کشته شدند.

در جریان عملیات ارتش آمریکا و بمباران شهرک صدر در شمال بغداد که روز يکشنبه بوقوع پیوست دهها تن از شبه نظامیان شیعه کشته شدند.


مقامات آمريکايی می گويند که «هدف اصلی اين حمله، يکی از رهبران شبه نظاميان شيعه بود که متهم به آدم ربايی های مهمی بوده است و از سوی جمهوری اسلامی ایران حمایت می شد.»


به گفته ارتش آمريکا، در اين عمليات «۴۹ جنايتکار» کشته شدند.


مقامات آمريکايی می گويند که «هدف اصلی اين حمله، يکی از رهبران شبه نظاميان شيعه بود که متهم به آدم ربايی های مهمی بوده است و از سوی جمهوری اسلامی ایران حمایت می شد.»

در نخستین بیانیه منتشره شده از سوی ارتش آمریکا، اعلام شده بود که اين حمله علیه «جنايتکارانی» صورت گرفته است که «مظنون به ربودن سربازان نيروهای ائتلاف در نوامبر ۲۰۰۶ و مه ۲۰۰۷ هستند.»


نيروهای آمريکايی سپس اعلام کردند: «هدف حمله، ساختمان هايی بوده که مقر يک رهبر شبه نظامی شيعه است که متخصص آدم ربايی است و از سوی ايران حمايت می شود.»


به گفته مقامات آمريکايی، اين رهبر شبه نظامی شيعه از جیش المهدی به رهبری مقتدی صدر انشعاب کرده است.


مقتدی صدر، روحانی تندروی ضد آمريکايی، از نيروهای خود خواسته است تا به مدت چند ماه عمليات نظامی را در عراق متوقف کنند.


مقامات عراقی در مورد درگیری های شهرک صدر گفتند که دستکم ۱۳ نفر از جمله چند زن و کودک بر اثر اين حمله جان باختند و بيش از ۵۰ نفر ديگر زخمی شدند.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، پليس عراق، شاهدان عينی و مقامات بيمارستانی در بغداد نيز از کشته شدن غير نظاميان در شهرک صدر خبر دادند.


مقامات نظامی آمريکا گفتند که نيروهای زمينی اين کشور هيچ اطلاعی در مورد تلفات غير نظاميان در شهرک صدر ندارند.


طبق بيانيه ارتش آمريکا، نيروهای اين کشور زمانی که آغاز به بازرسی ساختمان ها برای يافتن اين رهبر شبه نظامی شیعه کردند، مورد حمله شورشيان قرار گرفتند و سربازان اين کشور به سوی شورشيان در شهرک صدر آتش گشودند و از نيروی هوايی کمک خواستند.


نبرد بين نيروهای آمريکايی و شورشيان دو ساعت طول کشيده و در پی آن تعداد زيادی مغازه از جمله يک نانوايی و خودرو به شدت آسيب ديده اند.


ژنرال قاسم موسوی، يکی از سخنگويان ارتش عراق اعلام کرد که دولت اين کشور از ارتش آمريکا در مورد حمله روز يکشنبه توضيح خواسته است.


وی افزود مقامات عراقی بار ديگر از مقامات آمريکايی خواسته اند که در عمليات خود جان غير نظاميان را به خطر نياندازند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG