لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۰۹

در شانزدهمين جنگ فرهنگی راديو فردا، ابتدا به بررسی خبری پرداخته ايم که به محض انتشار تبديل به يکی از مهمترين خبرهای سينمايی ايران شد، یعنی بازی گلشيفته فراهانی در فيلمی از ريدلی اسکات در کنار راسل کرو و لئوناردو دی کاپريو .


اين بازيگر وقتی که هفته گذشته برای بررسی پيشنهاد تازه راهی آمریکا بود، ممنوع الخروج شد.


در اين باره با نوشابه اميری ، روزنامه نگار ، منتقد سينمايی و دوبلور سينمای ايران گفت و گو کرده ايم.


پس از آن، شنونده گفت و گوهای ویژه اين جنگ خواهيد بود. گفت و گو های ويژه اين هفته به بحث « ادبيات ايران و مسئله جهانی شدن» اختصاص دارد.


در اين برنامه، نخست با دکتر احمد کريمی حکاک، پژوهشگر ادبيات ايران، گفت و گو کرده ایم که بخش اول آن را در اين شماره خواهيد شنيد.


دکتر احمد کريمی حکاک، بنيانگذار مرکز مطالعات ايرانی در دانشگاه مريلند در آمريکا و يکی از پژوهشگران و استادان شناخته شده حوزۀ ادبيات کلاسيک و معاصر ايران است.


با دکتر حکاک در اين بخش [بخش نخست گفت و گو] به سير تطور انديشه جهانی شدن در ادبيات ايران گفت و گو کرده ایم.


بخش دوم اين گفت و گو به «چرايی و آسيب شناسی توقف ادبيات ايران در چارچوب جغرافيای زبان فارسی» خواهد پرداخت.


گفت و گوی ويژه ديگر اين برنامه، با موضوع آسيب شناسی جهانی نشدن ادبيات معاصر ايران، با خانم دکتر سوزان باغستانی خواهد بود.


دکتر باغستانی که در رشته های باستان شناسی و زبان های کهن در دانشگاه مونيخ و اکول دولوور پاريس تحصيل کرده است، و دارای مدرک دکترای باستانشناسی است، به دليل توانايی و علاقه شخصی اش، آثاری از ادبيات معاصر ايران را تاکنون، به سفارش ناشران معتبری، به آلمانی برگردانده است: آثاری از هوشنگ گلشيری، زويا پيرزاد، يدالله رويايی، و ديگران.


دکتر سوزان باغستانی در اين گفت و گو، به شش دليل عمده که عدم تمايل آلمانی زبانان در حوزه کشورهای آلمان، اتريش و سويس در رويکرد به ادبيات ايران را در پی داشته است، می پردازد.


البته بخش عمده اين دلايل، به دليل فراگيری، می توانند از عوامل دور ماندن ادبيات معاصر ايران از حوزه توجه در ساير نقاط جهان هم باشد.


بخش بعدی اين جنگ فرهنگی ، به معرفی کتاب در قالب گفت و گو با فرج سرکوهی اختصاص دارد.


در اين شماره ، فرج سرکوهی (نويسنده، روزنامه نگار و منتقد کتاب) مجموعه داستان «گريز به تاريکی» اثری از آرتور شنيتسلر که اخيرا در تهران به چاپ مجدد رسيده را بررسی و معرفی خواهد کرد.


در پايان برنامه شانزدهم بخش« پنج دقيقه با موسيقی » را خواهيد شنيد که اين هفته اختصاص دارد به زنده ياد تورج نگهبان، ترانه سرای نامی معاصر که هفته گذشته در آمريکا در گذشت.


بخش «پنج دقيقه با موسيقی» اين هفته را محمد ضرغامی تهيه کرده است.


«جنگ فرهنگی» را روزهای جمعه هر هفته، بعد از خبرهای ساعت هفت و نيم شب به وقت تهران می توانيد از راديو فردا بشنويد. باز پخش اول اين برنامه در جنگ نيمه شب پس از خبرها ( ۳۰ دقيقه پس از نيمه شب) و باز پخش دوم در جنگ نيمروزی بعد از خبرهای ساعت ۱۳ خواهد بود.نشانی ايميل جنگ فرهنگی: Culture@Radiofarda.com


۴۲۰۷۳۳۵۹۵۵۵۵ : SMS شماره
شماره تلفن پيامگير: ۴۲۰۲۲۱۱۲۴۱۱۴


XS
SM
MD
LG