لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۴۷

به رغم مخالفت روسیه، سپر دفاع موشکی نصب می شود


منابع جاسوسی آمریکا:ايران در حال توسعه موشک های دور برد است و حتی تا سال ۲۰۱۵ می تواند موفق به ساختن موشک های قاره پيما شود.

يکی از مقامات ارشد وزارت دفاع آمريکا روز شنبه ۲۶ مه گفت که آمريکا علی رغم مخالفت روسيه، به طرح استقرار دفاع موشکی خود در اروپای شرقی، برای مقابله با آنچه «خطر احتمالی ایران» توصیف کرده، ادامه می دهد.


واشينگتن اعلام کرده که هدف سيستم دفاع موشکی آمريکا برای مقابله با حملات موشکی «کشورهای ياغی» مانند ايران است و اين سيستم تهديدی برای روسيه به شمار نمی رود.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، ايران هم اکنون فقط دارای موشک های ميان برد شهاب ۳ است که می تواند کشورهايی مانند ترکيه و اسراييل در تير راس خود قرار دهد.


منابع جاسوسی آمريکا می گويند که ايران در حال توسعه موشک های دور برد است و حتی تا سال ۲۰۱۵ می تواند موفق به ساختن موشک های قاره پيما شود.


ايالات متحده تاکنون در آلاسکا و کاليفرنيا برای دفاع در مقابل حمله احتمالی کره شمالی سيستم دفاع موشکی مستقر کرده است.


منابع جاسوسی آمريکا می گويند که ايران در حال توسعه موشک های دور برد است و حتی تا سال ۲۰۱۵ می تواند موفق به ساختن موشک های قاره پيما شود.

دانيل فاتا از وزارت دفاع آمريکا می گويد: «ما اگر چه می خواستيم موافقت روسيه را در اين مورد جلب کنبم ولی ما به برنامه خود برای مقابله با تهديد روزافزونی که با آن رو به رو هستيم ادامه می دهيم.»


وی افزود: «خطر واقعی ایران است اگر چه بیست کشور دیگر نیز در پی دستیابی به فن آوری لازم برای تولید موشک های قاره پیما هستند.»


سپر دفاع موشکی در خاک لهستان و جمهوری چک نصب می شود و کار ساخت آن، از پايان سال جاری ميلادی آغاز می شود و در سال ۲۰۱۱ پايان می گيرد.


به گفته آقای فاتا هزينه ساختن اين سيستم حداقل ۳ ميليارد و پانصد میایون دلار برآورد شده است. ايالات متحده از اواسط دهه هشتاد ميلادی تاکنون حدود ۱۱۰ ميليارد دلار برای طرح های دفاع موشکی هزينه کرده است.


دانيل فاتا افزود: «اين سيستم هيچ خطری برای روسيه نيست و توازن قدرت نظامی را در منطقه بهم نمی زند چرا که روسيه صدها موشک قاره پيمای بالستيک دارد.


استقرار اين سيستم موشکی در خاک اروپا موجب تنش بين روسيه و اتحاديه اروپا شده است.


XS
SM
MD
LG