لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۴۹

«احتمال تشدید تحریم ها وجود دارد»


نيکلا سرکوزی، رييس جمهوری فرانسه، روز دوشنبه ۱۲ نوامبر، پس از گفت وگو با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در برلين، اعلام کرد که احتمال تشديد تحريم ها عليه ايران وجود دارد.

نيکلا سرکوزی، رييس جمهوری فرانسه، روز دوشنبه ۱۲ نوامبر، پس از گفت وگو با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در برلين، اعلام کرد که احتمال تشديد تحريم ها عليه ايران وجود دارد.


نيکلا سرکوزی گفت:«که دو کشور آلمان و فرانسه در مورد برنامه هسته ای ايران موضع واحدی دارند و آن اين است که ايران نبايد به سلاح هسته ای دست يابد.»


به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای سرکوزی افزود که آلمان و فرانسه به کارآيی تحريم ها معتقدند. خانم مرکل نيز گفت که دو کشور آلمان و فرانسه بر اين باورند که تشدید تحريم های شورای امنيت سازمان ملل عليه ايران شاید لازم باشد، تا این کشور متقاعد شود که باید غنی سازی را متوقف کند.


شورای امنيت سازمان ملل، تاکنون دو قطعنامه تحريمی عليه ايران صادر کرده است. آمريکا، فرانسه و آلمان خواهان تصويب سومين قطعنامه تحريمی هستند ولی دو کشور روسه و چين با تشديد تحريم ها عليه ايران مخالف هستند.


سرکوزی: «که دو کشور آلمان و فرانسه در مورد برنامه هسته ای ايران موضع واحدی دارند و آن اين است که ايران نبايد به سلاح هسته ای دست يابد.»

آنگلا مرکل در اين مورد گفت: «بايد از دو کشور چين و روسيه مصرانه بخواهيم که از وضع تحريم های جديد عليه ايران حمايت کنند.»


خانم مرکل افزود که با آقای سرکوزی در مورد کاهش روابط تجاری کشورهای اروپايی با ايران، در صورتی که دولت اين کشور به غنی سازی ادامه دهد، صحبت کرده است.


آلمان روابط بسیار گسترده اقتصادی با ایران دارد.


مقامات اسراییلی در اروپا


در همين حال مقامات ارشد اسراييلی، در اين هفته، سفر خود به چند کشور اروپايی را آغاز کرده اند تا مقامات این کشورها را تشويق به اجرا گذاشتن تحريم های شديدتر عليه ايران کنند.


به گزارش رويترز، يکی از مقامات اسراييلی که نخواست هويتش فاش شود به اين خبرگزاری گفت: «ما نگران هستيم، چرا که مردم اروپا از تهديد ايران چندان آگاهی ندارند. صحبت چندانی در اين مورد در کشورهای اروپايی نمی شود.»


مقامات اسراييلی در این هفته به شهرهای بروکسل، برلين، وين و رم سفر می کنند. آنها ليست پيشنهادی، در مورد تحريم های جديد به مقامات اروپايی ارايه می کنند.


کشورهای غربی ايران را متهم می کنند که قصد ساختن سلاح هسته ای دارد ولی اين کشور همواره اين اتهامات را رد کرده هدف برنامه هسته ای خود را توليد برق دانسته است.XS
SM
MD
LG