لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۴:۳۵

وعیدی: سولانا و جليلی اواخر نوامبر مذاکره می کنند


جواد وعيدی، معاون دبیر شورای عالی امنيت ملی، روز يکشنبه اعلام کرد که در اواخر ماه نوامبر، سعيد جليلی با خاوير سولانا، ‪ در مورد برنامه هسته ای ايران، مذاکره می کند.

جواد وعيدی، معاون دبیر شورای عالی امنيت ملی، روز يکشنبه ۱۱نوامبر –20 آبان-اعلام کرد که در اواخر ماه نوامبر، سعيد جليلی، دبير شورای عالی امنيت ملی با خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا و نماينده گروه موسوم به گروه ۱+۵، ‪ در مورد برنامه هسته ای ايران، مذاکره می کند.


به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ايرنا، آقای وعيدی گفت که خاوير سولانا روز يکشنبه به عنو.ان نماينده گروه ۱+۵ ، با سعيد جليلی، گفت و گويی تلفنی در مورد دور بعدی مذاکرات داشته است.


گروه ۱+۵ شامل پنج عضو دايمی شورای امنيت سازمان ملل- يعنی آمريکا، روسيه، فرانسه، بريتانيا و چين – و کشور آلمان است.


آقای وعيدی خبری در مورد شرکت آقای لاريجانی در مذاکرات آتی آقای جليلی با خاوير سولانا نداد ولی گفت: «پيش از ديدار اين دو نفر قرار است معاونان دو طرف جلسه ای با يکديگر داشته باشند.»

آقای وعيدی افزود در اواخر ماه نوامبر، سعيد جليلی با خاوير سولانا ملاقات خواهد کرد. وی توضيح بيشتری در مورد مکان و تاريخ اين ملاقات نداد.


پيشتر، هيات مذاکره کننده هسته ای ايران و خاوير سولانا، روز سه شنبه ۲۳ ماه اکتبر، در «رم» با يکديگر گفت و گو کرده و ديدار خود را «سازنده» خواندند و از دور ديگر اين مذاکرات در آخر ماه نوامبر خبر دادند.


در مذاکرات ماه اکتبر، در کنار سعيد جليلی، علی لاريجانی، دبير سابق شورای عالی امنيت ملی، کماکان به عنوان نماينده آيت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، در شورای عالی امنيت ملی، حضور داشت.


آقای وعيدی خبری در مورد شرکت آقای لاريجانی در مذاکرات آتی آقای جليلی با خاوير سولانا نداد ولی گفت: «پيش از ديدار اين دو نفر قرار است معاونان دو طرف جلسه ای با يکديگر داشته باشند.»


برخی ناظران می گويند که آقای جليلی که به جناح تندرو در ايران نزديک است و نسبت به تعليق غنی سازی اورانيوم مواضع تندتری اتخاذ خواهد کرد.


اين در حالی است که ايران از سوی جامعه جهانی تحت فشار است تا فعاليت های حساس هسته ای و برنامه غنی سازی اورانيوم خود را متوقف کند.


شورای امنيت سازمان ملل متحد و قدرت های جهانی به دليل کاربرد دوگانه تکنولوژی غنی سازی اورانيوم در توليد سوخت هسته ای و توليد سلاح، از ايران خواسته اند تا فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف کند.


اما ايران با اصرار بر اينکه برنامه هسته ای را تنها با هدف توليد برق دنبال می کند، از پذيرش خواست جامعه جهانی مبنی بر توقف غنی سازی اورانيوم خودداری کرده است.


اين احتمال وجود دارد که شورای امنيت با صدور سومين قطعنامه، اقدامات تنبيهی سخت گيرانه تری را عليه ايران در پيش بگيرد.


سفر وزیر امور خارجه چین به تهران


در همین حال وزير امور خارجه چين روز سه شنبه آینده به ايران سفر می کند تا در خصوص برنامه هسته ای جمهوری اسلامی با محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اين کشور گفت وگو کند.


واشينگتن از پکن خواسته است که به جمهوری اسلامی ايران فشار وارد آورد تا برنامه غنی سازی اورانيوم را به حالت تعليق درآورد. چین مانند روسیه مخالف تشدید تحریم ها علیه ایران است.


هفته گذشته، رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا به چين سفر کرد که موضوع برنامه هسته ای ايران يکی از محورهای مذاکرات وی با مقامات چينی بود.


در پايان اين سفر، مقامات آمريکايی مذاکرات آقای گيتس در چين پيرامون برنامه اتمی ايران را مثبت ارزيابی کرده و گفتند که «چين مخالف ايران اتمی» است.XS
SM
MD
LG