لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۱۳

جنگنده های ترکیه شمال عراق را بمباران کردند


ترکیه می گوید: ۱۹ شورشی کرد، و شش تن از سربازان اين کشور در درگيری و بمباران هوايی جمعه شنبه شب در نزديکی مرز ايران و عراق کشته شده اند.(عکس: AFP)

ارتش ترکيه اعلام کرد که جنگنده های اين کشور، روز شنبه، مواضع شبه نظاميان حزب کارگران کردستان، « پ کا کا»، را در شمال عراق بمباران کرده اند.


ارتش ترکيه در بيانيه ای که روز يکشنبه منتشر کرده، اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور به شدت مواضع شورشيان حزب کارگران کردستان، «پ کا کا »، در منطقه باسيان- آواشين بمباران کرده است.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، اين نخستين بار پس از ماه دسامبر سال گذشته است که جنگنده های ترکيه اين منطقه را در شمال عراق بمباران می کنند.


جنگنده ها و توپخانه ترکيه روز شنبه نيز مواضع «پ کا کا» را در جنوب شرقی ترکيه مورد هدف قرار دادند.


ارتش ترکيه می گوید: حملات هوايی به مواضع «پ کا کا»، به تلافی حمله روز جمعه اين شورشيان به يک پاسگاه نظامی، در استان حکاری، که موجب کشته شدن دو سرباز شد، صورت گرفته است.


ارتش ترکيه در بيانيه ای که روز يکشنبه منتشر کرده، اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور به شدت مواضع شورشيان حزب کارگران کردستان، «پ کا کا »، در منطقه باسيان- آواشين بمباران کرده است.

ارتش ترکيه روز شنبه اعلام کرد که ۱۹ شورشی کرد، و شش تن از سربازان اين کشور در درگيری و بمباران هوايی جمعه شنبه شب در نزديکی مرز ايران و عراق کشته شده اند.


در اين بيانيه همچنين آمده است: حملات هوايی اين کشور به مواضع «پ کا کا» در شمال عراق در هفته گذشته، موجب شده است تا جميل بايق از فرماندهان اين گروه همراه با تعدادی ديگر از شورشيان، به يک «کشور همسايه» بگريزند.


ارتش ترکيه همچنين می گويد که بايق با نيروهای اين «کشور همسايه» در حال جنگ است. اين بيانيه نامی از اين کشور همسايه نبرده است.


برخی بر اين باورند که اين کشور می تواند ايران باشد چرا که گروه پژاک، که گفته می شود شاخه ايرانی «پ کا کا» است، به نيروهای نظامی ايران حمله می کند.


ايران گزارشی از درگيری های جديد با شبه نظاميان کرد، منتشر نکرده است.


پ کا کا ادعاهای دولت ترکيه را رد کرده و می گويد ارتش ترکيه در حمله روز جمعه در استان حکاری، متحمل تلفات سنگين شده است.


ترکیه حزب کارگران کردستان، «پ کا کا»، را يک سازمان تروريستی می دادند و اين گروه را متهم می کند که از سال ۱۹۸۴ تاکنون موجب مرگ نزديک به ۳۰ هزار تن از شهروندان اين کشور شده است.


حزب کارگران کرد ترکيه، «پ کا کا»، که در سال ۱۹۷۸ ميلادی به عنوان يک گروه شورشی با گرايش های مارکسيستی – لنينيستی تاسيس شد، مبارزه مسلحانه اش را برای ايجاد يک کشور مستقل کرد در جنوب شرقی ترکيه از سال ۱۹۸۴ آغاز کرد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG