لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۳۵

فالون: تنش با ایران به جنگ منجر نمی شود


دریاسالار فالون خواستار تاکید بیشتر بر گفت و گو و دیپلماسی در ارتباط با پرونده هسته ای ایران شده است.

رییس ستاد مرکزی ارتش آمريکا در خاورميانه گفت که فکر نمی کند تنش های جاری با ايران به جنگ منجر شود و در عین حال خواستار تاکید بیشتر بر گفت وگو و ديپلماسی شد.درياسالار ويليام فالون در گفت وگو با شبکه تلويزيونی الجزيره، اظهار داشت: «کوبيدن بر طبل خشونت نه کمک کننده است و نه مفيد.»

اين مقام بلندپايه نظامی آمريکا که فرماندهی نيروهای اين کشور را در آسيای مرکزی، خاورميانه و شاخ آفريقا بر عهده دارد قرار است از روز سه شنبه سفر منطقه ای خود به کشورهای حاشيه خليج فارس، افغانستان و عراق را آغاز کند.


به نظر می رسد که عمده گفت و گوهای وی در منطقه حول نگرانی هايی دور خواهد زد که از گسترش نقش ايران در خاورميانه و اتهامات ايالات متحده درباره تجهيز شورشيان عراقی و ارسال سلاح برای آنها توسط تهران وجود دارد.


درياسالار فالون افزود: «من انتظار ندارم که جنگی رخ دهد و اين چيزی است که ما بايد بر روی آن کار کنيم.»  • «من انتظار ندارم که جنگی رخ دهد و اين چيزی است که ما بايد بر روی آن کار کنيم.»
دریا سالار فالون

رييس ستاد مرکزی ارتش آمريکا اظهار داشت: ما بايد راه هايی پيدا کنيم که بتوانيم کشورها را برای کار با يکديگر به گونه ای گردهم آوريم که به نفع همگان باشد و اين ديدگاه خوبی نيست که در وضعيت جنگ به سر بريم.


وی گفت که «ما بايد تلاش کنيم و بيشترين کار را انجام دهيم تا شرايط متفاوتی بوجود آيد.»


تنش درباره جنگ احتمالی عليه ايران اوايل هفته گذشته و زمانی اوج گرفت که برنار کوشنر، وزير امور خارجه فرانسه در گفت وگو با شبکه راديو و تلويزيون اين کشور اعلم کرد که جهان بايد خود را برای بدترين چيزها آماده کند که همانا جنگ عليه ايران است .


اظهارات وی که در ارتباط با امتناع ايران از تعليق برنامه های هسته ای خود و افزايش تنش ها پيرامون آن ابراز شد موجی از واکنش های جهانی بر انگيخت و انتقادهای گسترده ای را بدنبال آورد .


برنار کوشنر در طول هفته چندين بار سعی کرد که سخنان خود را اصلاح کرد و در نهايت اظهار داشت که رسانه ها اظهارات او را تحريف کرده اند .


اما مقامات فرانسوی و در راس آنها نيکلا سرکوزی، رييس جمهوری اين کشور از لزوم اتخاذ تحريم های شديدتر عليه ايران حتی خارج از چارچوب شورای امنيت سخن گفتند و همزمان نمايندگان پنج عضو دائم شورای امنيت همراه با آلمان نشستی را در روز جمعه برای بررسی تحريم های تازه عليه تهران برگزار کردند .


کشورهای غربی، ايران را متهم می کنند که برنامه هسته ای خود را با هدف توليد بمب اتمی دنبال می کند ولی تهران اين ادعاها را رد کرده و می گويد که در پی استفاده از نيروی اتمی برای توليد برق است.


XS
SM
MD
LG