لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۴۶

«چین از اعمال تحریم ها علیه ایران حمایت نمی کند»


در حالی که چين در نشست هفته آينده گروه ۱+۵ برای بررسی تحريم های جدید علیه ايران شرکت می کند، مصطفی پور محمدی می گويد پکن در تحريم عليه ايران مشارکت نخواهد کرد.

مصطفی پورمحمدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی، که به پکن سفر کرده است، روز پنجشنبه گفت چین در اعمال تحریم های بین المللی علیه ایران مشارکت نخواهد کرد.


به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای پورمحمدی با اشاره به اینکه «تحریم ایران به نفع چین نیست»، گفت:«(پکن) در وضع تحریم های بین المللی علیه ایران مشارکت نخواهد کرد».


این در حالی است که سخنگوی وزرات خارجه چین از پاسخ دادن به این پرسش که آیا چین از قطعنامه جدیدی برای تحریم و مجازات بیشتر جمهوری اسلامی در شورای امنیت سازمان ملل پشتیبانی می کند یا نه، خودداری کرد.


به گزارش خبرگزاری ها، آقای پور محمدی به عنوان فرستاده ویژه محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران، وارد پکن شد تا درباره برنامه و پرونده هسته ای تهران با مسوولان دولتی آن کشور گفت و گو کند.


درهمین زمینه ، وزارت امور خارجه چين، روز پنجشنبه از حمايت اين کشور از توافق ايران و آژانس بين المللی انرژی هسته ای، خبر داد.


چين يکی از اعضای دايمی شورای امنيت است که هفته آينده، در مذاکرات گروه ۵+۱ شرکت خواهد داشت تا موضوع «تشديد تحريم های ايران به دليل سرپيچی از قطعنامه های شورای امنيت» را در کنار نمايندگان ديگر اعضای دايمی شورای امنيت و آلمان، بررسی کند.


«مخالفت روسيه با تحريم»


در حالی که آمريکا از نشستی در هفته آينده برای بحث درباره تشديد تحريم ها عليه ايران خبر داده است، يک روزنامه بريتانيايی به نقل از مقام های روس گزارش داده است که روسيه، با اعمال تحريم های بيشتر عليه ايران، مخالف است.


به گزارش روزنامه فايننشال تايمز، يک مقام کرملين - کاخ رياست جمهوری - روز چهارشنبه گفته است که روسيه از تحريم های جديد شورای امنيت حمايت نمی کند.


وی که نامش فاش نشده است، اظهار داشت: «برنامه اتمی ايران همچنان مورد توجه است و ما قطعنامه هايی در سازمان ملل در اين باره به تصويب رسانده ايم و اين کافی به نظر می رسد.»


به گفته شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا، در نشست نمايندگان اعضای دايمی شورای امنيت سازمان ملل متحد و آلمان در بيست و يکم سپتامبر در واشينگتن، درباره اين که «قطعنامه جديد شامل چه تحريم هايی خواهد بود» تصميم گيری می شود

وی با اشاره به توافق اخير ايران با آژانس درباره پاسخگويی به تمام ابهامات مطرح پيرامون برنامه های گذشته هسته ای ايران گفت: «ما شاهد تحرکات مشخصی از سوی ايران، به ويژه در ارتباط با مسئله آژانس هستيم و در ارتباط با ايران بردبارانه با آمريکا همکاری کرده ايم. اگرچه ممکن است از نظر آمريکا اين همکاری زياد نبوده است.»


به نظر کارشناسان و تحليلگران سياسی، اين موضع روسيه می تواند ناخرسندی آمريکا را به دنبال داشته باشد، چرا که اين کشور در پی اعمال تحريم های بيشتر عليه ايران است.


سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا چهارشنبه شب اعلام کرد: «واشينگتن هفته آينده ميزبان کشورهای موسوم به ۱+۵ خواهد بود تا درباره اعمال تحريم های جديد بر ايران تصميم گيری کنند.»


کشورهای گروه ۱+۵ شامل اعضای دايمی شورای امنيت - روسيه، چين، آمريکا، بريتانيا و فرانسه - به همراه کشور آلمان است.


به گفته شان مک کورمک، در نشست نمايندگان اعضای دايمی شورای امنيت سازمان ملل متحد و آلمان در بيست و يکم سپتامبر در واشينگتن، درباره اين که «قطعنامه جديد شامل چه تحريم هايی خواهد بود» تصميم گيری می شود.


آمريکا توافق ايران با آژانس را برای حل مساله هسته ای ايران کافی نمی داند. بريتانيا، فرانسه و آلمان نيز روز چهارشنبه به نمايندگی از اتحاديه اروپا در بيانيه ای ناخشنودی خود را از اين توافق و ادامه سرپيجی ايران از اجرای قطعنامه های شورای امنيت درباره لزوم تعليق غنی سازی اورانيوم، اعلام کردند.


به گفته کشورهای غربی، ايران با توافق تازه با آژانس بين المللی انرژی اتمی در تعيين جدول زمانی برای «رفع ابهامات» و پاسخگويی به «سوال های باقی مانده»، کوشيده است تا از وضع تحريم های جديد جلوگيری کند.


کلاوس پيتر گوتوالد، نماينده آلمان در آژانس بين المللی انرژی اتمی گفته است: «ما نمی خواهيم فقط گذشته برنامه هسته ای ايران روشن شود، بلکه نيازمند تعهد کامل ايران در حال حاضر و آينده درباره اجتناب از نظامی کردن برنامه هسته ای آن هستيم.»


XS
SM
MD
LG