لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۲۵

«ایران به ادعاها در باره مطالعات نظامی- اتمی پاسخ می دهد»


ملیسا فلمینگ، سخنگوی آژانس ابراز امیدواری کرده که ایران همکاری لازم را داشته باشد.(عکس: EPA)


مليسا فلمينگ، سخنگوی آژانس بين المللی انرژی اتمی گفت جمهوری اسلامی موافقت کرده است که با اين آژانس در باره پاسخگویی به ادعاهای مطرح پیرامون مطالعات نظامی- اتمی ایران همکاری کند.


خانم فلمینگ روز چهارشنبه گفت: این نهاد امیدوار است که ایران پاسخ های لازم به اتهام های مطرح شده را تا ماه مه ارائه کند.


به گفته وی، توافق بر سر این مسئله در جریان سفر اولی هاینونن، معاون امور پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران و گفت وگو با مقامات اتمی جمهوری اسلامی حاصل شده است.


اولی هاینونن روز دوشنبه وارد تهران شد و در گفت وگو با مقامات سازمان انرژی اتمی ایران خواستار پاسخ به ادعاهای سازمان های غربی مبنی بر مطالعات نظامی ایران در حوزه برنامه اتمی خود شد.


مقام های ایران هنوز در باره محتوای مذاکرات و نتایج آن اظهار نظر رسمی نکرده اند، ولی خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ایرانی که نخواست نامش فاش شود، گزارش داد که این مذاکرات «مثبت» بوده است.


آژانس می گويد بر اساس اسنادی که در اختيار آن قرار گرفته است، ايران در زمينه استفاده از سانتريفوژهای پيشرفته برای غنی سازی سريع تر اورانيوم، آزمايش مواد منفجره و تحقيقات بر روی کلاهک های هسته ای که بر روی موشک سوار می شوند، فعاليت زيادی داشته است.


به گفته ملیسا فلمینگ، توافق بر سر این مسئله در جریان سفر اولی هاینونن، معاون امور پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران و گفت وگو با مقامات اتمی جمهوری اسلامی حاصل شده است.

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی پیشتر این اسناد را «ساختگی و جعلی» خوانده بود و گفته بود که تهران به همه سوالات آژانس پاسخ داده است.


به گفته کارشناسان، اقدام ایران می تواند گام مثبتی برای حل برنامه اتمی این کشور به شمار می رود. قرار بود که غلامرضا آقازاده، رییس سازمان انرژی اتمی ایران روز 13 آوریل با محمد البرادعی، مدیر کل آژانس در وین دیدار کند ولی این سفر به دلایل نامعلوم لغو شد.


نا امیدی آلمان


آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روز سه شنبه نسبت به پیشرفت در منازعه اتمی جمهوری اسلامی ایران ابراز نا امیدی کرد.


وی که در یک کنفرانس مشترک خبری با همتای قطری خود در برلین سخن می گفت، اظهار داشت:«ما از پیشرفت در این مسئله استقبال می کنیم، ولی متاسفانه در این مسیر قرار نداریم.»


شیخ حمد بن جاسم بن جابر آل ثانی، نخست وزیر قطر نیز در این زمینه بر لزوم انجام گفت وگو به جای اعمال تحریم ها تاکید کرد و گفت:«تحریم ها سازنده نیستند. در منطقه ما این بسیار مهم است که مسئله به صورت مسالمت آمیز و بدون خشونت حل و فصل شود.»


هفته گذشته، گوردون براون، نخست وزير بريتانيا و جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا در ديدار با يکديگر ضمن تاکيد بر لزوم جلوگيری از دستيابی ايران به توانايی ساخت بمب اتمی بر افزايش تحريم های بين المللی پافشاری کردند.


در همین حال، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه گفت که مذاکرات شش جانبه در باره برنامه اتمی ایران ممکن است که ماه آینده در لندن برگزار شود.


آقای لاروف اظهار داشت: مناسب است که گفت وگوهای مربوط به ایران همان زمانی انجام شود که نشست میانجی گرهای چهار کشور برای صلح خاورمیانه در روزهای اول و دوم ماه مه برگزار می شود.


به گزارش خبرگزاری اینترفاکس، وزیر امور خارجه روسیه گفت:«من مایلم که نشست شش جانبه در باره ایران در لندن برگزار شود.»


آخرین مذاکرات پنج کشور عضو دائم شورای امنیت همراه با آلمان ماه جاری در شانگهای چین برگزار شد و بدون دست یافتن به نتیجه ای در باره اقدامات آینده پیرامون برنامه هسته ای جمهوری اسلامی پایان یافت.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG