لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۳۱

درخواست موسوى براى صدور مجوز راهپيمايى از میدان انقلاب تا آزادى


همزمان با تشديد اعتراض ها، مير حسين موسوى از وزارت كشور خواسته است تا مجوز برگزارى راهپيمايى را براى هوادارانش صادر كند و از مردم خواست تا «مسئولانه» به اعتراض هاى خود ادامه دهند.

رييس ستاد آقاى موسوى گفته است: «در اين درخواست، مسير راهپيمايى در تهران از ميدان انقلاب تا ميدان آزادى تعيين شده و سخنران مراسم نيز مهندس مير حسين موسوى خواهد بود.»

اين راهپيمايى قرار است از ساعت چهار عصر روز دوشنبه، ۲۵ خرداد، در مسير ياد شده برگزار شود.

ستاد اين نامزد انتخابات رياست جمهورى گفته است كه مسير راهپيمايى در ساير استان ها و شهرستان ها نيز به صورت جداگانه تعيين و اعلام خواهد شد.

انتخابات رياست جمهورى ايران در روز ۲۲ خرداد كه با معرفى محمود احمدى نژاد به عنوان نامزد پيروز به پايان رسيد موجى از اعتراض هاى خيابانى در تهران و شهرهاى ديگر ايران به راه انداخته است.

مير حسين موسوى و مهدى كروبى در بيانيه هاى جداگانه اى به نتايج انتخابات اعتراض كرده و آن را «شعبده بازى وزارت كشور و صدا و سيما» و «مضحك» دانسته اند.

آقاى موسوى در بيانيه هاى اخير خود گفته است كه با تمام توان به پيگيرى خواسته خود براى ابطال نتيجه انتخابات ادامه مى دهد.

وى از طرفداران خود خواست تا «به صورت مسالمت آميز و با رعايت اصل عدم برخورد مخالفت‌هاى مدنى و قانونى» مخالفت خود را در سراسر كشور ادامه دهند.

از روز شنبه كه نتايج انتخابات به نفع آقاى احمدى نژاد اعلام شده است شهر تهران به صحنه درگيرى معترضان به آنچه كه «تقلب گسترده» در انتخابات خوانده اند، تبديل شده و تظاهر كنندگان با بستن خيابان ها اقدام به آتش زدن اتوبوس ها و برخى ساختمان هاى دولتى كرده اند.

معترضان شعار مى دهند: «مرگ بر ديكتاتور»، «موسوى، موسوى، راى مرا پس بگير» و «موسوى، موسوى، سكوت كنى، خائنى.»

محمد على ابطحى، مشاور مهدى كروبى در باره دلايل اعتراضات خيابانى در تهران گفته است: «مردم احساس كرده اند كه به شعورشان توهين شده است.»

وى در وبلاگ شخصى خود نوشته كه شنبه شب با مهدى كروبى ملاقات كرده و او «با شادابى توضيح مى داد كه سر شبى با كرباسچى (مشاور وى) رفته اند در ميان شلوغى هاى خيابان وليعصر و در ميان تظاهر كنندگان. با آنها حرف زده و مورد تقدير قرار گرفته است.»

آقاى ابطحى با اشاره به صدور بيانيه دوم مهدى كروبى كه در آن، محمود احمدى نژاد را ريس جمهور ايران نمى داند، افزود: «به روزنامه اش (اعتماد ملى) گفته اند كه نبايد بيانيه را چاپ كند و از لغت تقلب هم براى انتخابات استفاده نكنند و از درگيرى ها هم چيزى ننويسند. امروز هم به جاى بيانيه بخشى از صفحه را سفيد چاپ كرده اند.»

وى اظهار داشت: «صبح امروز رفتم پيش آقاى خاتمى. دوستان نزديك مير حسين هم بودند. از مواضع محكم و آشتى ناپذير موسوى صحبت مى كردند كه همچنان روى نپذيرفتن نتيجه انتخابات ايستاده است.»

وزارت كشور ايران روز شنبه اعلام كرد كه در انتخابات رياست جمهورى ۲۲ خرداد بيش از ۳۹ ميليون نفر، ۸۵ درصد واجدان شرايط، راى داده اند كه در تاريخ انتخابات ايران بى سابقه است.

بر اساس اعلام اين وزارتخانه، محمود احمدى نژاد توانسته است كه ۲۴ ميليون و ۵۰۰ هزار راى به دست آورد و مير حسين موسوى نيز بيش از ۱۲ ميليون راى كسب كرده است.
XS
SM
MD
LG