لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۴۲

بازداشت سه هزار نفر در جريان ناآرامی های ميانمار


منابع ديپلماتيک و مخالفان حکومت ميانمار تعداد واقعی بازداشت شدگان طی حدود يک ماه گذشته را شش هزار نفر بر آورد می کنند.


دولت ميانمار روز چهارشنبه اعلام کرد که در جريان ناآرامی های اخير حدود سه هزار نفر را دستگير کرده و هشدار داد که پليس همچنان به سرکوب طرفداران دمکراسی ادامه می دهد.


در حالی که شورای امنيت سازمان ملل متحد در راس بسياری از کشورهای محتلف جهان از جمله آمريکا و ژاپن از حکومت نظامی ميانمار خواسته است به سرکوب حرکت های دمکراسی خواهانه در آن کشور پايان دهد گزارش های رسيده از ميانمار حاکی است دولت آن کشور اعلام کرده است که همچنان با معترضين برخورد خواهد کرد.


در بيانيه ای که دولت ميانمار روز چهارشنبه، ۱۷ اکتبر، صادر کرد آمده است که دولت از آغاز راهپيمايی های سراسری حدود سه هزار نفر را بازداشت کرده که عمده آنها پس از امضای تعهد نامه هايی آزاد شده اند.


هر چند در بيانيه دولت اشاره ای به مضمون اين تعهدنامه ها نشده است اما منابع آگاه به نقل از برخی زندانيان آزاد شده می گويند که اين افراد متعهد شده اند از شرکت در راهپيمايی های سراسری خودداری کرده و از حمايت حرکت های دمکراسی خواهانه شديدا پرهيز کنند.


دولت ميانمار هشدار داده است در صورتی که راهپيمايی های اعتراض آميز ادامه يابد نيروهای پليس همچنان به سرکوب و دستگيری معترضين ادامه خواهند داد.

اين بيانيه شمار افرادی را که همچنان در اسارت پليس باقی مانده اند پانصد تن اعلام کرده است.


بر اساس آمار ارائه شده از سوی دولت ميانمار، پليس طی نه روز گذشته بيش از ۸۰۰ تن از راهپيمايان را دستگير کرده است.


منابع ديپلماتيک و مخالفان حکومت ميانمار تعداد واقعی بازداشت شدگان طی حدود يک ماه گذشته را شش هزار نفر بر آورد می کنند.


دولت ميانمار همچنين هشدار داده است در صورتی که راهپيمايی های اعتراض آميز ادامه يابد نيروهای پليس همچنان به سرکوب و دستگيری معترضين ادامه خواهند داد.


بيانيه دولت ميانمار تنها دو روز پس از آن منتشر می شود که ابراهيم گمبری، فرستاده ويژه دبير کل سازمان ملل متحد به اين منطقه از آسيا روز دوشنبه در بانکوک، پايتخت تايلند، از دولت ميانمار خواست به سرکوب ها و دستگيری افراد خاتمه داده و زندانيان سياسی را آزاد کند.


آقای گمبری که با هدف گفت و گو با کشورهای پيمان آسيای جنوب شرقی، آسه آن، هم اکنون در مالزی به سر می برد روز چهارشنبه و پس از ديدار با عبدالله احمد بداوی، نخست وزير مالزی، از کشورهای پيمان آسه آن خواست در مواجهه با حکومت نظامی ميانمار صرفا به صدور بيانيه اکتفا نکنند و اقدام های عملی را در اين باره به کار گيرند.


در همين رابطه، جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا، هشدار داده است که اگر دولت ميانمار به سرکوب خشونت بار مخالفان ادامه دهد آمريکا اين کشور را تحريم خواهد کرد و دولت ژاپن نيز از لغو اعطای وام چهار ميليون و ۷۰۰ هزار دلاری به ميانمار خبر داد.


دولت چين نیز اعلام کرد اين کشور از ماموريت ابراهيم گمبری، نماينده سازمان ملل در امور ميانمار حمايت می کند.


XS
SM
MD
LG