لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۲۵

باراک اوباما در سه ايالت ديگر پيروز شد


فاصله باراک اوباما با هيلاری کلينتون ديگر نامزد دموکرات همچنان اندک است.
فاصله باراک اوباما با هيلاری کلينتون ديگر نامزد دموکرات همچنان اندک است.

در ادامه رقابت های انتخاباتی نامزدهای رياست جمهوری آمريکا، باراک اوباما اکثريت آرای مقدماتی درون حزبی سه ايالت و مايک هاکبی آرای دو ايالت را به دست آورد.


با وجود آنکه آقای اوباما، از حزب دموکرات به عنوان برنده انتخابات در ايالت های واشينگتن، لويزيانا و نبراسکا معرفی شده اما فاصله او با هيلاری کلينتون ديگر نامزد دموکرات همچنان اندک است و رقابت نزديک اين دو نامزد ادامه دارد.


از سوی ديگر، مايک هاکبی، فرماندار پيشين آرکانزاس و نامزد حزب جمهوری خواه اکثريت آرای ايالت کانزاس و لويزيانا را به دست آورد و در اين دو ايالت از جان مک کين، پيروز سه شنبه بزرگ، پيشی گرفت.هنوز نتايج انتخابات حزب جمهوریخواه در واشينگتن منتشر نشده است. کارزار بعدی نامزدهای دو حزب سه شنبه آينده در ايالت ويرجينيا خواهد بود.


باراک اوباما، شنبه شب در جمع حدود شش هزار نفر از هوادارانش با اشاره به پیروزی در سه ایالت واقع در شمال غرب، جنوب و مرکز گفت: «ما در شمال، جنوب و مرکز پیروز شدیم» و ادامه داد: «حزب دمکرات باید آماده تحول شود، نه یک تحول ظاهری بلکه تغییری که بتوانیم آن را باور کنیم. این مفهوم یک مبارزه انتخاباتی است.»


وی در جمع هوادارانش بار دیگر سیاست‌های کنونی واشینگتن را «کهنه» خواند و گفت: «جمهوریخواهان واشینگتن در حال اجرای سیاست‌های دیروزند و به همین دلیل است که حزب شما باید حزب فردا باشد، و این حزبی است که من قصد دارم آن را به عنوان رییس جمهوری آمریکا رهبری کنم.»مایک هاکبی تاکید دارد که همچنان «به بروز یک معجزه» در این انتخابات اعتقاد دارد.


مایک هاکبی هم بعد از پیروزی بر مک کین در دو ایالت کانزاس و لویزیانا گفت: «مردم نشان دادند که هنوز انتخابی دیگر باقی مانده است و همان طور که پیش از این گفته بودم، هنوز خیلی مانده که این مسابقه به پایان برسد.»


آقای هاکبی تاکید کرد که همچنان «به بروز یک معجزه» در این انتخابات اعتقاد دارد.پيروزی آسان اوباما


رسانه های آمريکا پيشتر پيروزی باراک اوباما در ايالت لويزيانا را پيش بينی کرده بودند چرا که سياه پوستان بخش بزرگی از جمعيت اين ايالت را تشکيل مي دهند اما اين نامزد سياهپوست حزب دموکرات به راحتی رای واشينگتن و نبراسکا را هم به دست آورد.


به گزارش خبرگزاری رويترز، ۶۰ درصد آرای دمکرات های اين دو ايالت و بيش از نيمی از آرای ايالت لويزيانا به نام اوباما به صندوق ها ريخته شده اند.


باراک اوباما همچنين به راحتی آرای جزاير ويرجين را هم به دست آورده است.


هيلاری کلينتون، همسر رییس جمهوری سابق آمريکا و سناتور نيويورک و باراک اوباما هر دو برای انتخاب شدن به عنوان نامزد حزب دمکرات در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا شانس یکسانی دارند و پيروزی هر يک از آنان اتفاقی بی سابقه در تاريخ امريکا خواهد بود چرا که تاکنون هيچ زن و يا سياهپوستی به رياست جمهوری آمريکا نرسيده است.


در اردوی جمهوريخواهان هم جان مک کين، کهنه سرباز ۷۱ ساله و مايک هاکبی، کشيشی که وارد دنيای سياست شده است بيش از ران پل، ديگر نامزد اين حزب، به پيروزی نزديکند چرا که او تاکنون در هيچ ايالتی پيروز نشده است.


در مقابل، مک کين در صورت کسب ۴۰ درصد آرا در انتخابات داخلی حزب جمهوری خواه، به عنوان نامزد اين حزب معرفی خواهد شد.


XS
SM
MD
LG