لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۰۵

رفسنجانی قرارداد امنیتی آمریکا و عراق را محکوم کرد


اظهارات آقای هاشمی رفسنجانی شديدترين انتقاد يک مقام بلندپايه ايرانی از توافقنامه امنيتی آينده ميان آمريکا و عراق به شمار می رود.(عکس: فارس)

اکبر هاشمی رفسنجانی، رييس مجلس خبرگان، توافقنامه امنيتی آينده آمريکا و عراق را که در حال مذاکره برای امضای آن هستند، به شدت محکوم کرد.


آقای رفسنجانی که برای شرکت در اجلاس «گفتمان مذاهب اسلامی» در شهر مکه عربستان به سر می برد، گفت: «آنان (آمريکا) با اين قرارداد می خواهند عبوديت دائمی ملت عراق را در برابر خود پايه ريزی کنند.»


وی گفت: «همه بايد به ملت عراق کمک کنيم تا از خطر اشغال و گرفتاری در آينده و استعمار غير رسمی نجات يابد که البته با هشياری ملت عراق اين مهم محقق خواهد شد.»


رسانه های جمهوری اسلامی در هفته های گذشته نسبت به هر گونه انعقاد قرارداد امنيتی ميان آمريکا و عراق به شدت انتقاد کرده و توافقنامه ميان دو کشور را گامی برای حضور دائمی آمريکا در عراق ارزيابی کرده اند.


اظهارات آقای هاشمی رفسنجانی شديدترين انتقاد يک مقام بلندپايه ايرانی از توافقنامه امنيتی آينده ميان آمريکا و عراق به شمار می رود. وی همزمان مسئوليت دو نهاد مهم يعنی، رياست مجلس خبرگان و مجمع تشخيص مصلحت نظام را در جمهوری اسلامی ايران بر عهده دارد.


انتظار می رود که موضع رسمی ايران در جريان ديدار هفته آينده نوری المالکی، نخست وزير عراق از تهران به وی اعلام شود.


گزارش ها حاکيست که مقام های جمهوری اسلامی ايران در ديدارهای خصوصی با مقام های عراقی نسبت به امضای توافقنامه امنيتی با آمريکا انتقاد کرده اند.


تهران نگران است که عراق به عنوان پايگاهی برای حمله احتمالی به ايران مورد استفاده قرار گيرد. اما مقام های دولت آقای مالکی اين نگرانی را رد کرده و می گويند که بر اساس اين قرارداد هيچ کشوری حق ندارد تا از خاک عراق برای حمله به ديگری استفاده کند.

تهران نگران است که عراق به عنوان پايگاهی برای حمله احتمالی به ايران مورد استفاده قرار گيرد. اما مقام های دولت آقای مالکی اين نگرانی را رد کرده و می گويند که بر اساس اين قرارداد هيچ کشوری حق ندارد تا از خاک عراق برای حمله به ديگری استفاده کند.


توافقنامه ميان بغداد و واشينگتن که دو طرف اميدوارند مذاکرات پيرامون آن تا اواسط تابستان سال جاری به پايان برسد روابط درازمدت امنيتی ميان دو کشور را برای طولانی مدت تعريف خواهد کرد.


بر اساس اين توافقنامه که بندهايی از آن منتشر شده است، به حضور نيروهای آمريکايی در عراق پس از پايان مهلت سازمان ملل در اواخر سال جاری ميلادی مشروعيت قانونی خواهد داد.


برخی از طرفداران اين موافقتنامه معتقدند که امضای آن سبب خواهد شد تا همسايگان عراق مطمئن شوند که اين کشور شيعه به جزئی از هلال شيعی به رهبری ايران تبديل نخواهد شد.


اما پاره ای ديگر از منتقدان می گويند که قرارداد ياد شده موجب خواهد شد تا عراق تحت سلطه نظامی، سياسی و اقتصادی آمريکا قرار گيرد. برخی از سياستمداران عراقی از جمله مقتدا صدر، روحانی تندرو شيعه به اين موافقتنامه حمله کرده اند.


بدنبال واکنش رسانه های جمهوری اسلامی به موافقتنامه امنيتی آينده واشينگتن و بغداد، سفير عراق در تهران روز دوشنبه اخبار منتشره در اين زمينه را «کذب» خواند.


محمد مجيد الشيخ در گفت وگويی با خبرگزاری های ايران به طور مشخص خبر مخالفت آيت الله علی سيستانی، مرجع شيعيان عراق با اين موافقتنامه را رد کرد و گفت: «هيچ مطلبی از آقای سيستانی در مورد توافقنامه امنيتی ميان عراق و آمريکا صادر و اعلام نشده است. در عين حال که هرگز با نظر مرجعيت در خصوص توافقنامه مخالفت نمی کنيم.»


سفير عراق افزود: «اين توافقنامه به صورت کامل امضاء نشده، بلکه آنچه اتفاق افتاده اين است که دولت عراق و آمريکا قرار است نقطه نظرات خود در اين باره را مطرح کنند، اما متاسفانه رسانه های گروهی چند بند از اين توافقنامه را به نقد گذاشتند، در حالی که جزئيات اين توافقنامه هنوز مطرح نشده است.»


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG