لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۳۴

علی شمخانی اسرائیل را به انتقام‌گیری تهدید کرد


علی شمخانی (راست) در دیدار با الکساندر لاورنتیف، نماینده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه در امور سوریه.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، با اشاره به کشته شدن چند ایرانی در جریان حمله به «پایگاه تی- ۴» در سوریه، اسرائیل را تهدید کرد که «تنبیه متجاوز قطعی است».

در جریان حمله هوایی بیستم فروردین به «پایگاه هوایی تی- ۴» در شهر حمص سوریه هفت ایرانی کشته شدند. در دو هفته اخیر شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر، این حمله را به اسرائیل نسبت داده و گفته بودند: این حمله «قطعا بدون پاسخ نخواهد ماند».

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران که برای شرکت در «نشست امنیتی سوچی» به روسیه سفر کرده است، روز سه‌شنبه چهارم اردیبهشت پیش از ترک تهران به خبرنگاران گفت: اگر اسرائیل «هنوز متوجه پایان یافتن دوره بزن و در رو و اجرای نمایش‌های قلدرمآبانه برای ایجاد رعب و وحشت نشده است، باید هزینه‌های این نفهمی را نیز پرداخت کند».

اسرائیل، مانند رویدادهای مشابه در گذشته، حمله هوایی به پایگاه ایرانی در سوریه را نه تایید کرده است و نه تکذیب.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، علی شمخانی در پاسخ به سوال خبرنگارانی که از او درباره «ملاقات غیرمترقبه‌اش با فرستاده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه» درباره «واکنش‌های ایران» می‌پرسیدند گفت: جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند در برابر «اقدامات بی‌ثبات‌کننده» آمریکا، اسرائیل و برخی هم‌پیمانان منطقه‌ای آنها بی‌تفاوت باشد.

از سوی دیگر رسانه‌های روسیه خبر داده‌اند که نیکلای پاتروشوف، دبیر شورای امنیت این کشور، روز چهارشنبه در بندر سوچی جداگانه با همتای ایرانی‌اش، علی شمخانی، و همچنین ایتان بن دیوید، معاون مشاور امنیت اسرائیل دیدار کرده است.

مقام‌های اسرائیل بارها هشدار داده‌اند که نخواهند گذاشت جمهوری اسلامی ایران حضور خود در خاک سوریه را تثبیت کند.

سی‌ان‌ان: انتقال محموله‌های احتمالا تسلیحاتی از ایران به سوریه

از سوی دیگر، شبکه خبری سی‌ان‌ان روز چهارشنبه گزارش داد که مقام‌های امنیتی آمریکا جابه‌جایی محموله‌هایی «احتمالا تسلیحاتی» از ایران به مقصد سوریه را زیر نظر داشته‌اند.

سی‌ان‌ان از قول یک مقام دولت آمریکا نوشته است که انتقال هوایی این محموله‌ها انجام شده و اسرائیل و ایالات متحده «نگران‌اند که محموله‌ها شامل سلاح‌‌هایی باشد که در نهایت برای تهدید اسرائیل مورد استفاده قرار گیرند».

به نوشته سی‌ان‌ان، این پروازها به این دلیل توجه آمریکا را جلب کرد زیرا در روزهای پس از حمله هوایی ۱۳ آوریل آمریکا به اهدافی در سوریه صورت گرفته‌اند.

بنابر همین گزارش، چند روز پیش نیز برخی سایت‌های عمومی که ترافیک هوایی را رصد می‌کنند دست‌کم سه پرواز باری بین ایران و سوریه را ثبت کرده‌اند.

گزارش سی‌ان‌ان درباره «انتقال احتمالی تجهیزات نظامی از ایران به سوریه» حدود دو هفته پس از حمله هوایی به پایگاه هوایی تی- ‌۴ در استان حمص منتشر شده است. بنابر گزارش‌ها، پایگاه تی- ۴ محل نگهداری موشک‌های ضدهوایی و همچنین هواپیماهای بدون سرنشین ایران بود.

مقام‌های ایران، سوریه و اسرائیل هنوز هیچ واکنشی به گزارش سی‌ان‌ان نشان نداده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری صداوسیما و تلویزیون سی‌ان‌ان/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۶۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG