لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۰۸:۵۳

«هاله اسفندیاری از زندان آزاد شد»


هاله اسفندیاری از سوی مقامات امنیتی جمهوری اسلامی متهم به «براندازی نرم» شده است.

شيرين عبادی، وکيل هاله اسفندياری، پژوهشگر ايرانی – آمريکايی روز سه شنبه در گفت و گو با راديو فردا گفت: موکل او با قرار وثيقه ۳۰۰ ميليون تومانی از زندان آزاد شد.


خانم عبادی اظهار داشت: پس از سه ماه و نيم بازداشت برخلاف قانون سرانجام مسئولان قوه قضاييه به قانون تمکين کردند.


وی در خصوص مراحل بعدی رسيدگی به اتهامات اين پژوهشگر ايرانی- آمريکايی گفت: زمانی که وثيقه صادر می شود موکلش بايد منتظر وقت دادرسی باشد تا تکليف پرونده مشخص شود چرا که از نظر دادسرا اين پرونده همچنان باز است.


زمانی که وثيقه صادر می شود موکلش بايد منتظر وقت دادرسی باشد تا تکليف پرونده مشخص شود چرا که از نظر دادسرا اين پرونده همچنان باز است.
شیرین عبادی

اين وکيل دادگستری، بازداشت خانم هاله اسفندياری در سلول انفرادی را « خلاف قانون» دانست و گفت: من مطمئنم که وی در دادسرا تبرئه خواهد شد چرا که به بيگناهی او واقف هستم.


شيرين عبادی در اين گفت و گو از سرنوشت کيان تاجبخش، ديگر ايرانی – آمريکايی بازداشت شده اظهار بی اطلاعی کرد.


صبح روز سه شنبه خبرگزاری های ايرانی و خارجی خبر از تبديل قرار بازداشت خانم هاله اسفندياری و آزادی قريب الوقوع وی از زندان داده بودند.


هفته گذشته حسن حداد، معاون امنيت دادستان عمومی و انقلاب تهران به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، گفته بود که تحقيقات از هاله اسفندياری و کيان تاجبخش، پايان يافته است و اين دو يکسری کارهای نوشتاری دارند که بايد انجام دهند و سپس در مورد آنها تصميم گيری شود.


این پژوهشگران ایرانی - آمریکایی از سوی مقامات امنیتی جمهوری اسلامی متهم به «براندازی نرم» شده اند.
بازداشت سه ماهه


هاله اسفندياری، پژوهشگر موسسه تحقيقاتی «ودرو ويلسون»، سال گذشته برای ديدار با مادر ۹۳ ساله خود به ايران رفت اما در دی ماه سال گذشته هنگامی که قصد خروج از ايران داشت توسط مردان مسلح متوقف و گذرنامه ايرانی و آمريکايی او به سرقت برده شد.


خانم اسفندياری به دليل نداشتن گذرنامه تا چند ماه نتوانست از ايران خارج شود و سرانجام در ۱۸ ارديبهشت ماه توسط ماموران امنيتی دستگير شد.


بازداشت خانم اسفندياری موجی از واکنش ها توسط سازمان عفو بين الملل، ديدبان حقوق بشر و برخی از مقام های آمريکايی ازجمله وزير امور خارجه اين کشور را در پی داشته است.


هاله اسفندياری همراه با کيان تاجبخش، در حالی که هنوز در بازداشت به سر می برند، اواخر تيرماه، در يک برنامه تلويزيونی با عنوان «به اسم دموکراسی» حاضر شدند و از اقداماتی که برای «پيشبرد دموکراسی» در ايران انجام داده بودند، سخن گفتند.


شيرين عبادی، وکبل خانم اسفندياری اوايل تيرماه به راديو فردا گفته بود: به موکلش هاله اسفندياری تاکنون اجازه ملاقات با خانوده اش را نداده اند و او هم تاکنون نه تنها موفق به ملاقات با موکلش نشده، حتی پرونده او را برای قرائت در اختيارش نگذاشته اند.


XS
SM
MD
LG