لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۱:۲۰

اظهارات ضد و نقیض درباره پرونده اسفندیاری - تاجبخش


تلویزیون دولتی ایران اواخر تیرماه برنامه ای «اعتراف گونه» تحت عنوان به اسم دمکراسی از اسفندیاری و تاجبخش پخش کرد.

اظهارات ضد و نقیض مقامات امنیتی و قضایی ایران درباره احضار و بازداشت افراد جدیدی در پرونده هاله اسفندیاری و کیان تاجبخش، پژوهشگران ایرانی – آمریکایی بازداشت شده همچنان ادامه دارد.


غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات ایران برای دومین بار ظرف دو هفته گذشته به اظهار نظر درباره پرونده ایرانی – آمریکایی ها پرداخت و گفت: «تحقیقات در خصوص این پرونده در حال پیگیری است و هنوز تمام نشده است، اما افراد جدیدی در خصوص این پرونده احضار شده اند.»


اوایل مرداد ماه و یک هفته پس از پخش «اعترافات تلویزیونی» هاله اسفندیاری و کیان تاجبخش، آقای محسنی اژه ای گ فته بود که «تعدادی از افراد مرتبط» با پرونده این دو تن بازداشت شده اند.


وزیر اطلاعات ایران اظهار اميدواری کرده بود که «اسامی اين افراد و اتهامات آنها» منتشر شوند.


اما به فاصله یک هفته بعد، سخنگوی قوه قضاييه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران گفت که در اين پرونده، «هنوز» افراد تازه ای بازداشت نشده اند.


عليرضا جمشيدی، گفت که روز دوشنبه، هشتم مرداد ماه، با معاون امنيت دادستان تهران تماس گرفته است و وی تاکيد کرده که در اين رابطه هيچ فردی بازداشت نشده است.


هاله اسفندياری و کيان تاجبخش، دو پژوهشگر ايرانی – آمريکايی هستند که بعد از ماهها بازداشت به اتهام «جاسوسی»، در حالی که هنوز در بازداشت به سر می برند، اواخر تیرماه، در يک برنامه تلويزيونی با عنوان «به اسم دموکراسی» حاضر شدند و از اقداماتی برای «پيشبرد دموکراسی» در ايران انجام داده بودند، سخن گفتند.


در حالی که هفته ها از بازداشت چندین پژوهشگر ایرانی – آمریکایی و ضبط گذرنامه نازی عظیما، خبرنگار رادیو فردا در ایران می گذرد ولی مقامات قضایی ایران هنوز درباره تشکیل دادگاه و نحوه رسیدگی به اتهامات این افراد سخنی نگفته اند.


اين اظهارات از سوی رسانه ها و شخصيت های تندروی ايرانی به «تلاش آمريکا برای تغيير نظام سياسی ايران، بدون خونريزی» تعبير شد و روزنامه های رسالت و کيهان همان زمان اعلام کردند که تعداد متهمان اين پرونده در حال افزايش است.

روزنامه رسالت – از روزنامه های تندروی محافظه کاران – در يادداشتی نوشته بود: «حلقه های ديگر زنجيره پروژه براندازی نرم، با هوشياری نهادهای امنيتی شناسايی شده اند، اما ذکر اسامی آنها به فرصت بعدی موکول شده است.»وزیر اطلاعات ایران که در آخرین اظهار نظر خود، روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگاران اعلام کرد افراد جدیدی در رابطه با این پرونده احضار شده اند، حاضر نشد تا در این زمینه اطلاعات بیشتری ارائه کند.


وضعیت مبهم بازداشت شدگان


در حالی که هفته ها از بازداشت چندین پژوهشگر ایرانی – آمریکایی و ضبط گذرنامه نازی عظیما، خبرنگار رادیو فردا در ایران می گذرد، ولی مقامات قضایی ایران هنوز درباره تشکیل دادگاه و نحوه رسیدگی به اتهامات این افراد سخنی نگفته اند.


هاله اسفندياری، مدير برنامه خاورميانه مرکز مطالعاتی «وودرو ويلسون» است که در سفری برای ديدار با مادر بيمار خود به تهران رفت و بازداشت شد. کيان تاجبخش نيز مشاور مرکز مطالعاتی «جامعه باز» در تهران بود، که با اتهاماتی مشابه با خانم اسفندياری بازداشت شد.


این دو نفر براساس آنچه وزارت اطلاعات و قوه قضاییه ایران اعلام کرده است متهم به اقدام علیه امنیت ملی با هدف «براندازی نرم» شده اند.


همزمان علی شاکری، فعال صلح ساکن لس آنجلس که او نيز تابعيت دوگانه ايرانی – آمريکايی دارد در ايران در بازداشت به سر می برد. مهرنوش سلوکی، يکی ديگر از بازداشت شدگان اخير است که تابعيت دو گانه ايرانی – فرانسوی دارد.


از وضعيت پرونده اين دو تن، در چند هفته اخير هيچ خبری منتشر نشده است.


XS
SM
MD
LG