لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۱۱

وزیر دادگستری اسرائیل: ترامپ وقت خود را برای طرح صلح تلف می‌کند


به گفته آیلت شاکد، «تا زمانی که فلسطینی‌ها آماده سازش شوند» بهتر است که آقای ترامپ «توان خود را صرف رسیدگی به جای دیگری بکند».

وزیر دادگستری اسرائیل می‌گوید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در تلاش برای ارائه طرح صلح اسرائیلی- فلسطینی «وقت خود را تلف می‌کند».

آیلت شاکد این سخنان را در آستانه برنامه دولت واشینگتن برای ارائه طرح صلح موسوم به «معاهده قرن» بیان کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزیر دادگستری اسرائیل روز چهارشنبه ۳۰ آبان در همایش دیپلماتیک روزنامه راستگرای «جروزالم پست» اسرائیل افزود که «فاصله میان اسرائیل و فلسطینی‌ها بسیار زیاد است» و دستیابی به صلح در حال حاضر «امکان‌پذیر نیست».

به گفته آیلت شاکد، «تا زمانی که فلسطینی‌ها آماده سازش شوند» بهتر است که آقای ترامپ «توان خود را صرف رسیدگی به جای دیگری بکند».

خانم شاکد یکی از دو رهبر حزب مذهبی «بیت یهودی» و هم‌پیمان دولت راستگرای بنیامین نتانیاهو، مدافع دیرینه یهودی نشین‌ها در اراضی اشغالی کرانه باختری است.

حزب «بیت یهودی» در روزهای اخیر با این شرط از تهدید به خروج از دولت ائتلافی نتانیاهو دست کشید که این دولت در ادامه کار خود برنامه‌های «واقعی» احزاب راستگرا را اجرا کند.

با وجود حدود نیم میلیون اسرائیلی ساکن یهودی‌نشین‌ها، و در حالی که آمریکا سراسر اورشلیم را «پایتخت اسرائیل» دانسته و همزمان هر دو طرف اسرائیلی و فلسطینی نشانه‌هایی از سازش و نرمش نشان نمی‌دهند، دستیابی به صلح در این نزاع قرن، امری آسان نیست.

به گزارش «اسرائیل هیوم»، خانم شاکد چهارشنبه این را نیز گفت که «آتش‌بس کنونی میان اسرائیل و حماس، شکننده است و ارتش اسرائیل باید بزودی با همه قوا با حماس وارد جنگ شود».

به گزارش شبکه ده تلویزیون اسرائیل، قرار بود دونالد ترامپ و دستیاران ارشدش این هفته پیشنهاد موسوم به «معاهده قرن» را ارائه کنند اما نظر به خروج حزب «اسرائیل خانه ما» از ائتلاف دولت نتانیاهو و تهدید حزب «بیت یهودی» به خروج از این ائتلاف، معلوم نبود که حیات کابینه نتانیاهو ادامه یابد.

بر اساس این گزارش، آمریکا منتظر بود تا ببیند که اگر دولت کنونی اسرائیل به کار خود ادامه می‌دهد، طرح صلح خود را ارائه کند.

بنیامین نتانیاهو اوائل این هفته در حالی که هنوز درگیر بحران بقای دولتش بود، در سخنانی سربسته، پیشاپیش به احتمال برخورد دیپلماتیک میان دولت خود با دولت آمریکا بر سر «اصول» اشاره کرد.

نتانیاهو بر سر مزار گلدا مایر، نخست‌وزیر دهه‌های شصت و هفتاد میلادی اسرائیل، گفت رخدادهای آن دوره نشان داد که با وجود دوستی با آمریکا، بر سر «اصول» نباید حتی در برابر آمریکا کوتاه آمد.

دونالد ترامپ در سفر بهار ۱۳۹۶ به اسرائیل و کرانه باختری تاکید کرد که دولت او خواهد توانست موجب برقراری صلح در نزاع دیرینه اسرائیلی- فلسطینی شود اما در آن سفر به روشنی از استقلال یک کشور مستقل برای فلسطینیان حمایت نکرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا بعد از مدتی گفت اگر دو طرف نزاع از راهکار دو دولتی حمایت کنند و خشنود باشند، او نیز حامی این راهکار خواهد بود.

به گفته وی، همواره گفته‌اند صلح اسرائیل و فلسطین چنان دشوار است که اگر به راستی بدست آید، «معاهده قرن» خواهد بود؛ وی افزوده که اگر دولت او این صلح را برقرار نکند، صلح میان اسرائیل و فلسطینیان هرگز بدست نخواهد آمد.

جرد کوشنر، مشاور ارشد، جیسون گرینبلات، نماینده ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا در امور خاورمیانه و صلح، و تیم آندو، از مدتی بعد از روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ، برای تنظیم طرح صلح اسرائیلی- فلسطینی تلاش کرده‌اند.

جیسون گرینبلات و همچنین دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل، در هفته‌های گذشته تایید کردند که طرح صلح تنظیم و آماده ارائه است.

تصمیم آذر سال گذشته آمریکا در به رسمیت شناختن اورشلیم/ بیت المقدس به عنوان «پایتخت اسرائیل»، هر چند اسرائیل را عمیقا خشنود کرد و از آمریکا به خاطر این «تصمیم تاریخی» تجلیل کرد، اما سرآغاز دوره‌ای از بحران در مناسبات واشینگتن با فلسطینی‌ها شد که در یکسال اخیر عمیق‌تر نیز شده است.

محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان و رئیس ساف، طرح آمریکا را «سیلی قرن» نامیده و گفته است که نه تنها او بلکه هیچ رهبر فلسطینی هیچ‌گاه حاضر نخواهد شد این سازش را بپذیرد.

آقای عباس تاکید کرده که آمریکا را میانجی عادل نمی‌داند و از جامعه جهانی خواسته که حامی مطالبات فلسطینیان باشند.

اسرائیل در جنگ سال ۱۹۶۷ سرزمین‌های فلسطینی کرانه باختری و باریکه غزه را اشغال کرد اما با وجود خروج از غزه در سال ۲۰۰۵، به محاصره این باریکه ادامه داده و همزمان با ادامه تسلط بر بخش‌های وسیعی از کرانه باختری، به ساخت‌وسازها در یهودی‌نشین‌های این مناطق ادامه داده است.

با وجود حدود نیم میلیون اسرائیلی ساکن یهودی‌نشین‌ها، و در حالی که آمریکا سراسر اورشلیم را «پایتخت اسرائیل» دانسته و همزمان هر دو طرف اسرائیلی و فلسطینی نشانه‌هایی از سازش و نرمش نشان نمی‌دهند، دستیابی به صلح در این نزاع قرن، امری آسان نیست.

دیدن نظرات (۲۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG