لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۲۴

پلیس فلسطینی برادر زاده یک وزیر اسرائیلی را در کرانه باختری به قتل رساند


يهودی کشته شده، بن يوسف ليونات، ۲۵ ساله و پدر چهار کودک، برادرزاده ليمور ليونات، وزير فرهنگ و ورزش در دولت بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل است.
نیروهای فلسطینی روز یکشنبه يک گروه کوچک از يهوديان معتقد را که در آرامگاه حضرت يوسف در کرانه باختری زیارت می کردند را به گلوله بسته که در جریان آن یک نفر کشته و چهار نفر ديگر مجروح شدند.

پليس تشکيلات خود گردان فلسطينی تاييد می کند که آتشباری از سوی نيروهای پليس اين حکومت صورت گرفته و «تحقيقات در اين باره را آغاز کرده است.»

حکومت خود گردان فلسطينی اعلام کرده است که برای ادامه تحقيقات، امکان می دهد که نيروهای ارتش اسرائيل نيز مشارکت کنند.

اهود باراک، وزير دفاع اسرائيل با انتقاد از پليس تشکيلات فلسطينی گفت: «حتی اگر اين يهوديان بدون مجوز حکومت فلسطينی به زيارت رفته باشند، حق نبود که هدف گلوله آنها قرار گيرند.»

جبرین البکری، فرماندار فلسطينی شهر نابلس، می گويد که سرنشينان يک واحد گشتی پلیس که در اطراف اين مکان مقدس گشت می زدند، عامل تيراندازی بوده اند و فرد پليس فلسطينی که آتشباری او يهودی اسرائيلی را به قتل رسانده، شناسايی و برای بازجويی بازداشت شده است.

يهودی کشته شده، بن يوسف ليونات، ۲۵ ساله و پدر چهار کودک، برادرزاده خانم ليمور ليونات، وزير فرهنگ و ورزش در دولت بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل است.

خانم ليونات عضو بارز حزب ليکود، از ديدگاه های جناح عقاب ها در اين حزب حاکم طرفداری می کند و هر چند خود غير مذهبی است، اما برخی از افراد نزديک خانواده اش، از مذهبيون ارتودکس هستند.

دفتر این وزير اسرائیلی با صدور بيانيه ای اعلام کرد که خانم ليونات از اين قتل عميقا تکان خورده زيرا برادرزاده اش تنها می خواست در ايام عيد پسح در اين مکان مقدس نيايش کند.

برادر بن يوسف ليونات نيز از ناحيه شکم گلوله، و سه نفر ديگر از اعضای اين فاميل، از کتف و نقاط ديگر بدن گلوله خورده اند. حال يکی از آنها بسيار وخيم توصيف شده است.

شورای آبادی های يهودی نشين يکشنبه از دولت اسرائيل خواست «از قتلی که در آرامگاه مقدس حضرت يوسف رخ داده، با سکوت نگذرد و نيروهای ارتش اسرائيل را به پاسداری اين مکان بازگرداند.»

در ايام عيد پسح يهوديان، سنت است که يهوديان معتقد از اماکن مقدسه يهودی زيارت کرده، نيايش بخوانند. عيد پسح از دوشنبه گذشته آغاز شده و تا دوشنبه شب اين هفته ادامه دارد.

اسرائيل در دهه نود ميلادی اختيارات شهر نابلس را به تشکيلات خود گردان فلسطينی واگذار کرد و پس از رخدادی خونين در سال دو هزار، ارتش اسرائيل، آرامگاه حضرت يوسف را نيز تخليه کرد.

در يازده سال اخير، يهوديان برای زيارت اين مکان مقدس خود با مشکلات زيادی روبرو بوده اند؛ زيرا تشکيلات خود گردان فلسطينی امکان می دهد که حداکثر ماهی يک بار يک گروه از زائران يهودی با هماهنگی و مجوزهای لازم ساعتی را به زيارت اين مکان باستانی اختصاص دهند.

در سايه آرامش نسبی سال های اخير، برخی از يهوديان در سالهای اخير جرات کرده اند که بدون هماهنگی های لازم با نيروهای پليس تشکيلات فلسطينی، به زيارت آرامگاه حضرت يوسف بروند.

با وجود اين، در هفته های اخير تنش های جديدی دراطراف اين منطقه در مناسبات ميان فلسطينی ها و يهوديان محسوس بوده است؛ يازدهم مارس، فلسطينی هايی با ورود به شهرک يهودی نشين «ايتامار» والدين و سه طفل خانواده فوگل را با سلاح سرد به قتل رساندند.

تشکيلات امنيت داخلی اسرائيل هفته گذشته دو دانشجوی ۱۸ و ۱۹ ساله فلسطينی از اهالی دهکده «عورطه» در نزديکی نابلس را به اتهام قتل خانواده فوگل دستگير کردند، که اسرائيل می گويد آنها به قتل اعتراف کرده اند.
XS
SM
MD
LG