لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۰۰

متکی: ایران آماده مذاکره در باره بسته پیشنهادی است


آقای متکی گفته است که بسته پیشنهادی در حال بررسی است.(عکس: AFP)

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران روز پنج شنبه اعلام کرد که تهران آماده است تا درباره بسته پیشنهادی قدرت های بزرگ جهانی، مذاکره کند.


آقای متکی که برای شرکت در نشست وزرای کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی به اوگاندا سفر کرده است از کشورهای گروه پنج به علاوه یک خواست که در عین حال، «به طور جدی» بسته پیشنهادی ایران را نیز بررسی کنند.


وی در یک کنفرانس خبری افزود: «ما به آنها اطلاع داده ایم که برای گفت و گو آمادگی داریم. بسته پیشنهادی ارائه شده توسط گروه پنج به علاوه یک در حال حاضر در دست بررسی است و در زمان مناسب به آن پاسخ می دهیم.»


خبرگزاری رویترز این خبر را مخابره کرده است ولی هنوز خبرگزاری های رسمی ایران گزارشی درباره این اظهار نظر جدید وزیر امور خارجه ایران منتشر نکرده اند.


مشوق های تازه اقتصادی به ايران، مجموعه بازنگری شده ای است که سه کشور اروپايی بريتانيا، فرانسه و آلمان در سال ۲۰۰۶ به ايران ارائه کردند و شامل همکاری های صلح آميز هسته ای همراه با مشوق هايی در زمينه فروش هواپيما، فناوری های سطح بالا و قراردادهای مربوط به انرژی و کشاورزی است.

خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نمایندگی از گروه پنج به علاوه یک شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان روز شنبه بسته ای حاوی مشوق های اقتصادی و سیاسی به مقام های ایرانی ارائه کرد که در آن اشاره شده است،


پس از تعليق غنی سازی اورانيوم توسط ایران، مذاکرات رسمی ميان طرفين آغاز خواهد شد.

جمهوری اسلامی ایران در هفته جاری بارها اعلام کرده است هر گونه پیشنهادی که حاوی شرط تعلیق غنی سازی اورانیوم باشد را بررسی نمی کند.


علیرضا شیخ عطار، قائم مقام وزارت امور خارجه ایران نیز، غنی سازی اورانیوم را «خط قرمز ایران» توصیف کرده است.


کشورهای غربی پيشتر تهديد کرده بودند در صورتی که جمهوری اسلامی ايران بسته پيشنهادی را رد کند با خطر انزوا و تحريم های بيشتر روبرو خواهد شد.


مشوق های تازه اقتصادی به ايران، مجموعه بازنگری شده ای است که سه کشور اروپايی بريتانيا، فرانسه و آلمان در سال ۲۰۰۶ به ايران ارائه کردند و شامل همکاری های صلح آميز هسته ای همراه با مشوق هايی در زمينه فروش هواپيما، فناوری های سطح بالا و قراردادهای مربوط به انرژی و کشاورزی است.


کشورهای اروپايی از جمهوری اسلامی ايران خواسته بودند تا در ازای اين بسته پيشنهادی، فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را که کاربرد دو گانه نظامی و غير نظامی، به حال تعليق در آورد. ولی تهران اين درخواست را رد کرده بود.


پاره ای از کارشناسان سیاسی معتقدند که با توجه به عدم تغییر مواضع ایران و غرب در باره برنامه اتمی ایران، احتمال ضعیفی وجود دارد که بسته پیشنهادی جدید گروه پنج به علاوه یک از سوی تهران پذیرفته شود.


در بسته پيشنهادی جدید پيشنهادهايی چون «تامين کمک های مالی و تکنولوژيک لازم جهت استفاده صلح آميز ايران از انرژی هسته ای و حمايت از سرگيری پروژه های همکاری فنی در ايران توسط آژانس»، «حمايت از ساخت نيروگاه های آب سبک بر پايه آخرين فناوری های روز» و « تامين تضمين های الزام آور حقوقی عرضه سوخت اتمی» مطرح شده است.


در عرصه سياسی، بسته پيشنهادی گروه پنج به علاوه يک، به «بهبود روابط شش کشور و اتحاديه اروپا با ايران و ايجاد اعتماد متقابل»، «پشتيبانی از ايران در مسير ايفای نقشی سازنده و مهم در امور بين الملل» و « کار با ايران و ديگر کشورهای منطقه در جهت ارتقای ترتيبات اعتماد سازی و امنيت منطقه ای» اشاره کرده است.


شورای امنیت سازمان ملل متحد به دلیل عدم تعلیق برنامه غنی سازی اورانیوم توسط جمهوری اسلامی ایران، تاکنون سه قطعنامه تحریمی علیه این کشور به تصویب رسانده است.


XS
SM
MD
LG