لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۴۰

دولت جدید فلسطینی آغاز به کار کرد


سلام فياض، در چند ماه عمر دولت ائتلافی ميان فتح و حماس از همکاری ايالات متحده برخوردار بود.

دولت جدید فلسطینی به نخست وزیری سلام فیاض روز یکشنبه در مراسمی در رام الله با ادای سوگند رسما کار خود را آغاز کرد و همزمان اسراییل اعلام کرده که دولت جدید را به رسمیت شناخته و با آن همکاری خواهد کرد.


دولت جدید با دستوری که شنبه شب از سوی محمودعباس، رهبرتشکيلات خودگردان فلسطينی، صادر شد، بدون نياز به گرفتن رای اعتماد از پارلمان، سوگند وفاداری را به جای آورد.


دستور محمود عباس پس از آن صادر شد که مقامات سازمان اسلامگرای حماس اعلام کردند، دولت جديد، بدون آنکه ازپارلمان رای اعتماد بگيرد، جنبه قانونی ندارد.


اين دستور جديد رهبر حکومت خود گردان در چارچوب «موقعيت اضطراری» که از پنجشنبه شب از سوی محمود عباس برقرار شده، صادر گرديد.


دستياران رهبر حکومت فلسطينی مي گويند که وی «قصد سازش ندارد» و با عواقب آنچه که «کودتای نظامی» حماس می نامد، مبارزه خواهد کرد.


مقامات فلسطينی ابراز اميدواری کردند که دولت موقت، به نخست وزيری سلام فياض، از همکاری و شناسایی سريع جامعه بين المللی بهره مند شود.


سلام فياض که در دولت منحل شده اسماعيل هنيه، وزير امور اقتصاد و دارایی بود، فهرست يازده نفره وزيران دولت خود را تهيه کرده و نظر موافق افرادی را که برای وزارت در نظر گرفته بود، بدست آورده است.


مقامات فلسطينی مي گويند: همه اين وزيران، به دليل تخصص خود انتخاب شده اند و به تشکل های شناخته شده فلسطينی وابسته نيستند.سلام فياض، در چند ماه عمر دولت ائتلافی ميان فتح و حماس نيز از همکاری ايالات متحده برخوردار بود و دو ماه پيش در سفر به واشینگتن، با وزير امور خارجه آمریکا، ديدار کرد و موافقت اصولی واشنگتن را برای از سرگيری کمک های مالی به نهاد رهبری حکومت خود گردان، بدون آنکه پولی در اختيار سازمان حماس قرارگيرد، بدست آورد.

سلام فياض، در چند ماه عمر دولت ائتلافی ميان فتح و حماس نيز از همکاری ايالات متحده برخوردار بود و دو ماه پيش در سفر به واشینگتن، با کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمریکا، ديدار کرد و موافقت اصولی واشنگتن را برای از سرگيری کمک های مالی به نهاد رهبری حکومت خود گردان، بدون آنکه پولی در اختيار سازمان حماس قرارگيرد، بدست آورد.


دراين ميان، و در غزه، اسماعيل هنيه که همچنان خود را نخست وزير قانونی مي داند، و شنبه نشستی نيز با شرکت «وزيران خود» برگزار کرد، از نيروهای حماس خواسته است برای استقرار آنچه که «نظم وقانون» ناميده، تلاش کنند. سازمان فتح مي گويد که حماس مي خواهد مقررات اسلامی سختگيرانه تری در غزه به مرحله اجرا بگذارد .


گریز خانوده های فتح از غزه


صدها نفر از نيروهای فتح، با خانواده هايشان يا به تنهایی، برای گريز از غزه تلاش مي کنند.


روز يکشنيه نيزگروه چشمگيری از نيروهای فتح در گذرگاه های مرزی در انتظار خروج از غزه هستند. روز شنبه صدها عضو فتح و خانواده هايشان با چمدانهایی که در فرصتی کوتاه آنها را با وسایل اوليه مورد نياز پر کرده بودند، غزه را به سوی اسراییل، کرانه باختری يا مصر ترک مي کردند.


اسراییل به شماری از نيروهای فتح و خانواده هايشان امکان گريز داده، اما اعلام کرده که مسئوليت پناهندگان جديد فلسطينی را بر عهده نمی گيرد.


از سوی ديگر، مصر روز شنبه شمار زيادی از نيروهای فتح را به غزه باز گرداند و اعلام کرده که در شرایط بوجود آمده، حاضر به پذيرش آنان نيست.


مصر ارتباط خود را با سازمان حماس نيز فعلا به حالت تعليق درآورده و هيات نمايندگی نظامی و سياسی خود ر ا ازغزه فراخوانده است.


وزير امور خارجه مصر روز شنبه گفت: قاهره تنها دولت جديد به نخست وزيری سلام فياض را به رسميت مي شناسد و دولت هنيه را منحل شده مي داند .


در کرانه باختری نيز که نيروهای فتح دست بالا را دارند، شبه نظاميان حماس خود را از انظار پنهان کرده اند. هر چند از ابعاد گسترده عمليات انتقامجويانه کاسته شده، اما مواردی از حملات متقابل نيز در ساعات اخير رخ داده است.


«اسراییل با دولت جدید همکاری می کند»


اسراییل گفته است که دولت جديد فلسطينی را به رسميت خواهد شناخت و با آن همکاری خواهد کرد.


نخست وزيراسراییل که شنبه شب راهی آمريکا شد، پيش ازپرواز، گفت: «دولت فلسطينی که حماس در آن عضويت نداشته باشد، فرصتی مناسب برای پيشرفت تماس های سياسی اسراییل و فلسطينی فراهم مي کند.


نخست وزير اسراییل ابراز آمادگی اصولی کرده که بيش از يکصد ميليون دلار پول های بلوکه شده حکومت فلسطينی نزد بانک های اسراییل را در اختيار دولت جديد فلسطينی بگذارد.


رسانه های اسراییل گفته اند: اکنون که حماس تسلط کامل غزه را در دست دارد، درغياب جنبش ميانه روی فتح، به زودی حملات راکتی حماس عليه اسراییل شدت خواهدگرفت.


مردم شهرهای جنوبی اسراییل ازاين وضعيت نگران شده و تدابير امنيتی بيشتری از سوی ارتش اسراییل را خواستار شده اند .


XS
SM
MD
LG