لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۳۸

«تصمیم گیری برای اعلام حالت فوق العاده در پاکستان»


پرویز مشرف روز پنج شنبه صبح با دستیاران ارشد سیاسی خود ملاقات کرد تا درباره اعلام حالت فوق العاده به دلیل شرایط ویژه امنیتی پاکستان تصمیم گیری نماید.

پرویز مشرف، رییس جمهوری پاکستان همراه با همکاران و متحدان سیاسی خود روز پنج شنبه نهم ماه اوت مشغول بررسی طرحی هستند که در صورت تصویب آن حالت فوق العاده در پاکستان اجرا خواهد شد.


به گزارش خبرگزاری رویترز، به رغم برنامه آقای مشرف برای محدود کردن آزادی های عمومی و مطبوعات و از سوی دیگر احتمال عقب انداختن انتخابات پارلمانی تا سال دیگر، خیابان های پاکستان آرام بود.


در همین حال، خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام دولتی هرگونه برنامه ای برای اعلام حالت فوق العاده را تکذیب کرده است.


این مقام دولتی که نام او فاش نشده است، گفته که « رییس جمهوری پاکستان پیشنهاد اعلام شرایط اضطراری که توسط متحدان سیاسی وی ارائه شده است را رد کرده است.»


شبکه های تلویزیونی خصوصی در پاکستان گزارش دادند که احتمالا چوهدری شجاعت حسین، رهبر حزب مسلم لیگ، مسئولیت دولت اضطراری را عهده دار خواهد شد.


با این حال، شبکه های تلویزیونی خصوصی در پاکستان گزارش دادند که احتمالا چوهدری شجاعت حسین، رهبر حزب مسلم لیگ، مسئولیت دولت اضطراری را عهده دار خواهد شد.


پرویز مشرف روز پنج شنبه صبح با دستیاران ارشد سیاسی خود ملاقات کرد تا درباره اعلام حالت فوق العاده به دلیل شرایط ویژه امنیتی پاکستان تصمیم گیری نماید.بررسی شرایط ویژه


دولت پاکستان شرایط ویژه را پس از آن در دستور کار خود قرار داد که از حدود یک ماه پیش، موجی از حملات مسلحانه، توسط شبه نظامیان اسلامگرا که طرفداران طالبان و القاعده هستند، امنیت عمومی این کشور را با مخاطرات جدی روبرو کرده است.


ماجرای حمله مسلحانه به مسجد لال که در اختیار اسلام گرایان تندرو قرار داشت و همچنین اخراج قاضی چودری، رییس دیوان عالی پاکستان بر موج مخالفت ها باپرویز مشرف و دولت پاکستان افزود.


آقای مشرف از سوی مخالفانش به نابودی دمکراسی، سرکوب مخالفان و زمینه سازی برای رشد افراط گرایی متهم شده است.


به گفته تحلیلگران سیاسی، به نظر می رسد که ژنرال مشرف، متحد وفادار ایالات متحده آمریکا وارد سخت ترین دوره زمامداری خود از سال ۱۹۹۹ تاکنون شده است.


مخالفان حکومت معتقدند که آقای مشرف با اعلام حالت فوق العاده و عقبانداختن انتخابات پارلمانی قصد دارد جایگاه خود را به عنوان فرمانده کل ارتشپاکستان حفظ کند.


بی نظیر بوتو، نخست وزیر سابق پاکستان که از مخالفان سرسخت دولت پرویز مشرف به شمار می رود در مورد احتمال اعلام حالت فوق العاده گفته است که «تحمیل حالت فوق العاده کشور رابه سمت ثبات نخواهد برد وبنابراین امیدوارم که این گام بزرگ برداشته نشود.»


بی نظیر بوتو، نخست وزیر سابق پاکستان که از مخالفان سرسخت دولت پرویز مشرف به شمار می رود در مورد احتمال اعلام حالت فوق العاده گفته است که «تحمیل حالت فوق العاده کشور رابه سمت ثبات نخواهد برد وبنابراین امیدوارم که این گام بزرگ برداشته نشود.»

به اعتقاد نسیم صحرا، تحلیلگر سیاسی در پاکستان، «در صورت اعلام حالت فوق العاده،


مشرف روی آینده سیاسی خود ریسک خواهد کرد.»

با اینکه یکی از اعضای حکومت پاکستان می گوید که اعمال حالت فوق العاده، تحمیلی و اجباری است اما گروهی دیگر می گویند آقای مشرف و مشاورانش قبل ازاجرای این طرح واکنش ها و تبعات آن را بررسی خواهند کرد.


طارق عزیز خان، معاون وزیر اطلاعات پاکستان به خبرگزاری رویترز گفته است که «دست دولت برای انتخاب گزینه مناسب باز است.»


با این حال به گفته یک سخنگوی دولت، «هنوز هیچ طرحی نهایی نشده است.»


فشار بر مشرف برای حمله به تندرو


ایالات متحده آمریکا، دولت پرویز مشرف را برای کنترل و حمله علیه گروه های طرفدار القاعده که در خاک پاکستان و مناطق مرزی با افغانستان سکنی گزیده اند، زیر فشار گذاشته است.


طارق عزیز خان، معاون وزیر اطلاعات پاکستان، می گوید که «پیشنهاد آمریکا برای حمله به مناطقی از پاکستان که نیروهای طالبان و القاعده در آن حضور دارند، در ایجاد شرایط فوق العاده در پاکستان نقش داشته است.»


کشورهای غربی که در افغانستان حضور دارند در مورد وضعیت امنیتی و ثبات پاکستان که به سلاح اتمی مجهزاست، نگرانند.


مشرف چندی پیش از شرکت در یک نشست قبیله ای کابل با حضور، حامد کرزای، همتای افغانی خود که قرار بود روز پنج شنبه برگزار شود انصراف داد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG