لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۱۷

دستکم ۲۵ کشته در انفجار دو خودروی بمبگذاری شده در حمص


تصویر انفجار روز چهارشنبه در شهر حمص سوریه
رسانه‌های رسمی سوریه از انفجار دو خودروی بمبگذاری شده در منطقه «کرم اللوز» شهر حمص خبر می‌دهند که دستکم ۲۵ کشته و ۱۰۷ زخمی برجای گذاشت.

خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) گزارش داده است که شماری از قربانیان این دو انفجار که روز چهارشنبه ۲۰ فروردین روی داده، زنان و کودکان هستند.

خبرگزاری سانا نوشته است که این دو انفجار توسط «تروریست‌ها» روی داده است. مقام‌های دولتی سوریه به مخالفان مسلح خود «تروریست» می‌گویند.

بنا بر این گزارش، انفجار اول در خودرویی بمبگذاری شده که در خیابان پر ازدحام الخضر پارک شده بود روی داد. انفجار دوم نیز حدود نیم ساعت بعد در‌‌‌ همان منطقه توسط یک خودروی بمبگذاری شده دیگر اتفاق افتاد.

خبرگزاری سانا می‌گوید که یکی از عکاس‌هایش در انفجار دوم، زخمی شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرش به نقل از دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داده است که اکثر ساکنان منطقه محل انفجار، علوی مذهب هستند.

بشار اسد رییس جمهوری سوریه، از علویان است.

از سوی دیگر، منابع نظامی و تلویزیون دولتی سوریه می‌گویند که نیروهای اسد موفق شدند روز چهارشنبه، کنترل شهرک رنکوس در مرز لبنان را از مخالفان باز پس گیرند.

بدین ترتیب نیروهای دولتی سوریه موقعیت خود را در مناطق مرزی لبنان استحکام بخشیدند و موفق شدند یکی از راه‌های امداد رسانی به نیروهای مخالفان را قطع کنند.

حمله به رنکوس یکی از آخرین مرحله عملیات نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی حزب‌الله لبنان برای خارج کردن مناطق مرزی غرب سوریه از کنترل مخالفان به شمار می‌آید. هدف از این عملیات، در اختیار گرفتن کنترل جاده اصلی مرتبط کننده دمشق پایتخت سوریه با مناطق شمالی و حمص و همچنین مناطق ساحلی مشرف بر دریای مدیترانه است.

تلویزیون دولتی سوریه گزارش داده که واحدهای ارتش سوریه عملیات خود را در رنکوس به پایان رساندند، «امنیت را به شهرک بازگرداندند و شمار زیادی از تروریست‌ها را کشتند.»

تلویزیون المنار وابسته به حزب‌الله لبنان نیز گزارش داد که رنکوس به کنترل کامل نیروهای اسد در آمد.

در ماه‌های اخیر، نیروهای دولتی سوریه موفق شدند پا پشتیبانی نیروهای حزب‌الله لبنان و شبه نظامیان شیعه عراقی، مناطقی در حومه دمشق و همچنین مرکز سوریه را که منتهی به مناطق ساحلی، پایگاه اقلیت علوی است، از مخالفان باز پس گیرند.

«بشار اسد در انتخابات شرکت می‌کند»

از سوی دیگر، نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان گفته است که بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه نامزد خواهد شد و در این انتخابات پیروز خواهد شد.

نعیم قاسم در دیدار با هیاتی از خبرگزاری رویترز، اظهار داشته است: «همگان باید بدانند که برای آینده سوریه، دو گزینه بیشتر وجود ندارد: یا اینکه بشار اسد با توافق و تفاهم همه طرف‌ها، رییس جمهور باقی بماند، یا اینکه محال است اپوزیسیون بتواند جانشینی برای اسد در حکومت سوریه شود زیرا این توانایی را ندارد و دیدیم که شانس خود را در این زمینه امتحان کرد و شکست خورد.»

او تاکید کرد: «از این رو، راه حل بحران بسیار روشن است، یا تفاهم با اسد و دستیابی به نتیجه یا بقای بحران با غلبه اسد در اداره کشور.»

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان افزود: «یک واقعیت عملی وجود دارد، غرب باید با این واقعیت تعامل کند نه اینکه آرزوهای خود را که خطای آن مشخص شد، مد نظر قرار دهد. حتی اگر به سیاست‌های کنونی خود ادامه داد، راه حل تغییر نخواهد کرد.»

نعیم قاسم گفت: «معتقدم که بشار اسد نامزد انتخابات خواهد شد و پیروز انتخابات خواهد بود زیرا از پشتوانه مردمی در میان همه طوایف از جمله طایفه سنی برخوردار است... باور من این است که انتخابات در زمان خود برگزار خواهد شد، اسد نامزد خواهد شد و بی‌رقیب پیروز خواهد شد.»

اپوزیسیون سوریه مخالف برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است و آن را «به سخره گرفتن دموکراسی» توصیف کرده است. اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در مسائل سوریه نیز مخالفت خود را با برگزاری انتخابات اعلام کرده و گفته است که این اقدام می‌تواند به بحرانی‌تر شدن اوضاع بینجامد.

نعیم قاسم، آمریکا و همپیمانان غربی‌اش را در وضعیت «ندانم کاری کامل» در خصوص سوریه دانست و گفت: «سیاست منسجمی درباره چگونگی تعامل با سوریه ندارند و این کشور اکنون به محلی برای جذب تندرو‌ها از همه جهان تبدیل شده است.»

حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان، این هفته در مصاحبه با روزنامه «السفیر» چاپ بیروت گفته بود که حکومت اسد دیگر با خطر سرنگونی، مواجه نیست.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG