لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۵۶

دونالد ترامپ: روز به روز توافق با ایران برای من سخت‌تر می‌شود


دونالد ترامپ (راست) در حال دست دادن به عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، که برای یک سفر رسمی به آمریکا رفته است.

دونالد ترامپ می‌گوید که روز به روز مذاکره و توافق با ایران برای او سخت‌تر می‌شود و از جمهوری اسلامی به عنوان بزرگترین «حامی تروریسم دولتی» در جهان نام برد.

رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه ۳۱ تیرماه در کاخ سفید، به تحولات هفته‌های اخیر در روابط تهران و واشینگتن از جمله سرنگونی پهپاد آمریکایی و ایرانی و همچنین ادعای تهران مبنی بر بازداشت ۱۷ نفر از «جاسوسان مرتبط با سی‌آ‌‌‌ی‌ای» اشاره کرد که باعث تنش بیشتر میان دو کشور شده است.

وی که عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در کنارش نشسته بود، به خبرنگاران گفت: «به صراحت باید گفت که روز به روز برای من سخت‌تر می‌شود تا با ایران به توافق برسم، چون آنها خیلی بد رفتار می‌کنند».

آقای ترامپ اظهارات داشت: «به شما می‌گویم که این کار می‌توانست آسان‌تر انجام شود. مشکلی ندارم اگر طور دیگری پیش برود».

رئیس‌جمهوری آمریکا افزود: «ایران نمی‌داند که کجا دارند می‌روند. من گزارش‌های زیادی دیده و خوانده‌ام. این کشور در حال حاضر سردرگم است. نمی‌دانند چکار دارند می‌کنند. مشکلات خیلی زیادی از نظر اقتصادی دارند. کشورشان در بحران است. در سرتاسر کشور تظاهرات برگزار می‌شود. نرخ تورم در آنجا به ۷۵ رسیده است».

ایران و آمریکا از زمان خروج دولت ترامپ از توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با تهران در اردیبهشت پارسال، وارد یک دوره تنش‌آلود شده‌اند که مشخصه آن تشدید تحریم‌ها علیه تهران، قرار گرفتن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی، لغو معافیت خریداران نفتی ایران، سرنگونی پهپاد آمریکایی و ایرانی و ادعای بازداشت جاسوسان سی‌آی‌ای در ایران است.

آقای ترامپ در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: «من کنار می‌کشم و منتظر می‌مانم تا ببینم چه اتفاقی رخ می‌دهد. آنها کشوری مذهبی بوده و رهبرانی مذهبی دارند ولی خیلی دروغ می‌گویند. متاسفانه ناچار شدیم که پهپاد آنها را سرنگون کنیم، با فناوری جدید؛ اعلام کردیم که آن را ساقط کرده‌ایم ولی به دروغ گفتند که این کار را نکرده‌ایم. شواهد زیادی درباره این سرنگونی وجود دارد، کافی است که به آب‌های اقیانوس نگاه کنید».

وی سپس به عمران خان اشاره کرد و گفت که «پاکستان هرگز دروغ نمی‌گوید ولی متاسفانه ایران دروغ می‌گوید».

رئیس‌جمهوری آمریکا تلویحا با زبانی تهدیدآمیز گفت که کشورش «آماده بدترین‌هاست ولی آماده بهترین هم هستیم».

وی تصریح کرد: «آنها واقعا کشور نخست در حمایت از تروریسم در جهان هستند. آنها عقب‌نشینی کرده‌اند چون دچار کمبود منابع مالی هستند. توافقی که دولت اوباما امضا کرد واقعا فاجعه‌بار بود. دوره آن کوتاه بود، برنامه موشکی بالستیک را پوشش نمی‌داد».

آقای ترامپ افزود: «خیلی چیزها اشتباه بود. به آنها ۱۵۰ میلیارد دلار پول داده شد به علاوه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار پول سبز قشنگ به صورت نقد. پاکستان دوست دارد که مقداری از این پول نقد را داشته باشد. ولی به ایران یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار پول نقد داده شد. غیرقابل تصور است. ولی به جای اینکه با احترام رفتار کنند و قدردان باشند، به آمریکا بی‌احترامی کردند. نباید این کار را می‌کردند».

رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه پیش از این اظهارات نیز در توئیتی، شدیدا به تهران حمله کرد و آن را «یک رژیم مذهبی» خواند که به گفته او «بدجوری شکست خورده و نمی‌داند چه باید بکند».

وی گفته بود: «اقتصادشان مرده، و بدتر هم خواهد شد. وضع ایران افتضاح کامل است!»

رئیس‌جمهوری آمریکا بارها گفته که برجام بدترین توافقی بوده که دیده است و بدنبال دستیابی به قراردادی تازه با تهران است که علاوه بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، فعالیت‌های موشکی و نقش ایران در منطقه را نیز در بگیرد.

آقای ترامپ روز ۲۷ تیرماه گفته بود که خواهان توافقی صد ساله با ایران است.

وی اظهار داشت: «شما نمی توانید قراردادی کوتاه‌مدت با یک کشور داشته باشید و به قراردادی ۱۰۰ساله نیاز دارید. طی چند سال آنها در مسیر دستیابی به سلاح اتمی قرار خواهند داشت و این قابل قبول نیست».

مقام‌های ایران هرگونه مذاکره مجدد بر سر برجام را رد کرده و خواهان بازگشت آمریکا به این توافق و لغو همه تحریم‌ها شده‌اند. آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، گفت‌وگو با واشینگتن را «سم» خوانده و مذاکره با دولت ترامپ را «سم مضاعف».

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه و سایت رادیو فردا/ ک.ر

دیدن نظرات (۵۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG