لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۹:۲۸

انتقاد به «اردوغان» درباره صادرات نامنظم گاز ایران


آنکارا برای دومین بار به تهران به دلیل عدم پایبندی به قرارداد انرژی میان دو کشور اعتراض کرد.

ادامه‌ توقف صادرات گاز طبیعی ایران به‌ ترکیه‌، دولت اردوغان را با انتقادهایی مواجه‌ کرده‌ است ، چرا که روز شنبه ، چهارمين روزی است که صادرات گاز طبيعی ايران به ترکيه متوقف شده است.


کسری روزانه ۲۷ میليون متر مکعب گاز ايران، ترکيه را در آستانه بحران جديدی قرار داده که ممکن است بخش های توليدی، صنعتی و مراکز توليد برق اين کشور را با مشلات جدی مواجه سازد .


۳۲ تا ۴۵ درصد برق ترکيه بوسيله موتورهای گازسوز تهيه می شود و ادامه توقف صادرات گاز ايران به احتمال زياد باعث قطعی برق در نقاطی از ترکيه خواهد شد .کسری روزانه ۲۷ میليون متر مکعب گاز ايران، ترکيه را در آستانه بحران جديدی قرار داده که ممکن است بخش های توليدی، صنعتی و مراکز توليد برق اين کشور را با مشلات جدی مواجه سازد .

وزارت انرژی ترکيه اعتراض رسمی خود را به ايران ابلاغ داشته و طبق گزارش خبرگزاريهای ترکيه،اين دومين باری است که آنکارا بدليل نامنظمی صادرات گاز و عدم پايبندی ايران به تعهدات خود در اين زمينه به تهران رسما اعتراض کرده است.


وزارت انرژی جمهوری اسلامی ايران در پاسخ اعلام کرده است : سرمای شديد زمستانی مصرف داخلی را بالا برده و با بهره برداری از حوزه گاز پارس جنوبی ، اميدوار است در کمتر از يک هفته صادرات گاز به ترکيه از سر گرفته شود .


در اين ميان رسانه های مستقل ترکيه همانند کانال « د ی» تلويزيون اين کشور ، دولت اردوغان را به عدم واکنش در قبال توقف صادرات گاز ايران متهم کرده و ادعا کرد که « ايران گاز را به عنو ا ن سلاحی برای زهر چشم گرفتن از ترکيه بکار مي گيرد تا آنکارا پیرامون پرونده هسته ای ، سياستی جدا از موضع واشنگتن اتخاذ نمايد . »


اين ديدگاه از سوی دولت ترکيه تکذيب شده است. برخی احزاب اسلامگرای ترک نيز توقف صادرات گاز ايران را غير سياسی مي دانند.


رجايی کوتان ، دبيرکل حزب اسلامی سعادت که قرارداد سال ۱۹۹۶ گاز فروش ايران به ترکيه در زماني که وی تصدی وزارت انرژی را بر عهده داشت ام ض ا ء شده، مي گويد: « ايران بدليل آنکه هدف مخالفت های غرب قرار گرفته از چنين اشتباهی که ترکيه را عليه خود تحريک کند، دوری خواهد کرد .»


همچنين ، سالتوک دوزيول ، نايب رييس شرکت بوتاش گاز ترکيه، سياسی بودن قطع صادرات گاز ايران را رد مي کند .


حلمی گولر ، وزير انرژی ترکيه در گفت و گويی مطبوعاتی وعده داد که دولت کشورش از ت ا ثيرات کمبود گاز بر زندگی شهروندان ممانعت مي کند و اجازه نخواهد داد در اين سرمای زمستانی هيچ خانه ای سرد شود .


به گزارش آژانس خبرترک ، دولت ترکيه سرگرم بازبينی مجدد قراردادهای خريد گاز طبيعی از ايران است .


XS
SM
MD
LG