لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۵۹

پلیس آمریکا سه نفر را در ارتباط با تیراندازی سن برناردینو بازداشت کرد


در جریان حمله به حاضران در یک مراسم در سن برناردینو ایالت کالیفرنیا ۱۴ نفر از سو رضوان فاروق و همسرش کشته شدند.

پلیس فدرال آمریکا بامداد روز پنجشنبه ۹ اردیبهشت سه نفر را در ارتباط با تیراندازی سن برناردینو از جمله برادر سید رضوان فاروق، تیرانداز اصلی، را بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اداره دادستانی آمریکا می‌گوید که علاوه بر راحیل فاروق برادر رضوان، همسر وی با نام تاتیانا فاروق نیز بازداشت شده است. نفر سوم، ماریا چرنیخ، همسر انریکو مارکز جونیور، یک دوست فاروق است که به همدستی در بروز خشونت متهم شده بود.

این دو زن از مهاجران روس هستند.

بازپرسان می‌گویند که چرنیخ و انریکو مارکز درگیر یک ماجرای ازدواج جعلی بوده‌اند که برای دریافت مزایای مربوط به مهاجرت و به رغم سوگند یاد کردن، دروغ گفته‌اند.

آسوشیتدپرس می‌گوید که موفق نشده است تا با وکلای خانواده فاروق در این زمینه تماس بگیرد.

روزنامه «لس آنجلس تایمز» در همین زمینه گزارش داده است این دو مهاجر روس در خانه راحیل فاروق و پس از تفتیش منزل وی از سوی پلیس فدرال بازداشت شده‌اند.

بازپرسان پلیس فدرال می‌گویند که حکم بازرسی دوم برای تفتیش خانه چرنیخ در اونتاریو صادر شده است.

این گزارش حاکی است که بر اساس تحقیقات پلیس پیرامون حمله تروریستی سن برناردینو، بازپرسان فدرال به این نتیجه رسیدند که مارکز برای ازدواج با چرنیخ پول گرفته بود، و این تبعه روس فقط به این دلیل در مراسم عروسی‌اش شرکت کرده بود تا اجازه اقامت در آمریکا بگیرد.

بازپرسان پلیس فدرال به عنوان بخشی از تحقیقات درباره حمله تروریستی سن برناردینو از چرنیخ بازجویی کرده بودند و آن‌ها می‌گویند که وی در جریان بازجویی‌ها به دروغ گفته بود که با مارکز زندگی می‌کند در حالی که ساکن اونتاریو بوده است.

انتظار می‌رود این سه متهم اواخر روز پنجشنبه در دادگاه فدرال حاضر شوند.

رضوان فارق و همسرش دسامبر پارسال در جریان حمله به حاضران در یک مراسم در سن برناردینو ایالت کالیفرنیا ۱۴ نفر را کشتند و خودشان نیز به ضرب گلوله پلیس کشته شدند.

مقام‌های اف‌بی‌آی گفته‌اند که عاملان این حمله تحت تاثیر گروه «حکومت اسلامی» بوده‌اند که بخش‌های زیادی از خاک عراق و سوریه را در کنترل خود دارد.

XS
SM
MD
LG