لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۵۱

تظاهرات اپوزیسیون در اوکراین


اخبار رادیو اروپای آزاد، رادیو آزادی - چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۲
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00
اخبار رادیو اروپای آزاد، رادیو آزادی - چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۲:

در اوکراين، حاميان اپوزيسيون در بيرون از ساختمان پارلمان دست به تظاهرات زده و خواستار تاييد لوايحی هستند که هم انضمام اوکراين به اروپا را دنبال می کند و هم به يوليا تيموشنکو، نخست وزير سابق اين کشور که در حال حاضر در زندان است، اجازه می دهد برای مداوا و درمان، به خارج از کشور سفر کند.

دو نماينده از اتحاديه اروپا در جريان جلسه بررسی در پارلمان حاضر شدند تا آمادگی اوکراين را برای امضای موافقتنامه ای کليدی با اتحاديه اروپا، بررسی کنند. جلسه پارلمان در کی يف، بدون هيچ نتيجه ای پايان يافت. اتحاديه اروپا مهلت تازه ای برای اوکراين و تصويب اين لايحه در نظر گرفته و تا ۱۹ نوامبر، ۲۸ آبان آن را تمديد کرده است.

در آلماتی در قزاقستان، مردم برای خريد زغال سنگ در بيرون از ايستگاه قطار صف کشيدند. اين کشور با بحران سوخت روبرو است. مقامات رسمی قزاقستان از شهروندان اين کشور خواسته اند تا پايان سال جاری ميلادی، استفاده از زغال سنگ را کنار گذاشته و از گاز طبيعی استفاده کنند اما عرضه کنندگان زغال سنگ در حالی که هنوز تمامی مردم به گاز طبيعی دسترسی ندارند، قيمت های زغال سنگ را پايين آورده اند.

در مقدونيه، بخش کنترل مرزی وزارت خارجه آمريکا، تجهيزاتی به ارزش حدود ۵۰۰ هزار دلار به نيروهای کنترل مرزی و نيروهای گمرک اين کشور، هديه کرد. ماشين های بازرسی و گشتزنی، لوازم ثبت فيلم و تصوير و دوربين کنترل از راه دور از جمله وسايلی است که به نيروهای مرزی مقدونيه کمک می کند با مهاجران غيرقانونی و قاچاقچيان برخورد کنند.

در صربستان، «توميسلاو نيکوليچ» رييس جمهوری اين کشور، نشان افتخاری پرچم صربستان را به «سرگئی شويگو» وزير دفاع روسيه تقديم کرد. اين نشان که عالی ترين نشان در صربستان است به پاس «دوستی و همکاری» ميان صربستان و روسيه تقديم شده است.

در پيشاور در شمال غربی پاکستان و مقارن با ايام برگزاری روز عاشورا برای شيعيان، اقدامات امنيتی افزايش يافته است. اين مراسم عزاداری که از سوی شيعيان برگزار می شود، در مواقعی در پيشاور با برخورد و درگيری با مسلمانان سنی مذهب همراه بوده است.

در تاجيکستان، تيم فوتبال «روشن» موفق به کسب جام قهرمانی فوتبال در اين کشور شد. نام اين تيم در سال ۲۰۱۱ در اخبار مطرح شد، آن هم به اين دليل که اين تيم به يک تيم فوتبال ديگر که در مالکيت پسر امام علی رحمان، رييس جهموری تاجيکستان است، باخته بود و طرفداران تيم می گفتند پسر رييس جمهوری برای بردن اين بازی، از داوران خواسته به نفع آن ها داوری کنند. در سال ۲۰۱۲ شماری از بازيکنان تيم فوتبال روشن پس از اين که تيم پسر رييس جمهوری تاجيکستان را شکست دادند، با جريمه هايی مبهم روبرو شدند.
XS
SM
MD
LG